| FloriinDobrinn a întrebat:

Am facut pentru prima data sex cu prietena mea pe 28 iulie si cu o zi inainte ii trecuse tot ciclul de atunci am mai facut o de 2 ori si tot nu i-a venit ciclul pana acum, am facut mereu protejat si o dor sânii, sa faca un test sau este o dereglare ca si a inceput viata sexuala?

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Dacă actele sexuale au fost protejate nu poate sa fie gravida.

| FloriinDobrinn explică (pentru Emilian65):

Si de ce sa nu aiba ciclu nici acum?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ii trecuse menstruatia, nu ciclul. Dar ea stie cate zile are ciclul menstrual? Sunt femei care au ciclul de 30-31 de zile, dar care il au si neregulat, care intarzie.
Daca ati facut sex protejat si nu a avut loc nici un accident, nu trebuie sa-ti faci griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne-ai dat un indiciu foarte important, și acest indiciu poate sa te ajute sa depistezi problema.

Durerea sânilor poate fi cauzată de următorii factori:
• productia foarte mica de progesteron;
• stresul si surmenajul;
• retentia de apa specifica perioadei de menstruatie;
• traumatismele sanilor;
• graviditatea;
• alaptarea;
• infectia glandei mamare;
• dezvoltarea unei tumori benigne.

Fiind vorba de faptul ca ați avut actul sexual după menstruație? Atunci povestea sta altfel.
Dacă actul sexual a fost in timpul menstruației șansele de a rămâne gravida sunt aproape neexistente, dacă nu, chiar nule.

Dacă actul sexual a fost susținut după perioada aceasta, atunci șansele sunt mari, dacă nu foarte mari ca partenera ta sa sufere in cauza de o sarcină etopică (sa fi rămas gravida - mai ales in cazul in care o dor sânii).

Se mai întâmplă minunății din astea chiar si dacă crezi ca ați făcut protejat happy

Ai apelat la vreun test de sarcina? happy

| FloriinDobrinn explică (pentru anonim_4396):

Vom lua joi 2 teste de sarcina