| anonim_4396 a întrebat:

Am avut herpes, m-am dat cu crema si mi-a trecut. Cineva mi-a zis sa iau totusi si pastile aciclovir vreo 3 zile cate 3 pe zi sau ceva de genul. Daca nu mai am nimic dauneaza? Mai are rost sa iau sau? Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea pastilelor Aciclovir dupa ce a disparut herpesul nu poate fi nici daunator dar nici de vreun real folos. Se poate considera ca a proceda asa cum ai mentionat, este similar cu folosirea de catre credinciosi a apei sfintite (agheazama), care tot la fel ''nici n-ajuta...dar nici nu strica''. big grin

| Pool77 a răspuns:

Nu are rost, am avut si eu herpes, trece de la crema 100%.

| 134Ioana1 a răspuns:

Nu are rost sa dai bani pe creme, cel mai simplu este sa iei un cățel mic de usturoi, îl freci ușor de herpes (îl lași așa, nu îl clătești ) și în câteva ore herpesul se usucă și cade.