| ioanaaaaa4333 a întrebat:

Dacă am avut sângerări asemănătoare cu menstruația (adică abundente, de culoare roșu aprins) timp de trei luni mai am cum sa fiu însărcinată? Am auzit de acea menstruație falsa care apare in primele trei luni. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Insasi procesul de incepere/pornire a menstruatiei iar pe urma si intregul proces de sangerare menstruala daca se produce in conformitate si in conditii similare cu menstruatiile anterioare d.t.p.d.v. adica ca si mod/forma de desfasurare, ca numar de zile de manifestare, cantitate de sange menstrual eliminat, fluxul zilnic, dar si privind aspectul, textura, culoarea amestecului de sange menstrual eliminat, in cazul in care sunt intrunite toate aceste repere, sangerarea respectiva reprezinta GARANTIA ferma ca in proportie de peste 99.9% in ciclul menstrual abia terminat, ovulul NU a fost fecundat si din acest motiv NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in fostul ENDOMETRU. Fiindca fostul tesut endometrial a ramas ''nefolosit''devine INUTIL si din acest motiv intra intr-un proces de imbatranire si degenerare rapida si este
eliminat din organismul femeii prin procesul care se repeta ciclic cel al sangerarii menstruale. Reiese ca niciodata femeia NU este/ NU poate fi insarcinata chiar si in situatiile in care sangerarea menstruala porneste la o alta data fata de cea preconizata sau reiesita din calcul. Atat sangerarea de nidatie cat si asa numita ''menstruatie falsa'' (peste sarcina) atunci cand asa ceva exista cu adevarat, d.p.d.v. cantitativ pot fi extrem de slabe si/dar mai ales acele sangerari sunt intratat de diferite comparativ cu sangerarea menstruala autentica, normala incat chiar si la o simpla privire mai atenta orice femeie isi poate da seama intotdeauna despre ce este de fapt vorba intotdeauna, in fiecare caz/situatie. Multa sanatate!

| ioanaaaaa4333 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc. îmi întârzie acum menstruația destul de mult. nu am mai avut contacte din februarie și de atunci am avut de trei ori sângerări( roșu aprinse, abundente, care au durat 5-6 zile și care au venit regulat)
dar probabil ca sunt simple schimbări hormonale (momentan am dureri mari de spate sâni și uneori ovare)

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ioanaaaaa4333):

Existenta unei sarcini este exclusa, fiindca este cu totul imposibil sa fii insarcinata in conditiile precizate. Te sfatuiesc sa te prezinti ori la Endocrinologie ori la Ginecologie pentru a fi consultata cat mai complex posibil. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu ai cum să fii însărcinată.