| maria030 a întrebat:

Am făcut neprotejat cu iubitul meu și mai aveam 6 zile pana la ovulatie, am vorbit și cu un medic din domeniu și a zis ca și dacă și-ar fi dat drumul in mine spermatozoizii trăiesc maxim 5 zile, nu 7, iar acest fapt doar dacă au un climat perfect, mucusul meu de la contactul sexual pana acum nu este favorabil lor, pentru ca nu este ca și la ovulatie și este greu de deplasat prin el. Actul a avut loc in data de 9, iar eu in data de 15 ar trebui sa fiu la ovulatie. Înainte sa ne apucam de actul 2 a urinat, iar după act eu m-am spălat, nu s-a terminat in mine și lichidul preejaculator a fost șters și actul a ținut câteva secunde, a introdus-o de 3 ori. Îmi puteți spune dacă sunt șanse?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza cercetarilor de laborator, s-a stabilit stiintific si medical ca spermatozoizii reusesc sa traiasca in trompele uterine maxim 5 zile insa numai in cazul in care gasesc/intalnesc un mediu de viata perfect/''ideal''.
Statistic a reiesit ca din numarul total al spermatozoizilor care reusesc sa treaca din vagin in uter si pe urma sa ajunga pana in preajma ovarului situat la contactul cu trompa uterina :
-- circa 1-2 % reusesc sa supravietuiasca maxim 5 zile (120 ore)
-- circa 10 -30% sa supravietuiasca in jur de 4 zile (96 ore)
-- in jur de 40-95% traiesc de regula circa 3 zile (72 ore).
Pe baza datelor statistice si a convingerii generale a medicilor ginecologi reiese ca atat posibilitatea cat si probabilitatea sa se poata forma o sarcina in urma unui act sexual intretinut cu 6 zile inainte de momentul in care urmeaza sa se produca ovulatia, este practic egala cu 0 (zero).
Si mai ales in situatia in care conform spuselor tale : ''nu s-a terminat in mine și lichidul preejaculator a fost șters și actul a ținut câteva secunde, a introdus o de 3 ori.''
Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Reputatul medic ginecolog Dr. Jaques Donnez a surprins pentru prima data intr-o serie de mai multe fotografii extraordinar de explicite cum se produce in mod real ovulatia si a facut si afirmatia conform careia "eliberarea ovocitului din ovar este un eveniment crucial pentru reproducerea umana.''
'' De asemenea medicul ginecolog Dr. Jaques Donnez afirma si a explicat faptul ca dupa eliberarea unui ovul viabil maturizat, in aproximativ 24 de ore acesta nu va mai fi viabil, daca in cele 8-16 ore nu se va produce fecundarea sa de catre un spermatozoid. Ziua ovulatiei este o singura zi in luna (a fiecarui ciclul menstrual) in care femeia poate sa ramana insarcinata. Cu toate acestea, in cazul in care sperma era deja prezenta la nivelul colului uterin sau a trecut deja in uter inainte de ovulatie, sarcina poate sa apara fara sa existe un aport de sperma proaspata. Spermatozoizii raman de obicei motili si viabili pe o perioada de timp de aproximativ 72 de ore (3 zile) in trompa uterina a aparatului reproducator femenin.""
https://www.suntmamica.ro/preconceptie/cum-arata-in-realitate-un-ovul-6029

4 răspunsuri:
| Valentina8 a răspuns:

Desigur ca sunt sanse. Chiar daca el a urinat, urina nu a indepartat fiecare spermatozoid posibil din penis. Trebuie sa treaca 2-3 ore minim ca sa fie eliminata orice ramasita. Ia si tu o pastila de a doua zi iar data viitoare fi mai atenta. E inutil acum toata luna sa stai in stres iar mai apoi ghinion sa descoperi ca esti si insarcinata.
Nu astepta

| Stegman a răspuns:

Eu am ramas insarcinata dupa 8 zile... da ai auzit destul de bine, 8 zile. Asa ca orice e posibil. Tu potejeaza te ca sunt destule metode. Nu te lua dupa el sau altcineva.

| Duduchi a răspuns:

Dacă ești în perioada fertila da, sunt șanse, nu multe dar sunt. Eu așa am pățit cu iubita mea dar nu era în perioada fertila. Deci ai grija pe viitor, folosește protectia.