| anonim_4396 a întrebat:

Am facut sex protejat si trebuia sa imi vina ciclul acum 6 zile, acum sunt in a 7 zi si pana acum nu mi-a venit ciculul ..mentionez ca in luna decembrie mi-a venit ciclul pe 14 si in ianuarie mi-a venit pe 18 si aacum sunt deja in 25 februarie si mie inca nu mi-a venit.Ma puteti ajuta, imi e tare frica?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele prezentate reiese constatarea ca cel mai probabil ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT. Penultimul ciclu menstrual a avut o lungime de 35 de zile (14.12 - 17.01) deci mai lung cu doar 7 zile in comparatie cu un ciclu considerat normal/standard cel de 28 de zile. Actualul ciclu menstrual respecta acelasi tipic/caracteristica de ciclu neregulat ajungand in prezent la o lungime de 40 de zile. In astfel de cazuri este indicat/recomandat ca fata/femeia sa se prezinte la un cabinet de endocrinologie pentru a fi efectuat setul complet de analize hormonale. Doar procedand asa se poate depista care dintre glandele endocrine nu functioneaza corect si/sau care sunt cauzele/motivele care genereaza aceste dereglari hormonale. Fiindca nu ai specificat ca ai fi intretinut contacte sexuale dupa ultima menstruatie, rezulta ca se poate exclude orice posibilitate de a exista o sarcina si in consecinta nu este vorba de o INTARZIERE a producerii menstruatiei ci pur si simplu este vorba de un ciclu menstrual ANOVULATORIU care se poate lungi oricat de mult, dar mai ales fara a se putea prezice/prevede momentul de incepere a urmatoarei menstruatii. Din acest motiv ar fi indicat ca prima data sa fii consultata endocrinologic si pe urma cu rezultatele analizelor sa te prezinti la cabinet ginecologic. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca la ultimul act sexual nu v-ati protejat si erai in perioada fertila cu siguranta ca ai ramas gravida.

| Denisa09Ax a răspuns:

Menstruatia vine neregulat uneori, intre 21-35 zile

| Anaaaa123456789 a răspuns (pentru Denisa09Ax):

Si cum ar veni eu sunt in aa 31 zi mai am de asteptat si daca nici la a 35 zi nu vine. ce sa fac?

| Denisa09Ax a răspuns (pentru Anaaaa123456789):

Daca depaseste, ar trebui sa faci un test de sarcina.