| ralu70 a întrebat:

Am auzit de multe ori despre menstruatie, sau sangerari, peste sarcina. cum faci diferenta intre aceste sangerari si menstruatie? e adevarat ca poti fi insarcinata si sa ai menstruatie cateva luni?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu, nu poti face diferenta intre aceste sangerari si menstruatie. Totusi, ar trebui sa te puna pe ganduri daca ai o sangerare care nu este perfect regulata (vine cu cateva zile mai devreme sau mai tarziu decat data calculata a menstruatiei), este mai putin abundenta si de culoare mai deschisa.
Cam 20% din femei au, in prima luna de sarcina o sangerare care mimeaza menstra. Foarte putine au sangerari ritmice, care mimeaza menstruatia chiar pana in luna a patra de sarcina.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu ești singura persoană care are obligația de a se cunoaște foarte bine, mai ales în astfel de situații.
Menstra peste sarcină poate fi ușor modificată prin consistență (mai slabă), cantitate (redusă), culoare (mai închisă).
Chiar dacă este prezentă menstra nu dispare tensiunea din sâni când este deja instalată sarcina, mamelonul de schimbă la culoare (se închide până la maro), etc.
Pa, pa.

| Claudia_1526 a răspuns:

Da, e adevarat. Nu se numeste menstruatie dar e ceva aseamanator. Fa un test de sarcina

| sandiy a răspuns:

Diferenta e de cantitate si sunt totaql diferite la sangerari nu apar durerile de ovare cel mai bine folosesti prezervativul si calendarul avand in vedere ca prezervativul are 84% protectie