| toni69 a întrebat:

Alege un raspuns castigator

Salut TPU am 17 ani si am avut contact sexual cu prietena mea, neprotejat timp de 3-4 minute, vreau sa va intreb chiar daca e indecent. PRIETENA MEA MAI ARE IN MEDIE VREO 10 ZILE PANA II VINE CICLUL(cam de pe 16), E IN PERIOADA FERTILITSTII? CAND POATE RAMANE?! Inainte de a imi "veni" m-am dat repede la o parte si cand mi-am pus mana pe penis tocmai atunci a iesit, este vreun risc? Ea deja era data la o parte cand mi-a "iesit".Si ne e frica ca nu cumva Doamne fereste sa se fi intamplat ceva.Pe o parte am constiinta impacata ca nu mi-am dat drumul in ea si pe alta parte sunt stresat daca pana la urma s-o fi intamplat. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ovulatia se produce intotdeauna cu FIX 14 zile inainte de inceperea menstruatiei. Deci pentru a sti ziua precisa de producere a ovulatiei trebuie sa stii precis data urmatoarei menstruatii. De asemena se stie precis ca ovulul este viabil/poate fi fecundat doar max 24 de ore dupa producerea ei. Teoretic a 2-3 a zi dupa ovulatie ovulul nu mai poate fi fecundat, este practic si cazul vostru dar cu conditia ca sa fii sigur ca sexul a avut loc dupa trecerea a minim 2 zile din momentul ovulatiei sau 4 in cazul vostru. De acest lucru poate fi sigura doar femeia care are un ciclu menstrual foarte regulat, foarte precis. In cazul in care esti aproape sigur ca nu ai "scapat" nici un strop de sperma in vagin, scade si mai mult posibilitatea de a se forma o sarcina. Momentan poti doar sa traiesti cu speranta ca totul se va termina cu bine deoarece posibilitatea unei sarcini nu poate fi in totalitate exclusa decat in cazul in care ciclul prietenei este unul perfect regulat.

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Un anumit grad de risc tot exista. pentru ca la inceput, cand te exciti maxim, elimini 2-3 picaturi de lichid preejaculator, in care sunt arhisuficienti spermatozoizi, ca sa o poate face mamica. Dece nu folositi prezervativul?! Sa mearga la medic, sa o consulte si sa poata primi o reteta pentru ce va considera medicul.

| neutrino a răspuns:

Este foarte indecent ceea ce ai facut tu: ce te vei face cu decenta daca ea va ramane gravida?

| Porcusorul a răspuns:

Daca esti absolut sigur ca nu ai ejaculat si in ea, atunci sansele sa se intample ceva nedorit sunt foarte mici, ramanand in discutie doar lichidul preseminal. Sper ca stresul acesta sa-ti fie invatatura de minte si sa nu te zgarcesti la niste prezervative.

| Spaidi10 a răspuns:

Sansele sunt foarte mici (dar ele exista). poti foarte simplu sa cumperi un test de sarcina pentru a afla daca o sa avem un nepotel, data viitoare foloseste prezervativul