| sweety_1169 a întrebat:

Ajutorrrrrrrr, m am certat cu prietenul meu deoarece mi-au aparut niste bubite in zona genitala am fost la doctor si a zis ca sunt cica niste negi, el a fost singurul cu care am intretinut relatii sexuale insa el a mai avut prietene, el mi a spus ca nu are nimic dar din alta parte nu as fi avut de unde sa iau asa ceva iar el acum imi spune ca poate i-am luat pentru ca m-am culcat cu altcineva, nu as face asta niciodata insa el nu recunoaste. Ce as putea sa fac ca sa imi spuna adevarul? il iubesc f mult si el pe mine cel putin asta mi-a aratat... ajutati-ma cu un sfat va rog sunt f deprimata

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ceea ce ai luat tu este HPV (Human Papilloma Virus), care este o boala venerica! Vindecarea ei este foarte greoaie si cere multe sacrificii, dar simptomele ei pot reaparea oricand si traiesti toata viata cu ea in corp! Este de vina si pentru cancerul de col uterin.Se poate face un test Papanicolau ca sa se vada ce fel de tulpina ai contactat! Este virusul pentru care s-a incercat vaccinarea copilelor de pana la 12 ani si care a dat gres din cauza lipsei de interes si informare a parintilor! Virusul de ia si prin contact sexual si prin atingere doar (petting) dar si de pe lenjerie, costum de baie prosop, ale persoanei purtatoare. La barbati sunt vizibili pe penis sau testicole "negii" sau verucile care sunt cauzate de acest virus. Asa ca nu strica, atunci cand faci sex sa faci inainte si un control cu mana sau cu ochii daca nu exista asa ceva! Partea proasta este ca de acum in veci vei contamina pe oricine va face sex cu tine, chiar daca verucile vor disparea de pe piele!
http://www.sfatulmedicului.ro/hpv

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Infectia HPV la barbat nu are nici un fel de simptome in peste 90% din cazuri. Asadar, partenerul tau, daca a avut un singur contact sexual cu o alta persoana, poate fi infectat si sa nu stie. Presupun ca voi v-ati facut analizele inainte de a face sex neprotejat si a fost negativ. Dar trebuie sa stie ca analiza nu e foarte sensibila la barbat, asa ca ar fi putut testa negativ si totusi sa fie infectat.

| redrosegirl a răspuns:

Nu ti-a aratat ca te iubeste. ba din contra te-a acuzat ca te`ai culcat cu altcineva si nu si-a recunoscut vina. bubitele alea se vor trata daca nu e ceva gravcrying. daca nu te crede. e problema lui. nu te merita si nu are incredere in tinesad. sau cel mai bine ar fi sa-i zici si prietenului tau sa ma mearga si el la doctor cu tine si sa vezi daca el este cauza bubitelor tale.multi pupicikisssi sper sa rezolvi aceasta problema.

| inginer a răspuns:

Elianna are dreptate. Pe deasupra, el poate sa poarte acest virus dar sa nu se manifeste la el. L-ai luat tu si negii au iesit pe tine. Sunt sanse ca lui sa nu ii iasa niciodata. Dar cel mai probabil a luat si el virusul de la altcineva, probabil ca nu se manifesta si nici nu banuia fata aia ca il are. Ca sa fii sigura ca e HPV, fa un test Papanicolau la ginecolog. Si ca sa te feresti de cancerul de col uterin, repeta testul o data la 6 luni sau, cel mult un an. Acest test depisteaza existenta virusului si identifca daca unele celulue din colul uterin sunt pe cale sa devina canceroase. Daca ai HPV - alta paza mai buna nu ai - decat teste regulate. Iar pe el - da-l in #$#$%# de nesi... daca a avut mai multe prietene, ar fi trebuit sa stie la ce se expune si la ce le expune...

| doctoru a răspuns:

Din pacate nu prea ai cum altfel sa ii ei... uite aici un articol despre asa ceva. http://www.seximus.ro/articole/negi_genitali_condiloame.php