| GabrieLa_Tanasa_1998 a întrebat:

Am avut contact sexual neprotejat la 3 zile după mentruație apoi 8 zile mai târziu scurgere maronie timp de 4 zile (foarte putin) iar acum, menstruație întârzie de 2 zile, poate fi sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca cineva sa-ti poata oferi un RASPUNS cert si cat mai corect trebuie sa cunoasca datele exacte ale ciclului menstrual cum ar fi : 1. )daca este REGULAT, fiindca acest aspect reprezinta o caracteristica OBLIGATORIE, lungimea ciclului menstrual ca numar de zile si ziua/zilele in care au fost intretinute contactele sexuale neprotejate fiindca doar in acest caz se poate oferi un RASPUNS concret si cat mai obiectiv si nu doar simple pareri sau presupuneri subiective lipsite deorice valoare sau utilitate. Intrebarea poate contine precizarile urmatoare ca cele ale d-rei :
ExxxxExx Sâmbătă, 02 Iunie 2018, 9:15 am
Buna
Inca sunt paranoia, am sa iti explic exact cum sta treaba. Eu am avut ciclu menstrual de pe data de 30 Aprilie/1Mai iar apoi am mai avut pe 28 Mai. Incidentul neplacut s-a intmplat pe 1 Iunie dimineata. Trebuie sa-mi fac griji in privinta unei sarcini sau nu? Raspunsul poate fi oferit numai unei intrebari cu informatii certe, clare si precis exprimate, in caz contrar intrebarea trebuie adresata Mamei Omida. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse minime de sarcina, dar sunt totusi.
Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!

| Lostlyric a răspuns:

Fa-ti testul. Daca testul este negativ, posibil sa ai o dereglare de ciclu. Daca se repeta sau devine deranjanta, consulta un ginecolog.

| Abi96 a răspuns:

De obicei, imediat după menstratie e puțin mai greu sa rămâi însărcinată(ovulatia având loc înaintea menstruației)dar nu imposibil, nu-ți face atâtea griji, eu te sfătuiesc sa faci testul după 15 zile de întârziere sau sa consulți un doctor! Abia după astea 15 zile ai motive de îngrijorare pana atunci nu te mai stresa. 2Scurgeriile marini sunt normale probabil și in trecut ai avut probleme cu dereglarea hormonală.Te sfătuiesc sa descarci o aplicație unde sa-ți notezi mereu prima si ultima zi de menstruatie(Calendarul meu)