| utilizator.tpu_7269 a întrebat:

Am 17 ani si o relatie cu un baiat de 21 ani.Relatia dateaza de 2 ani si totul e bine.Ne iubim foarte mult, dar parintii mei nu vreau sa ma lase sa imi petrec timp singura cu el.Noi am hotarat ca atunci cand voi implini 18 sa ne mutam impreuna.
Cum credeti ca vor reactiona parintii mei?

15 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Depinde... Eu va partea cea mai rea in care s-ar putea sa iti spuna ca daca pleci atunci, pleci pentru totdeauna... Ceea ce ar fi destul de neplacut... Sper sa nu se intample asa... Din alta ordine de idei... nu stiu cum sunt parintii tai. Daca as sti ti-as putea da un raspuns mai bun.

| Linda a răspuns:

Parerea mea ca depinde. Daca va permiteti financiar asta. Daca tu nu vrei sa mai faci scoala, lucrati amandoi, va intretineti, asta e. Dar daca nu reusiti sa va descurcati, mai bine mai ai rabadare pana mai strangeti niste bani. Probleme financiare pot naste multe neajunsuri. Oamenii care stiu sa-si amane dorintele ajung departe. M-am mutat (si casatorit) cu iubitul meu la 23 de ani si n-am patit nimic rau, dimpotriva.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Deci parea parintilor nu conteaza? Crezi ca daca tehotarasti sa te muti cu iubitul tau, o sa curga numai lapte si miere, nu o sa ai nevoie de nimeni.Total fals, cauta si fai sa inteleaga relatia ta cu iubitul tau.

| Crisu_8081 a răspuns:

Asa ziceam si eu, dar m-am "lovit" de lipsa banilor, de anumite responsabilitati, de facultate...Mai bine lasati-o moale pentru ca sunteti tineri.Nu de alta, dar ma indoiesc de faptul ca prietenul tau ar putea sa te intretina, iar un job bun/bine platit nu stiu daca iti poti gasi la varsta ta. Oricum, mai este un an pana atunci. Te sfatuiesc sa fii obiectiva pentru ca nu poti sa stii ce se poate intampla intr-un an.

| Crisu_8081 a răspuns:

PS: cat despre reactia parintilor... te asigur ca nu va fi prea buna.Iti spun din propria experienta.

| LuS[z] a răspuns:

Ce num e de utlizixatitr ai/1nici nu m-as bafga sa-ti raspsund la intrvabaria sra hai ppt tine. oricum tu faci ce crezi asa ca
ssssQ! t

| wannabe a răspuns:

Urat laughing

| pisoias a răspuns:

S-ar putea ca parintii sa reactioneze chiar foarte bine; iar prietenul tau sa fie cel care da inapoi. Te-ai gandit la asta?

| sorin a răspuns:

Dupa parerea mea ori or sa iti interzica categoric sa te muti cu el, ori or sa iti dea libertate din plin cand implinesti 18, dar nu prea cred.sad

| cooola a răspuns:

O sa fii majora, dar gandeste-te ca din punct de vedere financiar tot o sa depinzi de iei, chiar daca iubitul tau are servici,, nu puteti sa traieti amandoi dinntr-un salariu.asta in cazul in care nu vrei sa renunti la scoala... daca renunti si te angazezi o sa iti fie foarte greu, pentru ca in ziua de astazi doar cu diploma de bac, nu rezolvi foarte multe. cel mai bine astepti pana incepi si o facultate(daca nu ai facultati unde stai tu, gandeste-te k o sa pleci si va puteti muta amandoi acolo unde o sa intri tu) sunt multe posibilitati, acum iei te vad un copil, poate ca in minte loc tot acel copil de clasa a 1 ai ramas, inceraca sa vorbesti matur cu iei si sa incerci sa te impui si sa le explici ce se intmpla in relatia ta, asa vor avea multa incredere in tine, si dupa si el sa vorbesca mai mult cu ai tai sa le intre pe sub piele, si totul se poate schimba. Sper sa iti fii fost de ajutor in ceva.

| Wisdom a răspuns:

Nu te grabi sa faci lucruri pe care poate mai tarziu ai sa le regreti. Ai doar 17 ani, si poate in curand 18, iar decizia de a te muta cu el trebuie facuta dupa o perioada foarte lunga de gandire si trebuie neaparat discutata cu parintii tai. Nu este nici o graba sa avansezi relatia atat de mult, si mai ales la varsta ta. Cred ca puteti fi impreuna, chair daca nu o sa locuiti impreuna si parintii sunt de aceeasi parere mai mult ca sigur. Parintii iti vor binele si nu vor ca tu sa faci ceva in graba, iar daca ai sa te muti fara permisiunea lor sunt sanse mari ca relatia ta cu parintii sa fie in pericol, si parintii sunt cei mai importanti.

| mikella a răspuns:

In situatia asta am fost pusa si eu, dar eu m-am incapatanat, m-am maritat si am plecat in strainatate, si bineinteles nici acum parintii nu sau inpacat cu ideea, ca m-am maritat cu un baiat mai mare decat mine cu 10 ani. Daca crezi ca prietenu te poate ajuta la greu... si cel mai important daca va iubiti, restul nu mai conteaza.Vezi ce faci!

| cutie a răspuns:

O sa rada si o sa zica big grine abia te las cu el domnisoara dar emite sa te muti cu el. Tu trebuie sa studiezi si sa inveti pentru a fi ceva in viata"Stiu stiu dar ei vor zice asahappy
Sucess sti poti sa te muti pe ascuns si poti si sa te casatoresti pe ascuns! Ce zici?winking

| SpikE a răspuns:

Cu ciomagu pe iubitul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. sora mea a plecat de acasa la 17 ani impreuna cu iubitul ei (e complicata si urata tare povestea). in final ei sunt casatoriti, au 2 fetite frumoase si sanatoase. sora mea la varsta de 20 de ani a ramas insarcinata cu primul copil, a renuntat la facultate oricum si acum are 23 de ani si creste 2 copii, spunand "adio" tineretii. plecarea ei a creat multe certuri si discutii, urmarii cu si fara politie prin orasul acesta mare, amenintari cu sinucidere (din partea surorii mele), chestii urate tare tare.
a face 18 ani nu inseamna ca lumea iti apartine. a avea 21-22 de ani nu inseamna a fi matur. eu am 21 de ani, sunt stundenta si muncesc pentru 6 milioane pe luna. nici cu 10 milioane nu poti sa iti permiti sa platesti gazda/ chirie, asociatie, mancare, taxe scolare sau diverse taxe, dero, pasta dinti, hartie, dero vase, haine noi (strictul necesar), sapun, sampon, gel de dus si toate chestiile necesare intr-o casa de om. daca te muti la el, nici asa nu e prea bine. poate ca parintii lui sunt cei mai buni parinti din lume, dar soacra tot soacra este. impotriva mutatului la "el" acasa nu este de acord nici sora mea care a stat la socri, nici nasa mea care si ea a stat la socri, nici mama mea (tot pe acelasi motiv).
sfatul meu prietenesc este sa faci o facultate (gandeste-te ce anume ti-ar placea) fie ca el face sau nu facultate. daca te iubeste indeajuns, te va sprijini sa studiezi si sa ai o sansa la o viata mai buna, un job mai bun. in legatura cu iubitul tau, aveti rabdare. daca este scris sa fie el sotul tau, va fi. daca e scris sa va despartiti, va veti desparti chiar daca locuiti impreuna (si atunci, cu ce tupeu te vei intoarce inapoi la parinti acasa?).
sa nu faci greseala sa alegi intre parinti si iubit. fii isteata si impaca si capra si varza. si inca o chestie inteligenta e sa lasi problema in aer. timpul le rezolva pe toate.
tine minte o ultim lucru: la modul general vorbind, omul isi schimba gandul mai des decat sosetele.
sper ca mesajul meu iti va fi de folos