| policewoman16 a întrebat:

Am avut contact sexual protejat atat pe 30 aprilie cat si pe 1 mai si ciclul trebuie sa imi vina pe 6 mai. Poate sunt paranoia, dar care sunt sansele sa raman gravida presupunand ca s-a rupt prezervaitvul? (am ciclu regulat)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau este regulat inseamna ca si data de incepere a urmatoarei menstruatii este corect si precis calculata/determinata. In aceasta situatie se poate determina precis atat momentul/ziua producerii ovulului cat si perioada celor 4-5 zile fertile a ciclului menstrual. Pe baza celor explicate rezulta cat se poate de clar si sigur ca sexul incriminat a fost intretinut in perioada 100% nefertila a fiecarui ciclu menstrual cea care incepe dupa trecerea a 4-5 zile de la producerea ovulatiei care se produce cu fix 14 zile inainte de inceperea urmatoarei menstruatii. Este determinat si stabilit atat prin cercetari stiintifice cat si prin experimente medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, adica in perioada zilelor de dinainte de ziua de menstruatie, NU poate exista un OVUL VIABIL in uter. In consecinta in urma unui sex intretinut in aceste ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual, sau cu 5-6 zile inainte de data calculata de pornire a menstruatiei, asa cum este si in cazul vostru, chiar si daca nu ati fi folosit prezervativul si sperma ar fi fost ejaculata intentionat in vagin, formarea unei sarcini este/devine IMPOSIBILA deoarece cu 9-10 zile inainte de pornirea menstruatiei din uterul tau a disparut pur si simplu OVULUL strict necesar formarii unei sarcini. Argumentul principal in privinta IMPOSIBILITATII de a exista o sarcina, o va reprezenta insasi menstruatia care se va porni negresit la data stabilita. Se considera ca producerea menstruatiei reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99%, in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv se elimina din uter sub forma de menstra ENDOMETRUL imbatranit si degenerat devenit inutil. In consecinta este IMPOSIBIL sa se produca o sarcina in conditiile descrise. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa, atata vreme cat ambele partide de sex au fost protejate.
Oricum 30 aprilie si 1 mai, nu mai erau zile fertile, deci oricum nu aveai cum ramane insarcinata.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti sa ramai gravida. Pentru ca erai cu cateva zile inainte de ati veni menstruatia si aceasta perioada este o perioada nefertila.

| Meli1605 a răspuns:

Daca nu si-a dat drumul in tine, sansele sunt foarte mici, daca da, iti sugerez sa mergi sa iei pastila de a doua zi cat mai rapid!