| izabelaaa21 a întrebat:

Am avut o relatie de 2 ani si suntem certati de 4 luni, din care de 3 luni chiar nu mai vorbisem,nu ne mai vazusem deloc,ne-am certat mai rau din vina lui iar la sfarsit a fost exagerat de nesimtit si mi-a facut mult rau(asta doar cand ne-am despartit) pentru ca a vrut sa imi faca atat de mult rau incat sa nu ma mai pot impaca cu el ca stia ca nu poate sa reziste fara sa ma caute si o luam de la capat. Toate bune si frumoase pana de curand cand a fost ziua mea si a inceput sa imi dea msje si ne-am intalnit pana la urma la el,nu s-a intamplat nimic intre noi,pentru ca nu am vrut eu dar am vorbit foarte deschis amandoi,cum nu am facut-o niciodata mai ales eu care sunt o fire orgolioasa si nu imi place sa imi pun sentimentele "pe tava".ne-am mangaiat, ne-am strans in brate, ne-am sarut si ne-am adus aminte de toate momentele frumoase din relatia noastra.Acu vine si partea mai putin frumoasa,el de fapt statea in alta parte inainte si mi-a zis ca a avut niste probleme si ca a trebuit sa se mute in chirie la o fata si ca nu a apucat sa isi ia tipa respectiva lucrurile de acolo,iar in casa erau numai lucruri de fata,inclusiv o rochita de noapte pusa cam la vedere,dar daca statea cu cineva in casa,unde era tipa respectiva? ca era destul de tarziu,stiu ca sta cu cineva de putin timp,mi-a aratat si un msj de la ea in care ii spunea ca il simte schimbat,si ca,crede ca l-am dat eu peste cap,cred ca i-a povestit el de mine nu stiu si mai avea si unul din telefoane dat pe silentios de tot,dar mi-a zis ca nu conteaza restul ca el pe mine ma vrea si m-a sunat si azi sa iesim in oras, sa mergem prin mall(facand o paranteza, si eu am stat cu cine 2 luni jumate, el stie asta dar crede ca am stat 3 saptamini si ca nu a fost nimic serios).Acu voi ce credeti ca e in mintea lui?,Sa vrea sa imi faca mai mult rau,oare nu i-a ajuns? Sau cum zice el si-a dat seama ca nu poate sta fara mine? Eu i-am vorbit foarte deschis,i-am spus ce mai simt pentru el,i-am vorbit foarte frumos,a ramas si el mirat si a zis ca nu l-am iubit niciodata cum o fac acum dar ma da inapoi faptul ca parintii mei nu mai sunt de acord sa stau cu el si nu o sa mai fie niciodata. Parca imi e dor de el dar parca si as vrea sa il fac de data asta sa simta si el ce am simtit eu,sa sufere si el la fel ca mine, sa ii fac si eu rau cum mi-a facut si el, sa ii arat toata iubirea mea zilele astea si dupa aia sa il las sa vada ce a pierdut.Ce parere aveti de povestea mea? ce sfat imi dati?

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Aveti sentimente unul pentru celalalt. Ideea e sa iti dai seama daca pot aceste sentimente compensa motivul despartirii si modul in care el reactioneaza in acele momente.
Partea cu razbunarea nu merge. Tu vrei sa iti demonstrezi ca nu il iubesti. Nu vei face decat sa iti dai seama ca te minti. Dar o vei si da in bara si vei regreta.
Daca vrei sa il iubesti, sa fii cu el, fa-o si suporta consecintele.
Daca ti-a ajuns, mergi mai departe si suporta consecintele.
Viata e facuta din alegeri. Facem mereu cea mai buna alegere din acel moment.Mai tarziu daca realizezi ca ai gresit poti sa recunosti, sa iti para rau si sa incerci sa vezi daca poti face ceva in legatura cu asta. Niciodata nu e prea tarziu sa fii cine ai fi putut fi. Niciodata nu e prea tarziu sa iubesti cu adevarat pe cine ai fi putut iubi cu adevrat. Chiar daca poate persoana aia nu te mai iubeste. Ia acum o decizie. Esti dispusa sa tolerezi toate greselile lui de pana acum? Astea sunt modurile in care el greseste. Esti dispusa sa traiesti o viata intreaga cu el asa? Cu el facand iar si iar aceste greseli? Gandeste-te si la ce greseli fac alti barbati. Cu totii facem greseli. Compara ce greseli ar putea face altcineva. Si gandeste-te bine.

Toata viata sau Imi ajunge. Acum sau niciodata. Tu alegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat chiestia cu razbunatul happy Dar nu m-am razbunat si am luat teapa laughing

| blueheart a răspuns:

Hei! E trist cand esti intr-o relatie si desi va iubiti nimic nu merge cum ar trebui sa mearga. Sa fie intelegere,respect,incredere,sentimente reciproce,iubire adevarata. Orgoliile nu au ce cauta intr-o poveste de dragoste. Iubesti si esti iubit,oferi din suflet tot si nu astepti sa ti se ofere,daca acea persoana te iubeste cu adevarat iti va oferi insutit tot.
E tarziu sa-ti dai seama ca ai fi putut iubi o persoana si nu ai facut-o cand trebuia. Nu e mai fericita afland ca putea fi iubita si celalalt nu a facut-o pentru ca alte lucruri erau mai importante pentru el. De fapt esti dezamagit,puteai trai o iubire frumoasa si ai fost orb si nu ai vazut.
Asta mi s-a intamplat si mie in ultimele saptamani. Cel cu care am avut o relatie m-a tot cautat,s-a purtat diferit,era exact persoana pe care mi-am dorit-o cat am fost cu el. Dar e tarziu. Nu m-a facut fericita faptul ca acum vede ca a pierdut persoana care-l putea iubi pentru toata viata si l-ar fi facut fericit. Nu,am simtit dezamagire ascultand cuvintele care acum ceva timp m-ar fi facut fericita.E greu daca nu imposibil sa dai timpul inapoi. E greu sa mai traiesti aceleasi emotii,aceeasi magie.
Eu am decis sa las trecutul in urma,nu m-am razbunat,nu am cautat pe cineva. Si acum traiesc o altfel de iubire, poate mai dureroasa decat cealalta, dar stiu ca macar nu exista minciuna si ca pot fi eu, ca ma pot regasi pe mine.
Cred ca ar fi mai bine sa te gandesti la un viitor cu cineva care sa te pretuiasca cu adevarat atunci cand trebuie, nu cand e mult prea tarziu.
Succes!happy

| Chitarist91 a răspuns:

Pai draga mea, iti dau eu un sfat bun, am trecut exact prin ce ai trecut si tu diferenta a fost ca mie asta mi-a facut o o fata, legat de faza cu "vrei razbunare" exact asa spuneam eu laughing))) la toti prieteni mei, fratii mei..si asa cum iti dau eu sfat exact acelasi cuvinte mi le ziceau ...ESTI PROST NU O SA TE RAZBUNI PE EA, O SA STAI CU EA SI O S`O IUBESTI DIN NOU SI NU O SA POTI SA O RANESTI DAR DAK EA A PUTUT SA O FACA O DATA SA STII CA O VA FACE SI A 2 A OARA....Siiiiiiiiiii iataa ca eu nu am ascultat, am vrut razbunare si de fapt o iubesc si mai mult, cea mai greseala din viata fiecareuia care trece prin asa ceva este ca o lege, odata ce te-a mintit cineva o va face si a 2 a oara clar vorbesc din experienta pentru ca si eu am fost un nesimtit excroc sentimental etc etc in fn am scris cam mult,Sfatul meu cautati pe altcineva, nu-i mai da atentie, o sa faca infart atunci, daca nu iti dai seama tu ii faci pe plac vazandute cu el, Ma rog te pup ai grija:*