| frum a întrebat:

Am avut o relatie, am fost impreuna timp de 6 ani. L-am iubit si il iubesc ca pe ochii din cap. E mai mare decat mine cu 18 ani, eu 28 el 46. Tata niciodata nu m-a vrut si mereu mi-a zis ca ii pare rau ca are copii pentru ca de cand ma are nu a putut sa mai faca nimic pentru el. Poate am gresit si desi mi-am dat seama la inceput ca nu e buna diferenta de varsta am inceput sa il iubesc ca era singurul care ma aprecia, ma lauda si la lucru si imi zicea sa am rabdare ca totul o sa fie bine pentru mine. Dupa o relatie de 6 ani in care au fost multe momente de gelozie din partea mea, finalizate mereu prin replica lui ca mai am multe de invatat si trebuie sa accept ca el trebuie sa aiba multe femei prietene (el e antreprenor cu mai multe afaceri), el s-a hotarat sa incheie relatia. El ma considera cea mai buna prietena si imi povesteste tot ce face in viata lui persoanala. Eu sufar extrem de tare pentru ca el a fost toata viata mea in ultimii ani, in schimb eu nu am fost toata viata lui. Nu stiu cum sa trec peste asta. Ma simt ca si cum as fi abandonata de parinti iar ei imi povestesc cat de fericiti sunt dupa ce nu ma mai au. Am multe momente in care ma gandesc ca vreau sa plang pana imi crapa inima, am slabit 20 kg in 5 luni. Nu pot sa accept, ce sa fac sa scap…

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Să tragi o beție zdravăna, apoi să mergi mai departe.
Nu are rost să cazi în depresie pentru un fraier.
Daca tot nu merge, treci pe la un psiholog bun.

| LoveSleep a răspuns:

Ce muncesti, ar fi intrebarea esentiala, de la care putem sa ne dam cu parerea?

| frum explică (pentru LoveSleep):

Sunt avocat de 5 ani

| LoveSleep a răspuns (pentru frum):

Ai zis ca ai slabit 20kg. Ai intrebari in care scrii ca ai kg in plus.
Cred ca asta e ocazia ta sa il ignori si sa te concentrezi pe tine.
Du-te la sala, mananca mai bine, iesi mai mult, concentreaza-te pe cariera si lasa-i lui cat mai putin timp.

In momentul de fata, nu reprezinti nicio provocare pentru el. Esti aceeasi femeie pe care stie ca o poate avea oricand, cu care s-a plictisit si sa faca sex din acelasi motiv, pentru ca il poate avea oricand.
Lasa-l putin sa iti simta lipsa, nu-i raspunde la mesaje si la telefon, prefa-te sau chiar incearca sa ai o viata fara el si iti garantez ca va veni la tine.

Cand v-ati cunoscut el a pornit dintr-o pozitie de superioritate. El avea o varsta la care probabil se simtea foarte destept si tu erai doar un copil, pentru el la nivelul in care e pentru tine un tip de 17 ani acum. Timpul a trecut si in loc sa se intoarca balanta in favoarea ta, pentru ca esti mai tanara si el devine tot mai batran, pentru ca ai tot mai multe posibilitati si el tot mai putine, a ramas asa cum era, pentru ca tu ai distrus totul cu gelozii de zici ca erai amanta lui si te rugai de el sa divorteze pentru tine.

Singurul mod prin care il poti face sa vrea sa fie din nou cu tine e facandu-l sa realizeze ca poti oricand sa gasesti un tip mai bun decat el. Iar cand el e dublul varstei tale, pentru el mai tanar = mai bun.

Dar n-o sa faci asta daca nu lucrezi mai mult la tine. Si poate dupa ce devii o versiune mai buna a ta, nici macar n-o sa-l mai vrei.

Stii povestea tipica cu o grasa care e parasita de un tip ca e grasa, iar mai apoi se apuca de sala, arata foarte bine si ne spune de fraierul care a parasit-o, iar toata lumea se ia de tip?
Esti in aceeasi situatie. El nu te vrea acum pentru ca nu ai nimic de oferit.

| Crackman a răspuns:

Esti încă tanara
Reflecta asupra perioadei asteia și accepta ca nu toți o sa fie lângă tine mereu

Răspuns utilizator avertizat
| felixf a răspuns:

Ocupati viata cu un hobby. Stiu e usor de zis, dar pana nu treci prin ea nu intelegi acel lucru. intrebarile care se invart acum in mintea ta presupun ca sunt: cum sa fac asta? de ce m-a parasit? cum sa-mi refac viata? pe mine cine ma ajuta? cum sa ma ajut singura? si lista poate continua. nici un raspuns la aceste intrebari nu te va ajuta. Singurul sau singura activitate care te poate ajuta intr-o astfel de situatie este sa te iei tu pe tine de mana si sa iesi in oras imbracata exceptional de atragator. Si sa umbli uite asa cum se zice hai hui fara scop pe strazi, sa ratacesti peste tot. Cu timpul aceste plimbai voi avea un efect pozitiv asupra ta. in cat timp, sunt convins sa te vei intreba... in 21 de zile daca o faci zilnic. si dupa dai un semn si povestim

| Lauramee a răspuns:

Cel mai bine e sa discuti cu el, cu familia ta, vezi ce se mai poate face ca sa fiti in regula cu totii
Iar daca cu el nu se mai poate, invata sa traiesti singura pana gasesti pe altcineva... oricine trece peste asa ceva in viata si cu totii spunem ca nu putem fara el/ea, dar putem!
Ia-ti timpul de suferinta si apoi aduna-te...se zice ca trebuie sa fim noi ok cu noi singuri, sa fim fericiti si singuri si apoi sa fim fericiti si impreuna cu cineva.

| Anonimul88888 a răspuns:

Îmi pare rau de situație ta, mergi la un psiholog
Nu mai bine
Grup fain de oamenii ablosut normali, va aștept cu drag blushing
https://discord.gg/kRq9spxTQf