| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 17 ani, iar penisul meu masoara in erectie 11 cm si in circumferinta tot 11 cm... Nu stiu ce sa fac cu marimea asta. E posibil sa mai creasca? (PS: Nu sunt foarte dezvoltat fizic, am 163 cm si 45 kg.)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din pacate chiar daca raspunsul meu te va dezamagi, trebuie sa stii si sa cunosti adevarul privind situatia ta. Atat maturizarea cat si dezvoltarea fizica a organului sexual masculin in lungime si grosime se definitiveaza in jurul varstei de 16 ani si numai in cazul in care dezvoltarea fizica a individului este intarziata doar in acel caz este posibil ca penisul sa mai creasca si in urmatorii 1-2 ani de dupa varsta de 16 ani. In consecinta putine sperante sau unele foarte mici ca lungimea actuala de 11 cm sa se mai modifice. Aceasta lungime se poate considera ca fiind catusi de cat acceptabila avand in vedere ca lungimea medie a penisului barbatilor romani maturi si activi sexual este de 12, 73cm, si astfel reiese ca d.p.d.v. statistic te situezi nu ceva sub marimea medie. In mod sigur vei reusi sa satisfaci sexual cel putin 7-8 din 10 femei cu dotarea ta avand in vedere ca un vagin normal dezvoltat are in jur de 9-10 cm adancime. Deoarece, cresterea in lungime a penisului este conditionata si in functie de varsta la care se instaleaza pubertatea, reiese ca de cele mai multe ori dezvoltarea penisului se poate încheia la 15-16 ani, insa se poate prelungi si dupa 18 ani, dar mumai in cazul in care dezvoltarea fizica este intarziata. Specialistii afirma ca :
,, Un băiat nu ar trebui să se simtă complexat dacă lucrurile stau altfel în cazul prietenilor lui. Deși specialiștii spun că în multe dintre cazuri penisul se oprește din dezvoltare în jurul vârstei de 16 ani, nu înseamnă că nu pot să mai apară modificări la nivelul lui și după aceea''. Multa sanatate! http://unica.md/......e-penisul/

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu spun ca mai mult conteaza grosimea decat cat de mare e si nu consider ca e mic, e undeva la mediu, nu asta e problema, problema e ca fetelor nu le plac baieti de mica inaltime

| Superior a răspuns:

45kg? ahm...

| Florin9Florin9 a răspuns:

E posibil să mai crească! Lăsă-te de masturbare dacă practici... O să-ți folosească asta...

| BlueBloodd a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ce legatura are masturbarea? Ca nu are nicio legatura...

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru BlueBloodd):

Nu are legătură la mărire. Eu m-am referit așa mai amplu că te poate face să te închizi în tine, o să-ți fie mai greu să-ți faci o prietenă... Te seacă puțin de vitalitate.Chestii d-astea.

| Cristian24123 a răspuns:

45 de kg? Fratele meu de 12 are la fel.