| danutza2 a întrebat:

Am avut un contact sexual neprotejat iar a 2-a zi am luat postinor 2, dupa o saptamana mi-a venit ciclu si am luat microgynon pentru a evita sa raman insarcinata...problema este ca nici acum nu mi s-a oprit sangerarea de 12 zile sunt al ciclu .bine ca nu este asa abundent dar inca-mi curge...aseara ma intrerupt microgynonul .am facut bine.mai aveam de luat 11 zile din el. .am zis ca poate se opresc sangerarile dar se pare ca nu.sa continui pastilele

Răspuns Câştigător
| pestisoruldeea a răspuns:

Du-te la doctor...nu face dupa capul tau ca...cu astea nu te joci!
oricum ...era suficienta pilula de urgenta! Microgynon am luat si eu la sfatul ginecologului meu de acum 2 ani si stiu ca e foooarte tare! Du-te neaparat la un ginecolog!

SANATATE!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca intrerupi contraceptivele in mijlocul foliei o sa sangerezi si mai tare. Ai facut mari prostii si acum le platesti, scuza-ma ca-ti spun. Ai luat pastila de a doua zi, care da mari dezechilibre hormonale, trebuia sa te astepti ca vor fi probelem 3-4 luni. Medicul care ti-a recomandat contraceptive cred ca a riscat foarte mult. Dupa pastila de a doua zi eu recomand macar 6 luni de protectie cu prezervativ la toate contactele sexuale (perioada fertila sepoate deregla serios) si abia apoi, dupa un consult complet ginecologic, inceperea contraceptivelor orale.
Du-te cat mai repede la un medic ginecolog, preferabil unul care face si spital nu numai consulta la cabinet. Probabil va trebui sa te internezi cateva zile pentru investigatii si tratament. Nu amana chestia asta, fiindca esti intr-o situatie grava care ar putea avea efecte de lunga durata asupra sanatatii tale.

| mary_4249 a răspuns:

Daca pilula ai luat-o fara sfatul unui medic nu o mai folosi.

| lost.in.rain a răspuns:

Sa inteleg ca nu foloseai deloc anticonceptionale? E bine ca ai apelat la Postinor (pilula de urgenta), insa Microgynon ai luat la indicatia medicului sau dupa ureche?