| Nyes13 a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa stiu daca este daca este normal sa am penisul de 5 cm in stare flasca, si de 9 cm in stare erectila. M-am gandit la fenomenul masculin sexual numit micropenis, dar nu cred ca este din cauza asta.
Ofer funda + vot la cine ma ajuta.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Starea normala a penisului este cea flasca si nu fl(E)asca, insa in aceasta stare nu se fac masuratori fiindca marimea/dimensiunea poate sa difere foarte mult in functie de anumiti/diversi factori externi. Probabil ca te preocupa in primul rand marimea "sculei" tale doar pur teoretic din moment ce inca in mod sigur nu ti-ai inceput viata sexuala. Dar chiar si in aceasta situatie este mult prea devreme sa se poata da un raspuns care sa fie considerat ca fiind corect, deoarece la varsta ta abia a inceput adolescenta perioada in care se produc cele mai mari si spectaculoase modificari ale tuturor organelor din coprul tau, deci si adevarata dezvoltare a organelor tale genitale din punct de vedere al maturizarii sexuale cat si al dimensiunii finale a acestuia. Pana cand tu vei deveni major, penisul tau s-ar putea sa creasca foarte mult sau cresterea sa fie doar una medie, mica, deci este prematur sa ne pronuntam pe o asemenea problema cu concluzii pur ipotetice. In concluzie orice raspuns formulat pe aceasta tema poate fi gresit/incorect sau subiectiv inainte ca dimensiunile corpului tau sa se definitiveze, deci mai ai de asteptat pana vei avea varsta de 20-21 de ani. Poate fi catalogat ca fiind "dotat" cu un micropenis doar acel barbat care a ajuns la maturitate si are un penis care in stare erecta are lungimea maxima de circa 5-7 cm. big grin Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Sincer sa fiu, nu este prea mic. El mai are timp sa creasca pana pe la 18 ani. Deci, lasa-l sa creasca natural, fara nicio interventie artificiala.

| Creierash a răspuns:

Salut!
Ce ai tu nu este un micropenis. Micropenisul are o lungime de maxim 7 cm in stare erecta. Inca esti in stadiul de dezvoltare sexuala la 15 ani, deci nu e inca definitiv. Penisul tau se incadreaza imediat sub intervalul de lungime medie a penisului erect: 10cm - 14 cm. Eu zic totusi sa nu iti faci griji. Un sfat calduros din partea mea: NU incerca nicio metoda de a-ti mari penisul, fie ea chimica, fie ea chirurgicala, fie mecanica.

| Paleontologul a răspuns:

Este foarte bine pentru un om cu probleme de sanatate.

| DanielRoleplaY a răspuns:

Nu incerca metode de crestere iti vei distruge penisul
mai este timp sa creasca nu-ti face griji
Ps: am 16 ani in starea erectila am 17cm

| LucianShiAtat a răspuns:

Prietene, stii pe vremuri erau niste mese de tortura care intindeau oamenii pana li se rupeau membrele, poti sa incerci si tu cu puta ta si sa ti-o lungesti, mult noroc

| slickeratus a răspuns:

Nu este normal.