| eusebiu27 a întrebat:

Am avut un contact sexual pe data de 15 Octombrie însă prezervativul s-a spart la final după nu am mai continuat, ne-am oprit și aia a fost. Ciclul i-a venit pe data de 27 cu 3 zile in întârziere dar i-a venit. Dupa am mai avut un contact sexual protejat in data de 9 Noiembrie însă nu s-a întâmplat nimic rău. Astăzi 18 Noiembrie mi-a spus ca i-au curs niște pete de sânge, iar cu o zi înainte mi-a spus ca o doare vaginul.Este posibil sa fie însărcinată? Adică atunci când s-a întâmplat incidentul era in perioada nefertitila iar ultima data totul a fost protejat și in siguranța.Țin sa menționez ca are ciclul regulat de 31 de zile

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sangerarea menstruala s-a desfasurat in conditii similare (aproape identice) d.t.p.d.v cu sangerarile menstruale anterioare, in acel caz, chiar daca a pornit cu 3 zile intarziere, se exclude in totalitate chiar si cea mai mica posibilitate privind existenta unei sarcini chiar si cu totul ipotetice.
In privinta celeilalte probleme amintite, nu se poate oferi un raspuns obiectiv si din acest motiv in cazul in care problemele invocate vor persista si se vor manifesta si in zilele viitoare, in acel caz devine necesara consultatia ginecologica de specialitate Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| MissxD a răspuns:

Eu cred ca nu este insarcinata, insa pentru linistea ei, poate sa isi ia un test de sarcina! Este normal sa mai curga din an in Paste pete de sange, iar daca persista acestea, dar si durerea de vagin, ar fi cazul de o vizita la ginecolog. Protejati-va, cat timp nu doriti un copil - ori tu cu prezervativ, ori ea cu anticonceptionale sau ovule speciale pentru contraceptie. Zile frumoase!

| eusebiu27 explică (pentru MissxD):

Toate actele sexuale efectuate pana acum au fost protejate.

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com