| anonim_4396 a întrebat:

Sal, am 14 ani penisul meu masoara 7cm in stare flasca si 10 in stare erectila. e bine cat mai creste?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista nici-o statistica privind marimea standard a penisului uman, nici ca si lungime si/sau grosime a acestuia si cu atat mai putin care sa corespunda pentru anumite segmente de varsta. Insa pe baza masuratorlor efectuate in intreaga lume de catre echipe de cercetatori si specialisti la solicitarea/cererea firmelor producatoare de prezervative, a rezultat ca d.p.d.v. statistic barbatii de pe aceasta planeta sunt ''dotati'' destul de diferit. Lungimea penisului variaza ca lungime in functie de anumite areale/regiuni (continente) si/sau grupe de populatii, rasa, etc. Astfel a reiesit ca lungimea medie a penisului barbatilor adulti din Romania care sunt activi sexual are valoarea de 12, 73 cm. In concluzie penisul la varsta ta care se apropie de varsta la care dimensiunile penisului se definitiveaza adica de 16-17 ani, se poate considera ca fiind scurta/mica. In mod normal la aceasta varsta ar trebui sa aiba o lungime care sa se apropie de medie, deci sa aiba in jur de 12-13 cm. Insa in urmatorii 2-3 ani in mod sigur se va alungi cu macar 2-3 cm incat sa devina functionala si sa devii apt sa satisfaci macar o parte dintre femei. Dar fiindca nimeni nu poate anticipa in ce mod se va dezvolta organismul tau in urmatorii 2-3 adica pana in momentul dezvoltarii definitive a penisului tau, aceste valori trebuie considerate ca fiind relative si privite cu o arecare retinere fiindca totusi sunt/pot fi subiective si/sau pur orientative. Multa sanatate!

| Star2 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am sanse sa creasca sa o o am de 12, 73 cm?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai creste pana pe la 16 ani, dupa care se opreste din crestere.
Masura penisului tau, este mostenita de la tatal tau!

| BryBard a răspuns:

Stai linistit organismul creste pana la varsta de max 25 ani la barbati. si 18 la fete.Asa ca o sa fi mai dotat pe viitor.Nu toti se dezvolta la fel, alti pe parcurs, alti deodata, trebuie sa ai rabdare si sa nu lasi asta sa te deranjeze.

| anonim_4396 explică (pentru BryBard):

Penisul se dezvolta pana la 16-17 ani la baieti.

| BryBard a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e batut in cuie la toti, dar ai dreptate pana in 18.