| fgmijpb a întrebat:

Am 15 si sunt baiat. De 2 ani, de cand aveam 13 ma tot masturbez in continuu aproape in fiecare zi si dupa ce o fac simt un sentiment de vinovatie. Uneori nu am motive. A doua zi pur si simplu uit de sentiment si ma masturbez din nou, simtindu-ma la fel dupa. Ce as putea sa fac ca sa scap de acest obicei? Simt ca uneori imi scade randamentul la scoala din cauza asta si ma slabeste fizic si psihic. Ati trecut si voi prin asta? Ce imi recomandati sa fac ca sa scap odata pentru totdeauna de acest calvar?

19 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea practicata in limite rezonabile este considerata de catre medicii si cercetatorii care au studiat fenomenul ca fiind benefica organismului prin descarcarea acestuia de stres.Deci nu are rost sa te impacientezi in cazul in care nu o practici zilnic si in mod excesiv.Cat despre sentimentele resimtite tin de natura ta psihica si este posibil ca sa ai nevoie de o consiliere psihologica.

| mihai69 a răspuns:

Încă de pe vremea latinilor există o zicătoare conform căreia „post coitum, omni animal tristem" - adică după sex, orice om e mai necăjit. Cu atât mai mult când o face de unul singur, aș adăuga eu.winking
Deci chestia asta e perfect normală. Pur și simplu nu te mai gândi.
Și caută să faci mai mult sport, de echipă dacă se poate. Dar și plimbarea cu bicicleta ajută.
Oricum, dacă nu faci exces, nu e dăunător.

| ionuutzuu a răspuns (pentru mihai69):

Poate tu te simti mai necajit, cel mai probabil n-ai avut vreodata o fata, e imposibil sa te simti necajit ca barbat dupa ce ti-ai indeplinit dorinta.

| mihai69 a răspuns (pentru ionuutzuu):

Recunosc, aici m-ai ghicit - de fete nu am avut parte, doar de femei. Și chiar de unele... buuune!
rolling on the floor

| ionuutzuu a răspuns (pentru mihai69):

Îmi imaginez câte femeile ai avut în pat dacă spui că ești necăjit după o partidă de sex. Las-o mai ușor cu datul din cot.

| mihai69 a răspuns (pentru ionuutzuu):

Mai bine nu-ți mai imagina - e un efort prea mare...

| LoveSleep a răspuns:

Ăla da calvar.
Săracul de tine...

| SkyPilot a răspuns:

Ai dreptate, iti scade randamentul si devii mai inchis in tine, mai necomunicativ.
Trebuie sa iti educi vointa, altceva nu vad ce ai putea sa faci.

| SilviaDulcik a răspuns:

Ejacularea trebuie facuta din 3 in 3 zile pentru a reduce riscul de cancer.
Iarna, nu am idee ce ai putea face dar vara incearca sa faci exercitii fizice.

| Seba2013 a răspuns:

Tu ai vazut ca masturbarea iti provoaca probleme, si ai decis sa nu te mai masturbezi.
Acesta decizie care ai luat-o este inscrisa in creierul rational se cheama neocortex.

Trebuie sa intelegi motivul de ce te masturbezi.
De ce te masturbezi?
De ce Alex la batut pe Andrei?

Pe langa creierul rational, mai exista un creier, se cheama sistemul limbic.

Acest sistem limbic, nu tine seama de decizile noaste, are propiile lui reguli.

Daca ma uit la un film porno ma excita, fara sa ii spun eu.
Sau daca ma uit la unul de de groaza imi provoaca frica.

Acesta excitatie se activeaza atunci cand te gandesti sau te uiti la filme erotice, sau atunci ca sotia se afla receptiva, atunci cand ne pregatim pentru sex.

Frica apare la un pericol, excitatia sexuala apare la un stimul erotic, pentru ca asa vrea sistemul nostru irational(SISTEMUL LIMBIC)

Odata activata acesta excitare, in corp se produce un raspuns fiziologic, care te tensioneaza.
Excitarea pune in miscare unele procese fiziologice, iar acesta procese fiziologice te tensionseaza, acesta tensiune are scopul sa te pregateasca pentru sex.

Acesta tensiune, iti produce un produce un impuls, daca tu blochezi desfasurarea normala a acestot etape.

Acesta tensiuen se poate elibera printr-un comportament.
Iar acest comportament se numeste masturbarea(orgasmul).

Pentru a te lasa de acest cimportament trebuie sa constientizezi acest lucru.

Efectele negative ale masturbarii sunt adevarate si eu le-am avut.

Incerca sa te lasi, sa vezi cum o sa te simti mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci lucrul asta prea des.O sa devii dependent de masturbare si pornografie si o sa turbezi! E de rau man, eu in locul tau nas face asta. Pocăiește-te și înfrânează-te de la placeri carnale! Nu glumesc, e de jale omule laughing

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

De jale? Pe tine te-au imbolnavit obsesiile mistico-religioase, nu masturbarea. Detalii pe http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu ai inteles nimic din ce am scris...happy

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba inteleg foarte bine ce-ai scris, atat ca nu sunt de acord cu ce ai scris. Si nici marea majoritate a medicilor nu sunt de acord cu ce ai scris. Mai degraba "turbezi" de la lipsa de sex si masturbare decat de la masturbare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Nici acum nu intelegi ce am vrut sa spunlaughingOhohoho daca taceai filozof ramaneai laughing

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap, ai aere de profet neinteles...

| jojo92 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca nu geresesti cu nimic.Toata lumea se masturbeaza:toti baietii din clasa ta, toti baietii din scoala ta, toti din oras si tara casatoriti sau nu chiar si de la 10 ani, toate fetele mai devreme sau mai tarziu.Asa suntem creati este ca si foamea, trebuie sa o satisfaci.Dar bineanteles ca nu o sa vina nici un coleg sau prieten la tine sa iti spuna:"hei stii ma masturbez in fiecare seara".Nu ai de ce sa te simti vinovat, o sa te masturbezi mana la adanci batraneti pentru ca asa fac toti oamenii.Este simplu si ceva normal

| dsafafsdafd a răspuns:

Pai eu ti-as recomanda sa te duci la medic sa iti dea el cv sa nu ti se mai scoale si atunci nu mai dai

| pauldt a răspuns:

Bună!
Tot ce trebuie sa faci este să vezi în chestia sta un simplu surogat al unei plăceri, deci e ca si cum crezi ca mananci o portocala dar de fapt esti constient ca nu e, ci e un fake. Sentimentul de vinovatie vine din cauza psihicului tau care realizează că nu a obtinut ceva real, a fost doar o farsă. E normal sa se intample, poate din cand in cand, dar iti dauneaza in timp. Incearca poate să-ti faci un program mai plin activitati în mediu colectiv, iesi cu prietenii, poti sa te orientezi si spre spatiul religios stand de vorba cu un preot mai tanar care sa te inteleagă. Cert este ca atata timp cat esti in colectivitate și te feresti de timpul plictisitor poti sa reușești sa diminuezi problema, iar in timp ajungi la o viata normală. Masturbarea face parte din viata oricarui baiat dar masura este cea care trebuie respectată. Deși multi tineri nu dau doi bani poate pe chestia cu preotul, însă eu zic ca orice incercare merită!