| Denisa a întrebat:

Saluthappy Am o mare problema si nu stiu ce sa fac. Am fost cu un baiat cam 2 saptamani si el e genul care "se arunca cu capul inainte" si cica "ma iubeste". Bine, asta nu o cred dar stiu ca tine la mine. A plans cand i-am zis ca vreau sa luam o pauza. Pauza am luat-o pentru ca mie imi place de alt baiat, cu care am o "relatie" si pun cuvantul asta intre ghilimele pentru ca suntem la inceput si nu stiu daca va fi ceva. Faza e ca celalalt are impresia ca ne vom impaca in curand si ca vom fi impreuna mult timp. Nu as vrea sa ma duc cu acest baiat cu care sunt impreuna acum si sa ma intalnesc cu..."fostul" sa imi faca o criza de gelozie. Ce sa fac? Cum sa il abordez pe "fost" astfel incat sa inteleaga ca imi place altul, dar sa nu se simta dat la o parte, folosit sau sa nu isi faca o impresie proasta de mine. Eu as vrea sa ramanem amici.

Răspuns Câştigător
| capsunica_8366 a răspuns:

Pai cred ca asa ar trebui sa-i spui in fata, ineinteles intr-un mod civilizat ca tii la el mult, dar ca la un prieten si ca nu ai vrea sa va intilniti si sa nu mai vorbiti de loc.dar daca e uas fi in locul tau.as incerca sa-i dau o sansa celui ce spune ca ma iubeste, caci intotdeauna a fost asa:alege-l pe cel care el swe tine de tine, dar nu pe acel de care tie iti place(caci acel de care iti place stiind acest lucru se va folosi)dar sigur ca inimii nu-i poti zice ce sa simta.asaca incearca sa vorbesti cu el fata in fata si vezi reactia lui, explica-i ce si cum si daca el ciar tinela tine atunci te va intelege si ca sa nu te piarda va accepta sa fiti prieteni!

4 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Trebuie sa fi sincera cu el, dar in acelasi timp si draguta. Nu trebuie sa te ascunzi foarte tare. Ii poti spune direct ca tu ti la altul, nu are de ce sa se supere pentru asta, pana la urma daca nu vrea sa ramaneti amici asta e, tu macar ai incercat. ^_^

| corina8508 a răspuns:

Exact prin asta am trecut si eu. am vorbit calm cu cel cu care am fost 2 saptamani, la fel a dat-o pe sentimentalisme pana m-am saturat si i-am zis clar ca dragoste in 2 saptamani nu exista! abia dupa cateva luni se poate vorbi de dragoste. oricum ar fi, tot se va simti dat la o parte.parerea mea e ca trebuie sa fii sincera si sa-i spui ca ai sentimente pentru alt baiat, si ar fi foarte bine daca ar accepta asta si ati ramane prieteni. nu pot sa garantez ca va intelege ce ii zici, mai ales daca zici ca e mai emotiv si se si arunca cu capu inainte.dar gandeste-te in primul rand la tine. ai grija!

| malinne a răspuns:

.nu spun nimic decat ca gresesti!
Pentru ce te-ai "pus" cu asta daca-l placi pe altul?
Vorbesti cu el si il faci sa inteleaga ca asa este mai bine!
Multa bafta si fii mai atentabatting eyelashes!

| Myhaxyta a răspuns:

Cel mai bine e sa ai o discutie deschisa cu el, explica'i ca tu tii la altcineva si probabil va intelege asta doar daca tine la tine cu adevarat! Daca ii explici intr'un mod civilizat, nu ar avea motiv sa se simta jignit, sau dat la oparte...Acum depinde si de temperamuntul lui.Bafta, sper sa iti rezolvi problema printr'o intelegere amiabila!:*