| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema si am nevoie de ajutor.
Prietenei mele nu ii mai vine ciclul de pe 28 noiembrie, o intarziere de 10 zile. A facut un test de sarcina acum 5 zile si a iesit negativ, dar tot nu i-a venit ciclul. Astazi a mai facut un test dar cu "Barza" si iesit tot negativ.
Am facut sex protejat si am verificat si prezervativul, nu inteleg de ce intervine intarzierea asta.

Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

Se numeste dereglare de ciclu si poate sa apara din diferite cauze (stres, raceala etc) http://www.acasatv.ro/......ruale.html

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cauza poate fi si alta,nu neaparat sarcina,ii poate intarzia din cauza stresulu, raceala, vremea rece, dereglare hormonala, etc.insarcinata nu cred ca e

| adnreas09cta a răspuns:

O raceala o dereglare un virus ceva du-te si tu si ea si facetiva analizelehappy

| Hieer a răspuns:

Pai e vorba despre tine sau despre ea?laughing...se mai intampla, nu inseamna ca daca nu ii mai vine ceva timp menstruatie e insarcinata...happy

Sper ca te-am ajutat!

| Catalin91Cata a răspuns (pentru Hieer):

Despre ea, cred ca am fost destul de clar. Dar totusi, doua teste negative si ciclul intarzie sa apara?

| Hieer a răspuns (pentru Catalin91Cata):

Pai tu ai scris pe acolo ca cica : a facut un test....am facut sex, uitate mai bine, citeste inca o data ce ai scris si dupa comenteaza. E o dereglare cum ar fi atunci cand se reguleaza...

| AndreeaCF a răspuns:

Salut! Daca ai facut testul de doua ori, inseamna ca nu esti insarcinata, de regula testele nu mint. Dar cel mai indicat este sa te duci la ginecolog. Vei sti cu certitudine ce se intampla. Daca ai pana-n 20 ani, menstruatia mai face fente, ca la majoritatea fetelor pana-n 20 de ani. Oricum du-te la doctor. Multa multa sanatate!

| Licurici07 a răspuns:

Daca intarzie mai mult de 3 luni este o problma, dar deja este prea tarziu. Poate fi de la o raceala netratata
(ma refer jos), o nereglare hormonala, o alimentatie necorespunzatoare, sau de la stres, un factor foarte des intalnit.