| fcsbogdan a întrebat:

Cu 3 ore in urma am facut dragoste cu prietena mea si luati de val, am uitat de prezervativ. Ne-am dat seama si am ejaculat afara. Sunt sanse ca ea sa ramana insarcinata? Daca da, ce ar fi de facut? Menstruatia a avut-o pe dupa 14 august timp de 4 zile.

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

17 răspunsuri:
| EuCuTine a răspuns:

Boss ca sa intelegi asa cum merge chestia care o ai trebuie sa citesti pana o bagi in alte chesti.
1. In timpul contactului sexual penisul elimina un asa numit lubrifiant sau lichidul placeri care contine si el o concentratie de spermatozoiti ( sper ca am scris corect )
2. Penisul cand este pe punctul de a ejacula se incoredeaza tare si atunci poate elimina
3. Pilula de a 2 a zi este buna daca este folosita in 24-48 de ore dupa mai mult timp este cam inutila
4. Cand o mai faci cu o fata respecta ambele parti si pune si u un Vasile pe Gogu din pantaloni frate ca maine ai un copil si iti semi distrugi viata si planurile si nu ale tale cat ale prietenei.
Ascultal pe tataie ca a patit multe necazuri si tot la fata m am gandit prima data.
Nu ai zis varsta pe care o ai si asta este o problema mare cand postezi o intrebare de asa natura...
Vezi ce mai faci si daca mai ai intrebari imi dai pe privat sau pe postul asta.

| mona a răspuns:

Voi va jucati cu focul....normal ca sunt sanse sa ramana insarcinata, chiar daca ai ejaculat afara e posibil ca in timpul actului sa fi scapat ceva pe acolo si cel mai bine ar fi ca fata sa ia pastila de a doua zi

| Sara2 a răspuns:

Este in perioada fertila
nu exista frate "am uitat de prezervativ" nu exista asa ceva, sexul neprotejat poate avea urmari grave nu e de gluma (sarcina nedorita, boli)
sa ia pilula de urgenta, si folositi prezervativul data viitoare ca nu musca

| unul1 a răspuns:

Pentru orice eventualitate sa ia pilula de a 2a zi. Maine la farmacie... pana una alta da un search pe googlewinking

| fcsbogdan explică (pentru unul1):

E necesar sa o ia sau sa asteptam si sa faca un test de sarcina?

| Sara2 a răspuns (pentru unul1):

Ce maine? in seara asta sa caute o farmacie non stop, cu cat o ia mai repede cu atat mai bine, (parerea mea)

| DeeaMarry a răspuns (pentru fcsbogdan):

Cum adica sa astepti sa faca un test de sarcina?!
Ala se face dupa 2-3 saptamani. Daca iasa pozitiv nu ii mai ramane decat sa faca avort.
Mai bine sa ia odata pilula de a doua zi! Preferabil prescrisa de un ginecolog.

| unul1 a răspuns:

Pilula de a 2a zi care ce-i drept e mai scumpa. Du-te cu prietena ta maine la farmacie daca nu esti sigur 100% ca ai ejaculat afara. Pana una alta cauta si tu pe google despre pilula

| fcsbogdan explică (pentru unul1):

Sunt 100% sigur ca am ejaculat afara.

| unul1 a răspuns (pentru fcsbogdan):

Daca ai ejaculat afara zic eu ca nu sunt sanse dar cum am zis... daca nu prea ai experienta simturilor big grin mai bine sa mearga la o farmacie

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă NU folosiţi prezervativ, atunci există RISCUL să rămână însărcinată!

DAAA, există RISCUL să rămână însărcinată chiar dacă nu ai ejaculat în ea - mai ales că se afla în perioada cu fertilitate RIDICATĂ!

Poate rămâne însărcinată în orice perioadă, chiar dacă faci sex când este pe ciclu ( depinde de fiecare organism )!

Acum 14-15 zile am „întâlnit" tot AICI ( pe sait ) o fată care a rămas însărcinată făcând sex ÎN timpul menstruaţiei - avea 16 ani şi dorea să ştie cum poate face avort!

Deci, după cum vezi, orice se poate ÎNTÂMPLA!

În PRIMUL rând, NU se face sex FĂRĂ prezervativ, INDIFERENT câtă încredere ai în partener/ă, sau câte „asigurări" ţi-a dat, ori de câte ori aţi „scăpat" de o eventuală sarcină!

În cazul în care nu folosiţi prezervativul, CHIAR dacă nu ai ejaculat în ea, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care CONŢINE spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi CONŢINE spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, sau ejaculări anterioare RECENTE ( la „partide" repetate ), etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă se află în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de parteneri, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % ( în perioada nefertilă, şi se DUBLEAZĂ în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ) - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Totuşi, RISCUL este destul de MARE : într-un mililitru de spermă sunt cam 30 milioane de spermatozoizi, iar la o ejaculare "normală" se ejaculează cam 2-6 mililitrii - deci, la o ejaculare normală, sunt ejaculaţi cam 60 milioane-180 milioane de spermatozoizi - din care 1 singur este SUFICIENT ca să fecundeze ovulul şi GATA : eşti TĂTIC şi ea MĂMICĂ!

Chiar dacă NU ai ejaculat în ea, apare acel lichid preseminal, care CONŢINE spermatozoizi - chiar dacă nu conţine 180 milioane, unul SINGUR este SUFICIENT ca să rămână însărcinată!

N-o spun eu, o spun "medicii specialişti", eu DOAR vă explic vouă!

Pentru detalii, ca să te convingi că am dreptate, VEZI linkul : http://www.contraboli.ro/......traceptie/

Lichidul preseminal poate apărea şi după un minut, NU sunt necesare 15 minute...

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când are ciclu regulat ), etc.

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Bine-nţeles, dacă are menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL de sarcină există permanent ( deoarece nu şti când are ovulaţia )! Iar dacă are ciclu REGULAT ( ceea ce NU prea cred ), atunci RISCUL este mai crescut în perioada cu fertilitate mai mare ( DAR asta NU înseamnă că în rest ar fi inexistent, ci doar că ar fi mai scăzut )!

Apoi, dacă faceţi sex NEPROTEJAT folosind metoda "coitului înrerupt" ( Coitus interruptus ) - mai ales în perioada cu fertilitate RIDICATĂ - atunci RISCUL de sarcină ESTE FOARTE MARE, mai ales dacă are ciclu neregulat ( şi NU şti exact când are ovulaţia )!

Metoda aceasta, "coitul înrerupt" ( adică scoaterea penisului din vagin, în momentul ejaculării ), se utilizează COMBINATĂ cu "metoda calendarului" şi, OBLIGATORIU cu folosirea prezervativului în perioada cu fertilitate ridicată!

Apoi NU EXISTĂ perioadă fertilă şi perioadă nefertilă - EXISTĂ DOAR perioade cu fertilitate RIDICATĂ ( crescută/sporită ) şi perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ!

Nefertilitate/infertilitate ( perioade nefertile ) EXISTĂ doar atunci când este „sterilă" ( ca urmare a unor afecţiuni MEDICALE )!

Dacă are menstruaţie REGULATĂ ( doar ATUNCI cunoşti când are loc ovulaţia ), atunci putem discuta despre perioadă cu fertilitate ridicată/scăzută, ASTFEL :
„Perioada fertila" este strans legata de momentul ovulatiei, si se stie ca ovulatia are loc cu aproximativ 14 zile inainte de menstruatie ( dacă vorbim de un ciclu REGULAT de 28 zile ), si NU la 14 zile dupa menstruatie cum se scrie in mod gresit in unele articole de pe internet.
„Perioada fertila" ( adică cu fertilitate RIDICATĂ ) incepe cu 4-5 zile inainte de ovulatie ( atat poate supravietui spermatozoidul in uter ) si se termina la 1-2 zile dupa ovulatie ( perioada in care ovulul este viabil ).

TOATE celelalte zile se CONSIDERĂ perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ - dar, NU INEXISTENTĂ!

Calculul făcut de tine pe acel sait este INCORECT ( deci este puţin probabil să te ajute cu ceva ) – dacă voi VREŢI să RISCAŢI, şi NU vrei să dai acum 60-80 lei pe „pilula de a 2-a zi", o să dai DUPĂ 600-800 lei pentru AVORT!
Alegerea este a voastră, dar atunci NU înţeleg de ce mai întrebi ceva, dacă ( oricum ) NU te interesează sfatul primit ( de la MAJORITATEA respondenţilor )!

Să ia URGENT „pilula de a 2-a zi", preferabil Escapelle ( e o singură tabletă şi îşi face mai REPEDE efectul decât Postinor 2, care are 2 tablete care se iau la 12 ore diferenţă, deci îşi face efectul „în rate" )!

DACĂ vrei să fi SIGUR că EVIŢI o posibilă sarcină, se poate folosi contracepţia de URGENŢĂ : "pilula de a 2-a zi" - se găseşte la farmacie şi costă în jur de 60-80 lei ( în funcţie de tip şi de farmacie )!

Din această categorie fac parte 2 tipuri de tablete : Postinor 2 şi Escapelle - aceste tablete se iau la maxim 72 ore de la contactul sexual neprotejat ( preferabil cât mai URGENT ) - cea mai recomandată ar fi Escapelle, deoarece previne 85 % din cazurile de sarcină!

Contraceptia de urgenta NU este la fel de sigura ca pilulele luate zilnic. Sansele ca ea sa functioneze sunt intre 75% si 85%, in functie de momentul in care este folosita si de modul in care a fost administrata.

Dacă la patru săptămâni nu apare menstruaţia, TREBUIE făcut testul de sarcină.

Postinor 2 – EXTRAS Prospect :
Postinor 2 conţine două tablete, care se iau pe rând, astfel : Primul comprimat de Postinor-2 trebuie administrat in urmatoarele 72 ore de la contactul sexual si al doilea comprimat trebuie administrat la 12 ore dupa primul.

Conform datelor furnizate de studiile clinice, se recomanda administrarea primului comprimat in primele 48 de ore (dar nu mai tarziu de 72 de ore) dupa contactul sexual, deoarece eficacitatea preparatului scade daca tratamentul este inceput dupa primele 48 de ore de la producerea contactului sexual.
Daca se produce voma in interval de 2 ore dupa administrare, se va repeta doza.

Escapelle – EXTRAS Prospect :
S-a estimat că Escapelle previne 84% dintre sarcinile posibile, dacă este administrat în primele 72 ore după ce a avut loc un contact sexual neprotejat...
Dacă apar vărsăturile în decurs de trei ore după ce aţi luat comprimatul, trebuie să luaţi imediat alt comprimat.
După ce aţi utilizat contraceptivul de urgenţă se recomandă să utilizaţi o metodă contraceptivă de barieră locală (de exemplu prezervativul) până în momentul apariţiei următoarei sângerări menstruale.

De asemenea, e IMPORTANT să şti că "pilula de a 2-a zi" NU se ia decât CEL MULT de 2 ori pe an ( la un interval de 6 luni ) - deci, NU se utilizează frecvent când bănuieşti că e posibil să rămână însărcinată!

Pentru a avea o EFICIENŢĂ apropiată de 80-85 % pilula TREBUIE luată în primele 48 ore de la contactul sexual „neprotejat"!

De asemenea, e foarte IMPORTANT de ştiut că - în special aceste "pilule de a 2-a zi" - PRODUC o "explozie" hormonală care DEREGLEAZĂ starea generală a organismului ( şi astfel împiedică o eventuală fecundare a ovulului, deci o eventuală sarcină )!
Din această cauză, în GENERAL după administrarea acestei "pilule", se produc DEREGLĂRI ale menstruaţiei ( întârzieri, chiar de mai multe luni ).

Pentru alte detalii, vezi linkul :
http://www.gedeon-richter.ro/......202011.pdf

http://www.gedeon-richter.ro/......202012.pdf

| neutrino a răspuns:

Aveti mari sanse.

| fcsbogdan explică (pentru neutrino):

Chiar daca am ejaculat afara?

| neutrino a răspuns (pentru fcsbogdan):

Da, chiar si asa.

| Gεσяgιαηαα a răspuns:

Doamne! Am citit raspunsurile utiilizatoriilor, iar tu comentezi ca ai ejactuat afara etc. Pai frate, de ce ai mai pus intrebarea aici daca esti 100% sigur?
Auzi, daca nu vrei sa fi tatic, nu te duce la farmacie, nu lua pastila pentru gagicata, stai si uita-te la tv daca asa sigur esti happy Dar sa nu te vezi peste 9 luni la spitalwinking

| guydo a răspuns:

Asta numa tu stii tu ai fost acolo

| fcsbogdan explică:

Am vb cu ea dupa ce am ajuns acasa si mi-a zis ca durata ultimului ciclu a fost de 25 de zile. Dupa asta am gasit site-ul acesta: www.calendarmenstrual.ro/ si am pus sa calculeze si mi-a rezultat ziua de 29 ca fiind una safe...sa speram ca asa va fi