| toni69 a întrebat:

am varsta de 17 ani si am avut contact sexual cu prietena mea,(incepator )neprotejat timp de 3-4 minute,stiu n-am facut ceva bine dar vreau sa va intreb chiar daca e indecent si vreau seriozitate. Inainte de a imi "veni" m-am dat repede la o parte si cand mi-am pus mana pe penis tocmai atunci a iesit, este vreun risc? Ea deja era data la o parte cand mi-a "iesit".Si ne e frica ca nu cumva Doamne fereste sa se fi intamplat ceva.Pe o parte am constiinta impacata ca nu mi-am dat drumul in ea si pe alta parte sunt stresat daca pana la urma s-o fi intamplat ceva.Imi recomandati sa-i cumpar pilula? Va rog sunt stresat.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu nu poti sa ii recomanzi sa isi cumpere pilula, fiindca nu esti medic si nu ai discernamantul necesar (e ilegal sa dai tu indicatii medicale). Poti insa sa mergi cu ea, maine dimineata, la ginecolog.
Un act sexual neprotejat are un risc de sarcina cuprins intre 4 si 27%, in functie de perioada ciclului menstrual in care se gaseste femeia. Daca barbatul e incepator, riscul creste, putandu-se chiar dubla (e demonstrat ca in primii 4-5 ani de viata sexuala, barbatii pierd, in timpul actului sexual, picaturi minuscule de sperma fara sa simta). De asemenea, riscul creste daca actul sexual se intrerupe tarziu(ar fi bine sa il intrerupi macar cu doua minute inainte ejacularii).
Dat fiind ca ati fost amandoi de acord sa faceti sex neprotejat inseamna ca, in ciuda varstei, va doriti un copil si ideea sarcinii nu va sperie (cea mai mica indoiala v-ar fi facut sa va protejati). Tu inteleg ca te-ai cam razagandit si nu esti perfect convins ca vrei copil acum. Dar poate ea si-a pastrat ideea initiala (fii sigur ca atunci cand a acceptat sex neprotejat a facut-o fiind perfect hotarata ca isi doreste o sarcina). Discuta cu ea, discutati si cu ginecologul si veti ajunge la cea mai buna solutie (daca ea are sub 19 ani nu ar trebui sa ia pilula de a doua zi, e prea riscant)

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Halele maica sfanta cum va jucati cu focul voi nu sunteti constienti ca daca faceti neprotejat risca sa ramana bortoasa apoi peste 9 luni fata un plod care va va nenoroci pe viata? mai bine dati 10 lei pe prezervative decat sa platiti cu viitorul si libertatea voastra

| corbulalbrosu a răspuns:

Cea mai importanta intrebare ce trebuie pusa intro astfel de situatie este aceea si anume in ce perioada a ciclului menstrual este/era/a fost fata in momentul sexului. O femeie poate ramane insarcinata DOAR IN PERIOADA FERTILA, adica in cele 3-5 zile de dinainte + ziua ovulatiei. Daca fata a fost/este in afara acelor zile considerate fertile PROBABILITATEA de sarcina este mai mica de 5-10%. Pastila contraceptiva se foloseste doar in cazul in care posibilitatea de a se forma o sarcina nu mai poate fi evitata. In cazul descris de tine nici nu poate fi vorba de asa ceva fiindca probabil, tu nu ai "scapat" sperma in vagin si in al doilea rand nu ai precizat in ce moment al ciclului a avut loc sexul. In aceste conditii ar fi un gest iresponsabil folosirea pastilei de a 2-a zi fara lamurirea acestor aspecte sau fara o consultatie ginecologica.Pastila respectiva ar trebui intotdeauna sa fie folosita doar la indicatia medicului ginecolog. Multa sanatate.

| Oana92 a răspuns:

Indecent nu e, dar sigur e nesanatos. Mai ales pentru nervi...