| ady960 a întrebat:

Am facut dragoste cu prietena mea si am avut o senzatie ca am ejaculat dar am ejaculat afara cum imi pot da seama daca a ramas insarcinata si ce pot sa fac ca sa nu ramana insarcinata care sunt primi pasi cum pot sa stiu?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti sa stii decat dupa minim 3 saptamani. Daca esti 100% sigur ca nu vreti o sarcina (desi ar fi absurd sa faci sex neprotejat daca nu vrei copil), ea trebuie sa ajunga cat mai repede la un consult ginecologic pentru a vedea daca poate lua contraceptive de urgenta.

| LadyDy01 a răspuns:

Primul pas ar fi ca prietena ta sa ia contraceptie de urgenta asta insemnand Postinor 2, Levonelle, Levodonna. Poate sa mearga sa isi faca si analize de sange ca sa vada sau test de sarcina dar acesta doar dupa 14 zile.

| corbulalbrosu a răspuns:

Momentan nu poti face altceva decat sa te rogi, ori ca tu sa nu fi scapat sperma in vaginul fetei, ori ca ea sa nu fi fost in perioada fertila a ciclului menstrual.Iti vei putea da seama daca este sau nu insarcinata doar dupa ce vor trece 21 de zile de la data sexului si ea isi va putea face un test de sarcina. Pe viitor sa faceti sex doar folosind un anumit mijloc de protectie. Deocamdata puteti doar astepta.Pa,pa.

| Emilian65 a răspuns:

La circa 3 saptamani de la actul sexual cu pricina, faceti un test de sarcina care va va spune daca prietena ta este sau nu gravida.

| Adriia a răspuns:

Depinde cand s-a petrecut actul sexual, daca a fost azi, i-ai putea da "pilula de-a doua zi", daca s-a intamplat mai demult, trebuie s-astepti cel putin 21 de la actul sexual pentru a face un test de sarcina sau daca doriti sa aflati mai repede si mai sigur, poate face analizele la sange care costa in jur de 40-50 lei, depinde de clinica.