| SynapseNinja a întrebat:

Salutare! Eu am făcut, în august 2021, vaccinul Pfizer cu primele două doze. Însă, a treia doză nu o am făcută. Am auzit că fără a treia doză nu mai este valabil certificatul verde. Așa este? Trebuie să fac și doza a treia pentru a mi se face „verde" certificatul verde? Dacă intru în locuri unde se cere certificatul verde, mă primește doar cu primele două doze? Nu vreau răspunsuri la bătaie de joc.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doza 3 este necesară după 9 luni după ce a de a doua doar pentru călătoriile în afara țării momentant.

| Kellut a răspuns:

Eu din cate vad pe la stiri si aud nu prea va mai fi certificatul.

| SynapseNinja explică (pentru Kellut):

Da, asta așa este. Dar cât încă tot mai e cât de cât cu certificat, să nu mă trezesc că nu mă primește.

| Kellut a răspuns (pentru SynapseNinja):

Mai am prieteni care au primele 2 doze si au certificatul valabil adica nu i-au intrebat nimeni nimic oriunde s-au dus.