| Marina20002 a întrebat:

Am 20 de ani si sunt studenta. Primavara asta am cunoscut un baiat de 26 de ani la o petrecere, la cineva acasa. Mi-a placut mult de el. Era chipes si foarte manierat, politicos - cu toata lumea, nu doar cu mine. Si am discutat destul de mult, iar in cele din urma m-a invitat la o intalnire. Mi-a adus si o floare. Am mai iesit cu baietii, dar nu mai primisem pana atunci si gestul m-a impresionat, mai ales ca sunt destul de... de moda veche. La a doua intalnire m-a chemat la el acasa, dar am refuzat, caci banuiam ce vrea. Apoi urmatoarea intalnire nu a mai zis nimic, dar la a patra iar m-a invitat. Am mers si ne-am sarutat. Mi-a strans sanul foarte dureros si i-am cerut sa se opreasca. A facut-o.

In cele din urma, m-am culcat cu el. Eram virgina. Si chiar in noaptea aia, dupa sex, am adormit si am vrut sa il cuprind, dar mi-a mormait ceva de genul „si asa mor de cald„ si s-a smuls.

Intalnirile deveneau tot mai rare, el se purta tot mai rece cu mine. Saptamana trecuta l-am vazut cu alta fata, una care se tot tinea dupa el peste tot si el imi promitea ca doar pe mine ma place. I-am scris sa ne vedem, mentionandu-i ca i-am vazut cu aia. Nu a negat, ci doar a zis ca desi este mult mai atras de mine, cu cealalta are mai multe in comun si nu simte ca profita de ea pentru ca tipa a fost si ea cu foarte multi inaintea lui si nu e sensibila."

Am inteles ca am fost respinsa, nu am mai insistat si nu voi insista. Incerc sa invat din experienta asta. Insa as vrea sa imi oferiti o parere despre toata situatia. Banuiesc ca e destul de comuna. Unde am gresit? Nu am fost deloc sufocanta, insistenta etc. De asemenea, mai multi baieti vor sa iasa cu mine acum, dar parca niciunul nu e la fel de frumos si de minunat si de toate cele ca el. Cum sa imi revin, de ce m-a parasit asa urat? Chiar asta meritam?

19 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Nu meritai asta, nimeni nu merita asta. Acel individ e unul dintre acei barbati care sunt capabili sa joace foarte bine un rol (cel de gentleman) pana obtin ceea ce-si doresc, iar apoi isi arata adevarata fata, cea hidoasa, pe care ai vazut-o dupa ce te-ai culcat cu el.
Unde ai gresit? I te-ai oferit mult prea repede. Faptul ca el de la a doua intalnire deja te-a chemat pe la el, trebuia sa-ti traga imediat un semnal de alarma. De fapt, spui ca tu chiar te-ai prins de ce te cheama, dar nu te-ai prins insa de faptul ca un barbat care te respecta, nu-ti propune sa te culci cu el de la a doua intalnire. Trebuie sa-ti fie clar ca acel barbat nu te respecta, ci te trateaza ca pe o femeie usoara, careia voia sa i-o traga o data si apoi sa se debaraseze de ea.
Pana la urma insa, vina principala nu e a ta, ci a lui. Tu ai fost doar lipsita de experienta, dar el si-a folosit "armele" ca sa te zapaceasca de cap, a profitat de inocenta ta si apoi nu a avut nici macar bunul simt sa se poarte frumos cu femeia care i s-a oferit pe tava. Nu-l costa nimic sa se poarte frumos cu tine, in schimb el te-a tratat intr-un mod infect. Asta spune totul despre caracterul lui. Ceea ce este ingrijorator insa, este ca te-a vrajit atat de tare, incat chiar si dupa toate cele intamplate, tu inca il vezi "la fel de frumos si de minunat si de toate cele". Trezeste-te si nu te mai gandi la el, pentru ca nu merita sa-i mai acorzi nici macar o secunda din gandurile tale. Exista multi alti baieti, baieti buni...trebuie insa doar sa fii atenta, sa-i vezi si sa le acorzi o sansa.

| wildthing a răspuns (pentru wildthing):

Aaa si am uitat de faza cand te-a strans de san atat de tare incat sa te doara. Asa ceva nu se face. Acel gest trebuia sa-ti spuna despre el tot ceea ce trebuia sa stii. In mod normal ar fi trebuit sa pui punct oricarei interactiuni cu el incepand din acel moment.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Pare ca doar voia sa se culce cu tine din moment ce te-a invitat la el la a doua intalnire. Nu merita sa te mai gandesti la el. S-a purtat oribil cu tine chiar daca spui ca e manierat si politicos...

| ania a răspuns:

Ai gresit prin faptul ca ai inalcat porunca Creatorului din Biblie - Fugiti de curvie!
El a inventat sexul pentru a fi practicat numai in cadrul casatoriei si oricine face altfel atrage nefericire peste viats lui si mustrari de constiinta. Daca vrei sa te vindeci roaga-te lui Dumnezeu sa te ierte sivsa iti curateasca mintea si trupul cu sangele Mantuitorului Hristos si promite-I ca pe viitor nu vei mai face sex fara casatorie.Atfel nu ai nici o garantie ca vei pati la fel pe viitor si roaga-te sa te ajute ca la momentul pe care El il considera potrivit ss te ajute sa gasesti sotul care va fi incantat de tine si nu te va parasi.

| AnotherGirl a răspuns:

Hello, draga mea! N-ai greșit cu nimic. Pur și simplu pare genul ăla de tip care schimbă femeile ca pe șosete. Probabil tu te gândeai la ceva serios, în timp ce el și-a dorit doar sex.

Știu că te simți dezamăgită, rănită și că așteptările ți-au fost înșelate, dar nu are sens să îți asum o vină care nu îți aparține. Probabil are ceva commitment issues sau efectiv nu caută nicio relație în momentul ăsta. Ghinionul tău a fost să te aleagă.

Nu consider că trebuie să faci sex după un anumit număr de întâlniri sau să-l lași să aștepte cu lunile. Însă data viitoare întreabă-te ce îți dorești. Dacă te interesează doar sexul, go for it, it's totally fine. Însă dacă îți dorești ceva mai mult, așteaptă puțin până ajungi la etapa asta pentru a testa terenul, ca să nu te simți folosită.

Ai grijă de inima ta! happy Hugs!

| Violleta2022 a răspuns:

I-ai cedat prea repede si nu ai mai prezentat interes pentru el.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Unde am gresit?"
Te-ai lasat impresionata de o floare.
Nu meritai asta, dar e plina "piata" de escroci din astia, care nu-s in stare sa se culce cu o amica, asa ca trebuie sa fraiereasca pe cineva, cand au nevoie...
Ce naiba e minunat la unul care te strange de sani, nu te tine in brate, nu are aer conditionat si nici macar nu complica lucrurile cum trebuie? laughing
Mie mi se pare praf amorezul tau. Te-ai lasat prea usor.

| VoidEternal a răspuns:

"Incerc sa invat din experienta asta."

Ai putea sa inveti urmatoarele:

- Increderea se castiga, nu se daruieste. Atentie insa la extreme, niciuna nu e buna.
- Aparentele inseala. Multi sunt politicosi in public, dar in spatele usilor inchise caracterul lor lasa de dorit.
- Nu judeca o carte dupa coperta. Zici ca nu mai gasesti unul la fel de "frumos". Daca urmaresti asa ceva o sa ai concurenta mare happy Asta e lumea in care traim. Superficiala.
- Fii mai putin impresionabila. Evident ca nu avem toate datele dar politetea aparenta si gesturile teatrale nu sunt in general suficiente ca sa te faca sa meriti apelativul "minunat". In fine, stiu ca la 20 de ani focurile ard repede si intens. Vei invata.

Toate astea sunt clisee rasuflate dar cand le traiesti pe pielea ta, parca merita luate in seama.

| ywar a răspuns:

Pai.el si-a atins scopul. ai fost trofeu.
Gata. Poti sa spui Doamne ajuta neputintei mele si iti multumesc ca m-ai scapat de un idiot SAU
sa chemi niste baieti sa-i faca rost de o vacanta pe termen mediu 3-4 luni.
Ia si tu prima varianta, a doua este costisitoare ..de la 1500 euro in sus.

| anonimuIl a răspuns (pentru ywar):

O vacanță pentru ăla câteva luni în spital că s-a culcat cu o femeie?

| Crackman a răspuns:

Pai ce sa iti zic... Nu ai gresit cu ceva anume, depinde mult ce vrea si persoana cealalta nu numai tu.
Asta este exact ca un joc de numere pana gasesc potriveala si de acolo lucrurile merg usor.
Si ce sa zic... Cu prietena mea am asteptat 6 luni pana am facut ceva asa ca un pic cam devreme

| haileewatson a răspuns:

Asta e, a fost o experienta din care ai invatat ceva, dar a fost si o experienta placuta pe moment: faptul ca barbatul asta chipes a fost interesat de tine si te-ai culcat cu el.
Nu poti avea pretentii de la o persoana pe care nu o cunosti! Faptul ca ai fost la 4 intalniri cu el nu inseamna nimic. Data viitoare sa stii ca relatiile se cladeaza in timp, nu dupa 4 intalniri. Ce poti face tu mai departe este sa te concentrezi pe TINE, pe bunastarea si dezvoltarea ta. Vor mai exista barbati!

| anonimuIl a răspuns:

E de ajuns pentru ăla că s-a culcat cu tine și a trecut la alta cu care la fel va proceda până pe la 28 - 30 de ani când va cunoaște o femeie de vârsta lui și cu care se va însura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei

În primul rând tu nu ai greșit cu nimic, exact cum spuneai și tu, e o experiență din care înveți

Tu n-ai mai trecut prin asta și era firesc să fii ușor naivă și el să te ducă de nas

El pe de altă parte greșește pentru că nu a încercat să empatizeze cu tine și probabil nu ești nici prima și nici ultima cu care a făcut și va face asta

Bineînțeles că nu meritai asta, meriți ceva mult mai bun!

Doar că de multe ori în viață nu primim ceea ce merităm

Cum să treci peste asta?

Păi încearcă să conștientizezi că ești doar îndrăgostită de imaginea pe care o ai despre el nu de el

Există tot felul de materiale și cărți de dezvoltare personala care te-ar putea ajuta enorm să înțelegi clar lucrurile

Îți sugerez și psihoterapie, iar dacă nu îți permiți cred că e posibil să găsești o soluție cu medicul de familie

P.S: să mergi la psihoterapie denotă că vrei să dezvolți nu că ai probleme ieșite din comun ci doar probleme la fel ca noi toți

Mult succes și te îmbrățișez cu drag

| Willis a răspuns:

Te-ai aruncat cam repede la el în pat.
După cum ți-ai dat seama, urmărea asta.
Apoi, că te-a strâns așa tare de sân, așa se face cu o fată frumoasă și delicată? Nu cred...
Dacă el a văzut că te cam ții de el, și-a dat seama că poate face ce vrea el.
După unul care aleargă și altele, e greu să faci casă cu el.
Deci nu îl mai băga în seamă și caută altul care îți va fi pe plac.
Părerea mea.

| gogugogugogu a răspuns:

Buna!
Nu ai gresit ca ai fost sufocanta/insistenta, ai gresit ca ai cedat prea repede in fata unui tip care nu voia decat sex. E trist faptul ca nu a avut nici macar respect pentru tine cand ai adormit la el in noaptea deflorarii, nu respingi fata doar pentru ca ti-e cald, cu un pic de bun simt poti crea amintiri frumoase macar in prima noapte...

| VMarceline a răspuns:

Te a părăsit pentru că și a atins scopul, asta a vrut de la început. Tu n ai greșit cu nimic, el a fost un prost pentru că n a știut să respecte o fata din toate punctele de vedere. Pe viitor ai grija la băieți.
Sper să poți trece peste și să ți găsești pe cineva care chiar te merita.

| farazaharsweet a răspuns:

Hai sa vorbim in privat

| Carolynaa a răspuns:

O sa-ti revii. Stiu cum este. Fie o sa dai de cineva care o sa-l eclipseze destul de repede, fie o sa experimentezi (dar fara sentimente, ca te asigur ca este posibil) pe aici pe colo. S-ar putea ca "respectabilul" sa revina candva, dar sper ca pana atunci tu o sa-l uiti. Asa mi s-a intamplat mie. Ai grija de tine.