| anonim_4396 a întrebat:

Am avut ciclu la începutul lunii iar ieri am avut o sangerare exact ca la ciclu care s-a oprit. Mentionez ca am dereglari ale ciclului, ginecologul mi-a prescris niste pastile. Aseară prietenul meu dintr-o greșeală și-a dat drumul în mine. E cazul de pastilă de a2a zi? Ce efecte negative presupune?

2 răspunsuri:
| Anonima1414147 a răspuns:

Da e cazul de pastila de a2a zi.

In ceea ce priveste dezavantajele, trebuie sa iei in calcul efectele adverse pe care le-ai putea resimti dupa ce iei pastila de a doua zi: greturi, varsaturi, ameteli, sensibilitate a sanilor, intarzierea menstruatiei, migrene sau chiar hipertensiune. De asemenea, chiar daca eficienta ei in prevenirea unei sarcini nedorite e demonstrata, merita mentionat si faptul ca nu ar trebui luata mai des de doua ori pe an si asta numai in cazurile urgente, tinand cont de efectele pe care le-ar putea avea asupra organismului.

Un alt dezavantaj ar putea fi timpul relativ limitat de actiune al ei, motiv pentru care sincronizarea este esentiala in cazul pastilei de a doua zi - ideal ar fi sa nu se depaseasca cele 72 de ore de la contactul sexual neprotejat.

Nu in ultimul rand, pastila de a doua zi nu este o metoda care sa te apere de bolile cu transmitere sexuala: in cazul lor, prezervativul este singurul care ofera eficienta si siguranta.
Trebuie să te adresezi medicului dacă simptomele persistă sau dacă:

Menstruaţia întârzie mai mult de 7 zile
Mentruaţia este mai puţin abundentă sau mai scurtă decât de obicei
Dacă ai dureri de burtă care s-au instalat brusc, pe una dintre părţile abdomenului inferior, deoarece în unele cazuri, rare, poate apărea implantarea embrionului la nivelul trompei, sarcina ectopică

| Anonima1414147 a răspuns:

Sper ca te-am ajutat?