| iuliana70 a întrebat:

am si eu nevoie de un raspuns va rog frumos ....am mai avut contact sexual neprotejat iar dupa am luat imediat piluala de a 2 zi,de exemplu sambata am luat pilula iar mentruatia trebuia sa imi ieri si observ ca nu imi mai vine,am mai avut si inainte contact sexual neprotejat iar partenerul a ejaculat in mine,am facut si test de sarcina si a iesit negativ, poate sa intarzie deoarece am luat pilula? sunt ft stresata sad

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Mentionezi ca :"am mai avut si inainte contact sexual neprotejat iar partenerul a ejaculat in mine" deci se pune intrebarea cu cat timp inainte de a-ti administra pastila dea 2-a zi. Daca sa petrecut cu mai multe zile inainte de a inghiti pastila ai putea sa fi ramas insarcinata inca de atunci si in acest caz pastila nu si-a mai facut efectul. Testul facut nu poate fi luat in calcul daca nu au trecut minim 21 de zile de la data sexului care ar fi putut provoca sarcina.

| iuliana70 explică (pentru corbulalbrosu):

Se poate face ecograf ca sa vad daca am ramas insarcinata sau nu?

| Alcyon a răspuns:

Pilula aia iti da organismul peste cap. Trebuie sa devii mai responsabila, fiindca daca te tot indopi cu pilule de a doua zi, e posibil sa te imbolnavesti destul de grav. Decat sa stai intr-un asemenea stres luna de luna, mai bine te protejezi. Si nu, e prea devreme sa se vada la ecograf. Mai bine faci un test de sarcina.

| iuliana70 explică (pentru Alcyon):

Din cauza ca am luat sambata trecuta pilulua de a 2 zi este posibil sa imi vina menstruatia in cea de-a 28 zi?