| anonim_4396 a întrebat:

Am facut sex neprotejat si am luat pastila de a 2- a zi de 2 ori in 2 săptămâni. Menstruația trebuia sa imi vina pe 5, acum suntem in 22 si tot nu mi-a venit si imi e teama. E normal? Ce? (mai mult)

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari! Ti-ai introdus in corp doua bombe hormonale foarte epriculoase cu zeci de efecte negative.
Un lucrue ste clar: menstruatia, ovulatia si periaoda fertila NU vor mai veni cu regularitate din cauza efectelor negative ale acestor bombe hormoanle.
Din momentul luarii acestor pastile, corpul sufera un soc hormonal si poate declansa aparitai de noduli mamari, tumori sau chisturi ovariene si uterine.
Normal era sa nu iei nici o pastila de acest fel ci sa folositi prezrevativul, care nu avea nici un fel de efecte secundare...
daca medicii recomanda folosirea unei asemenea pastile 1 singuar data in iata si tu ai luat-o deja de 2 roi, numai Dumnzeu stie ce anume ti se va intampla in urmatorii ani, cu atatea modificari cate pot produce aceste "bombe hormonale".

| mihai69 a răspuns:

Felicitări că ți-ai dat peste cap grav ceasul biologic hormonal al organismului pentru luni bune de aici înainte.
Pastilele alea nu sunt bomboane. Nu se iau mai repede de 6 luni una după alta.

| alexandraionela1234 a răspuns (pentru mihai69):

Este posibil sa nu-mi vina deloc câteva luni?

| mihai69 a răspuns (pentru alexandraionela1234):

E posibil orice. Recomand vizitarea unui medic ginecolog.

| Wr3nch a răspuns:

Sa iti fie invatatura de minte sa cumparati prezervative sau anticomceptionale. Pastilele de a doua sunt foarte puternice, de aia e recomandata 1 LA 6 LUNI. Tu ti-ai dereglat ciclul cu hormonii din pastila, xe ast întârzie.

| Crackman a răspuns:

Ai citit prospectul? Pastila iti untarzie sau aduce mai repede menstruatia
Tot odata jubeste recomandat mainmult de 2 sau 3 pe an sa iei.
Ce ai facut tubeste punga cu caca in flacari clpe care o calci

| GouDidodino a răspuns (pentru Crackman):

Ne și traduci ce ai spus?

| Crackman a răspuns (pentru GouDidodino):

... nu iei mai mult de 2-3 pastile pe an
Pastila intarzie cu 5-10 zile ciclul sau il aduce mai repede
Pastila este o bomba hormonala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut, îmi pare rău dar asta e o învățătură sa faci sex protejat și să fii pregătită când trebuie sa faci pe cel protejat, cum a spus și wr3nch, pastilele de a doua sunt puternice și e recomandat 1 la 6 luni. Sper că te-am ajutat!

| GouDidodino a răspuns:

Atâta timp cât se vând la liber poți lua câte vrei, chiar și una pe săptămână

| alexandraionela1234 a răspuns:

Se poate sa îmi întârzie si câteva luni?