| anonim_4396 a întrebat:

Am avut contact sexual cu partenerul meu cam p 8 februarie. Suntem in 21, trebuie sa imi vina dar cam 24, 25+.
Aseara am luat o pastila pentru masea ma durea ft tare maseaua, dar am luat`o si pe stomacul gol si acea pastila mi s-a comunicat ca este foarte puternica. Azi dimineata nu am mancat deloc, iar la scoala pe la ora 10 m-a luat o durere foarte foarte mare de stomac, si ma lua ma tinea ceva pe urma disparrea si tot asa. Si erau foarte tari ca niste injunghituri. Apoi aveam si durere de cap, si de spate semn poate ca trebuie sa imi vina! Cred ca am facut si niste temperatura si in ora si cand am plecat de la scoala si ma durea cam TOT. cum v-am spus. capul, spatele, stomacul sau dureri abdominale nici nu stiu cum sa le spun, dar erau superioare sa zic asa, adica nu inferioare ( adica acolo jos spre organul sexual big grin ), durerea de cap...
Acuma m-am odihnit, am mancat si am baut un ceai si nu mai sunt asa rau dar ma doare in capul pieptului si ma doare din nou capul.
La contactul sexual cu partenerul, ca de fiecare data acesta o scoate ianinte sa se `termine` si se termina afara ca sa nu isi dea drumul in, ci afara. Dar nu stiu!? Imi este totusi frica ca, am si vomitat si aveam asa o stare de a ragaii, sau stare de voma, dar mai mult semana cu una de a ragai dar cand am ajuns acasa dupa scoala am vomitat ( si nu prea stiu ce ca nu am mancat de cu seara nimic sad )
Va rog sa scuzati probabil limbajul inadecvat si unele abrevieri sau prescurtari daca nu le intelegeti, dar totusi nu am stat acum sa fiu atenta la asa ceva, sunt un pic cam speriata si ma grabesc sa zic asa sa aflu o parere a unui specialist! VA MULTUMESC ANTICIPAT SI VA ROG FRUMOS SA MA AJUTATI!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai semne de sarcina. Dar metoda de contraceptie pe care o folosesti detine un risc semnificativ de sarcina si este folosita strict de cupluri in viata carora un copil n-ar fi o problema reala. daca esti inca eleva, cred ca iti doresti cam precoce copil si ar trebui sa te mai gandesti la edcizia asta si, poate, sa alegi o metoda de contraceptie mai potrivita.

| raspunz a răspuns:

Nu mai lua pastile pe stomacul gol. Pastilele pentru calmarea durerilor de obicei au efecte nedorite pe mucoasa stomacului și cel mai probabil durerea pe care o simțeai în partea superioară a abdomenului este dată de administrarea de pastile pe stomacul gol și săritul peste micul dejun dimineața. Dacă ai făcut și temperatură este posibil să ai o viroză, perioada asta a anului de obicei te cam face să răcești.
Nu mai folosi metoda asta cu retrasul înainte de ejaculare pentru că de multe ori dă greș. Rata de eșec se apropie de 30% în cazul cuplurilor care nu au prea multă experiență, asta înseamnă aproape 1 din 3 femei care folosesc exclusiv metoda asta timp de un an de zile. Poate că de data asta nu ai pățit nimic, simptomele pe care le acuzi nu prea au cum să fie date de o sarcină, dar pe viitor ar fi bine să optezi pentru o altă metodă de contracepție, de preferat prezervativul. Dacă îți place mai mult sexul neprotejat cu partenerul tău, ar trebui poate să mergi la un ginecolog și să discuți cu el ce posibilități de contracepție ai. Dacă dorești să mergi în continuare pe această variantă nesigură atunci ar fi bine să adaugi și o altă metodă de contracepție naturală care este la rândul ei destul de nesigură, metoda calendarului, și să nu ai contacte sexuale vaginale în timpul perioadei de fertilitate maximă.
Dacă îți întârzie menstruația o săptămână poți face un test de sarcină pentru a exclude această posibilitate.

În altă ordine de idei, sunt de părere că oricât de mult te-ai grăbi scrisul corect nu îți prea mănâncă din timp. Dacă vrei să fii tratată cu respect trebuie să oferi același lucru, e ceva ce trebuie să iei în considerare pe viitor, pentru că de data asta mesajul tău a fost foarte ok și nu prea am ce să reproșez. Poate doar formularea "să zic așa" pe care eu unul o evit pentru că mi se pare inutilă.

| ColaCola a răspuns:

Asteapta menstruatia si daca nu vine fa un test de sarcina(la 3 saptamani de la contact sau daca Doamne fereste,la o saptamana de la intarzierea menstrei)
Precum a zis Brigaela,nu este o metoda sigura,cel mai bine ar fi sa discuti cu un medic de la planning familial pentru a putea sta linistita si sa nu iti mai faci atatea griji kiss.
Nu cred ca ai fi,nu pot sa imi dau seama daca erai sau nu in perioada fertila.
Ti-am spus, asteapta sa vina si daca nu, fa teste :*

| AndSim a răspuns:

Nu eram in perioada fertila, deoarece calculasem cu metoda calendarului si eram oricum in a 2-a zi dupa ciclu deci, nu era decat o zi in care riscul era minim tin foarte bine minte. Rog din tot sufletulsa aveti dreptate si mi-ati mai dat incredere in mine. Acuma ma simt mai bine, chiar mlt mai bine, doar ca ma mai doare capul in rest nu mai am aproape nimic!
Raspunzatorul arpeciez si iau in considerare sfatul tau! Si nu pot sa dau funda deoarece toate raspunsurile mi-au fost de mare ajutor, si nu pot alege! Va multumesc tuturor si va respect chiar daca nu dau acea funda! Buna seara si daca este ceva revin cu un pm la adresa voastra!