| Sara2 a întrebat:

Am 15 zile de intarziere a menstruatiei , am facut azi dimineata un test si a iesit negativ , e vreo sansa sa fiu insarcinata? prezervativul a fost nelipsit , intotdeauna si verificat

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testele de sarcina nu sunt perfecte. Se apreciaza ca aproximativ 2% din femei nu au teste pozitive de sarcina in timpul sarcinii. Deci, cu os iguranta de 98%, nu esti insarcinata (testul de sarcina nu poate deapsi certitudinea asta). Intarzierea este imensa, impune consult serios ginecologic si endocrinologic, cu dozari hormonale si ecografie de ovare.

| maniunika a răspuns:

Nu.nu este un motiv din care sa-ti faci griji...mai ales ca ai folosit prezervativul!
Pur si simplu se intirzir din cauza ca poate ai racit putin, sau ai avut ceva stresuri anterior, sau ai consumat ceva alcool...Dar nu-ti fa griji!

| maniunika a răspuns (pentru maniunika):

In plus si testul ti-a aratat ca totul e in ordine!
Bafta!

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Dereglari hormonale. Consulta totusi un specialist ca sa te lamureasca de unde provin aceste dereglari!

| cosmin333 a răspuns:

Exista sanse de 3 % sa fi ramas insarcinata chiar si cu prezervativ.Intarzaierea menstruatiei poate fi un semn al faptului ca ai ramas insarcinata si testul pe care l-ai facut nu este la fel de sigur ca o eventuala vizita la un medic ginecolog.Eu personal nu cred ca ai ramas.

| Lia09 a răspuns:

De ce nu te duci la un control? Posibil sa ai vreo problema, ceva findca nu e normal sa-ti intarzie atata. Mi se pare imposibil sa fii insarcinata din moment ce ai avut doar contacte protejate si n-ai avut nici un fel de "accident". Multa sanatate! :*

| giulian9 a răspuns:

E posibil sa fi racit ...insa iti recomand sa faci totusi o vizita la ginecolog ...pentru ca nu se stie niciodata!

| loca05 a răspuns:

Nici-o sansa sa fi insarcinata, sunt doar dereglarile varstei!