| Denea701 a întrebat:

Am 18 ani si de ceva timp greu decalotez penisul in stare erecta, mentionez am 17 cm. Ajutor, va rog!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intro asemenea situatie, este cazul sa incepi sa practici exercitiile prin care se largeste deschiderea preputului cu ajutorul a 2 degete.
Fiindca in momentul intrarii penisului in erectie, glandul penian (capul penisului) isi mareste dimensiunea sa in volum, preputiul nu mai poate fi retras peste gland (cap) din cauza inelului fibros stramt situat la capatul extrem al preputiului, care NU permite sa se largeasca suficient de mult deschiderea preputiului. Fiindca in cazul tau afectiunea este abia perceptibila, (poti decalota glandul dar cu greutate), problema ta se poata rezolva acasa, prin efectuarea unor decalotari repetate a penisului in stare flasca sau semierecta, prin asa numitul procedeul Beauge, care este o manopera oarecum similara cu masturbarea. In vederea inmuierii pielii preputiului si intinderii progresive a celulelor existente in acel asa numit "inelul fibros" al preputiului care limiteaza deschiderea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent cu care sa fie inmuiate celulele "inelului fibros" unul dintre urmatoarele produsele : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se unge din belsug pielea preputiului din zona glandului (capului) si dupa ce alifia este absorbit in intregime in pielea ce acopera glandul, se trece la intinderea preputiului cu 2 degete bagate sub ea, in toate directiile, cu multa forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii. Se executa acest tratament de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda prezentata nu da rezultate atunci se poate rezolva doar chirurgical, chiar daca nu optezi pentru asa ceva, se rezolva in cateva minute fara nici un efort de medicul chirurg urolog. Spor la lucru si putintica rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai facut sex.

| Violleta2022 a răspuns:

Masoara-l cu linia PESTE penis sa vezi masura reala!
In ce priveste decalotarea penisului, mergi la un urolog sa te consulte, sa-ti spun ce grad de fimoza ai si cum se poate rezolva.

| sierra1 a răspuns:

Dacă e o constatare, aia e

dacă ceri un sfat: exersarea Denea701 mamă, aia e