| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si ma numesc ema.Am si eu o problema pe care nu stiu cum as putea-o rezolva.in vara acestui an... mi-am pierdut virginitatea cu ub baiat de varsta mea pe care il iubesc enorm si care ma iubeste, insa ne-am despartit si dupa o luna eu m-am combinat cu cel mai bun prieten al lui si din razbunare am facut-o si cu prietenul lui.Ne-am impacat si apoi a aflat de ce am facut si chiar daca i-am zis ca regret enorm si e vina mea pentru tot ca nu stiu dc am facut-o cu prietenul lui, mi-a spus ca de fiecare data cand ma vede ii este greu si ca e mai bine sa sa despartim, lucru care s-a si intamplat. I-am explicat ca imi pare rau si ca stiu ca am gresit si ca am facut-o mai mult din razbunare pentru ca ma lasasera pentru una, doar pentru a se culca cu ea.Si nu stiu ce sa fac.pentru ca mi-a zis ca are nevoie de timp pentru a incerca sa se obisnuiasca cu ideea. Voi ce ati face in locul meu? Si vreau rasp in special de la baieti. ce ati face daca ati fi in locul lui?sad

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Dupa ce ca ai 16 ani si ti-ai inceput viata sexuala, ai facut-o si cu cel mai bun prieten al lui. In fata mea n-ai niciun respect, ti-o zic direct si fatis. Daca la o varsta asa de frageda faci astfel de lucruri, nu vreau sa ma gandesc pe la 20 de ani ce-o sa faci.
Ce sa-i explici? Ca ti-a parut rau? Ai vrut sa te razbuni? Mai dar ce-mi place mie cum o faceti pe inocentele. Te-ai simtit bine mai cand ai facut-o cu prietenul lui? Spune si lasa acum melancoliile. Atunci erai in al 9 cer si nu te mai gandeai la ce faci nu?
Ce-as face daca as fi in locul lui? Adica fosta mea care vrea sa redevina actuala s-o fi facut cu cel mai bun prieten? Bine, asta la absurd vorbind fiindca niciodata prietenul meu nu ar fi acceptat. Niciodata sa nu te bagi cu fostele prietenilor ca iese barfa. Nici nu m-as mai fi uitat la tine, asta ti-as fi facut!
Suna dur? Putin in pasa cand la 16 ani zbori din prieten in prieten. Dupa ce ca esti imatura si folosesti iubirea cu apelative precum ''combinat'', ''am facut-o'', 'razbunare'' mai doresti sa se intoarca si la tine.
Maturizati-va la naiba si lasati bocelile dupa ce faceti faptele. Va simtiti bine si dupa plangeti. Si vreti sa fiti intelese?

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu as sta cuminte cativa ani si apoi as mai vedea. Tu la 16 ani ai deja tot atatia parteneri sexuali cati am avut eu la 31 de ani, ceea ce nu este deloc o lauda pentru tine. Ia-o incet, nu iti folosi trupul ca pe o uzina de placeri pentru sex intamplator, mai ales ca la varsta ta acest comportament sexual iti poate aduce infectie HPV si cancer de col uterin cat de curand. Apropos, du-te si la un ginecolog zilele astea, sa vezi daca nu esti deja infectata cu ceva de la sexul cu parteneri multipli.

Abh
| Abh a răspuns:

Da, ce ai facut nu e frumos, dar nu asta e problema principala. Problema e ca esti imatura si nu gandesti pe termen lung. Esti razbunatoare si.
Prietenul tau, daca are ceva in cap, n-o sa mai fie niciodata cu tine. Si daca nu are nimic in cap (plauzibil din moment ce ai zis ca te lasase pentru a se culca cu alta), nu va prevad un viitor stralucit impreuna.
Ah... sfaturi, deci vrei sa te accepte din nou? Lasa-i putin spatiu, devino mai rece pentru o vreme, pe urma incearca sa-l atragi cu ceva... sex, nu stiu, ceva de genu asta, fii si tu senzuala, se pare ca ii place sa si-o puna prin toate gaurile, daca nu exista altceva la orizont s-ar putea sa-l agheti iarasi pentru inca vreo luna pana se plictiseste din nou.

| bluesky a răspuns:

La 16 ani eu cred ca e cam devreme! Dar nu e treaba mea asta. Daca el te iubea cum zici tu nu te parasea si tu la randul tau dac ail iubeai nu te combinai cu cel mai bun prieten a lui si cu atat mai putin, nu o faceai cu el! Eu sunt fata, daca as fiin locul tau as regreta mai mult ca m-am culcat cu el decat ca ne-am despartit. Unde ti-a fost capul cand ai facut ce ai facut? Nu te-ai gandit ca poate dupa o vreme va veti desparti si ca nu veti ramane impreuna pe vecie? Dinou nu e treaba mea doar imi spun punctul de vedere!
Eu zic sa il lais in pace, prefa-te ca nu exista si vezi-ti de viata ta! Daca el te vrea inapoi te va cauta, daca nu, cauta-l tu dupa o perioada lunga(5 luni de exemplu sau mai mult)si vezi ce zice el!
Daca as fi in locul tau, cum am zis, m-as preface ca nu exista si nu as mai faceo cu nimeni pana nu voi avea o relatie stabila! Sper ca nu te-am suparat si ca te-am ajutat! Bye!

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

De acord cu restul...cam singurul lucru pe care îl ai de făcut este să aştepţi ca timpul să repare ce mai este de reparat şi ceea ce e cel mai important este să înveţi din greşeala asta...sad
Îmi pare rău sincer pentru tine...

| Atotstiutorul a răspuns:

16ani? asa tarziu! bravo esti un exemplu de urmat in viata! ce-ai facut tu e rau, daca vrei sa mai fii cu el, uite ce trebuie sa faci, in curtea scolii in fata tuturor copiilor, microfon+boxe+amplificator, iei o punga plina cu coji de nuci te pui pe ele(deci nu te asezi te arunci pe ele) si spui asa: te iubesc din tot sufletelul meu si vreau sa fim din nou impreuna! asta in vazul tuturor trebuie sa ii arati ca iti pasa. nu asa sa stati de vorba asta e frectie. trebuie sa ii arati daca faci asta sigur te va ierta!

Răspuns utilizator avertizat
| SCUFY a răspuns:

Tu cauta-ti pe altcineva nu are rost sa continuati, chiar de te va ierta nu va uita

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Ce sa zic... cam devreme pentru asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca as fii in locul lui as fii facut acelasi lucru sincer de la mine nu mai vedeai nici buna ziua.nu te-a mai fi bagat in seama deloc.
nu este frumos ce ai facut tu si nici ce a facut prietenu lui. din punctu meu de vedere nu sunteti demni de respect nici u nici prietenu lui. singura scuza pe care o ai e ca va despartzisetzi dar totusi prietenu lui? si mai spui ca il iubesti ...eu unu nu cred.
sincer meritzi ce ti-a facut. obisnuieste`te cu ideeea si inavata din greseala care ai facut`o. razbunarea e arma prostului in caz ca nu tiai. no ofence.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o diferență între obsesie și iubire. Una mare. Mă îndoiesc că-l iubești când tu te f**i cu primul' gagiu ce-ți iese în față. Vrei să te mai și ierte? Să fim serioși.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu te razbuni pe el, ca te-a lasat pentru a se culca cu alta fata, sau te razbuni pe demnitatea si reputatia ta? Te dai asa usor oricui? Baietii la varsta asta cauta sa fie cu cat mai multe fete, sunt ca bagati in priza, dar o fata se respecta pe ea si corpul ei si nu sare din... in alta pe motiv ca se razbuna. Acesta este un un comportament usuratic (elegant spus). Mie mi-ar fi rusine in locul tau. De cate ori te va insela un baiat/barbat, vei sari in patul altora ca sa te razbuni? Vei alege prietenii lui sau prietenii/sotii, prietenelor tale? sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu cum ai fi procedat daca el ar fi facut-o cu prietena cea mai buna? ai fi putut sa treci peste? dar de aici rezulta si ce prieten bun ii este tipul, de a acceptat. imi pare rau pentru tine dar fiecare om trebuie sa isi asume faptele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti varza. Daca ramaneai gravida cu prietenul lui, ce scuza mai gaseai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna eu sunt adi din giurgiu stau in spate la spital pe str. aurel vlaicu nr. 66 am 18 ani si daca as fi in locul lui mas impaca cu tine.

| mitzaalin a răspuns:

E foarte urat ce ai facut dar totusi daca ai vrut sa te razbuni nu trebuia sa te culci cu cel mai bun prieten al lui, asa ca nu te astepta sa te ierte prea curand si daca te va ierta vreodata tot timpul se va gandi ca ai fost si cu prietenul lui. Oricum sper sa inveti din greselile tale, eu nu te condamn pentru ce ai facut dar cred ca mai bine incerci sa il uiti pentru ca eu unul nu cred ca va iubiti, asta nu este iubire.Sincer la varsta asta eu nu iti recomand sa te indragostesti de cineva pentru ca mai ai de copilarit.Imi pare sincer rau pentru tine dar totusi u esti sigura ca el s-a culcat cu acea fata de ai facut-o si u cu prietenul lui?

| mitzaalin a răspuns:

E foarte urat ce ai facut dar totusi daca ai vrut sa te razbuni nu trebuia sa te culci cu cel mai bun prieten al lui, asa ca nu te astepta sa te ierte prea curand si daca te va ierta vreodata tot timpul se va gandi ca ai fost si cu prietenul lui. Oricum sper sa inveti din greselile tale, eu nu te condamn pentru ce ai facut dar cred ca mai bine incerci sa il uiti pentru ca eu unul nu cred ca va iubiti, asta nu este iubire.Sincer la varsta asta eu nu iti recomand sa te indragostesti de cineva pentru ca mai ai de copilarit.Imi pare sincer rau pentru tine dar totusi u esti sigura ca el s-a culcat cu acea fata de ai facut-o si u cu prietenul lui?