| everythingyourenot a întrebat:

Am avut primul meu contact sexual pe la sfarsitul lunii trecute, mereu a fost protejat dar mi-a intarziat menstruatia 2 zile, credeti ca ar trebui sa ma ingrijorez sau este ceva normal? Mama a spus ca daca nu imi vine saptamana viitoare mergem la doctor pentru siguranta si pentru a ma linisti eu.

3 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Cum il vei numi pe micut?

| corbulalbrosu a răspuns:

Uneori, pot sa apara mici disfunctionalitati in activitatea organismului tau sub forma unor dereglari hormonale dataorita carora menstruatia poate intarzia. Insa acest lucru se intampla doar in cazul ciclurilor menstruale REGULATE care au constant acelasi numar de zile intre 2 menstruatii, ciclu dupa ciclu. Insa s-ar putea ca tu sa ai un ciclului menstrual neregulat cu un numar de zile variabil si in acest caz nu este vorba de o intarziere ci pur si simplu un ciclu mai lung in care menstruatia se va produce la o data imposibil de stabilit dinainte. In cazul in care ciclul tau ar fi de acest tip adica neregulat, doar un test de determinare a hormonului de sarcina hCG in sange facut intr-un laborator de analize medicale poate fi concludent. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, nu ai cum sa fii gravida.