| adela91 a întrebat:

Am fost 3 ani cu un baiat de care m-am despartit acum 9 luni aproximativ. Am trecut prin foarte multe greutati, le-am depasit pe toate si doamne cate au fost..insa nu am putut impiedica inevitabilul.Devenise foarte gelos si posesiv si il inteleg pe de o parte pentru ca din vina mea s-a intamplat asta, din cauza faptului ca eu aveam f multe probleme in momentul acela si am inceput sa-l ignor(lucru de care mi-am dat seama de abia dupa ce ne-am despartit). Nu reuseam sa ma mai inteleg cu el, ne certam foarte des si adesea toate certurile duceau la jigniri, spuneam lucruri pe care amandoi le regretam dupa.Intre timp am intalnit un baiat care a fost un fel de refugiu pentru mine si amm hotarat sa ma despart de prietenul meu.
a fost greu insa eram convinsa ca nu il mai iubesc.Eram atat de furioasa si plina de resentimente incat am incercat din rasputeri sa neg existenta vreunui sentiment fata de el. El insa nu a inteles si a inceput sa ma terorizeze si pe mine si pe actualul prieten cu mesaje..telefoane..Intr-un final dupa aproximativ o luna jumatate mi-am dat seama ca imi lipseste f mult(tin sa mentionez ca de la despartire nu a fost zi in care sa nu ma gandesc la el) insa eram sigura ca nu are rost sa ma impac cu el si am incercat sa ma plafonez in relatia actuala dar nu am reusit.Intre timp el a intalnit pe altcineva, s a atasat de persoana aceea si intr un final a ajuns sa o iubeasca.In trei luni l-a distrus, isi bate joc de el, profita de el foarte mult si el nu intelege ..de fiecare data cand vorbim imi lasa impresia ca vrea sa mi faca in ciuda.Ma doare foarte tare tot ce se intampla.Va rog sa intelegeti ca am incercat sa renunt la el sa mi vad de viata mea dar nu pot. Il iubesc din tot sufletul meu si singurul lucru pe care mi-l doresc imi momentul asta e sa fim din nou impreuna. Am incercat sa -i spun asta dar mi-a intors replica pe care i-am dat-o si eu lui odata." Noi doi nu mai exista si nu va mai exista vreodata pentru ca nu mai simt nimic pentru tine". Ma simt pierduta. Mi-ar fi de ajutor un sfat. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Claudiuk1 a răspuns:

Stii, pe de o parte te inteleg. Sincer nu am trecut prin asa ceva, desii am avut destule relatii, chiar nu`mi doresc sa ajung in acel punct. Cred ca cel mai bine e sa va intanliti undeva, poate un loc al vostru, un loc care semnifica ceva pentru voi, si sa discutati problema "la rece". Fara nervi, jigniri si alte interventii facute cand ai pulsul 200+ fiindca nu aduc niciun beneficiu.
Datorita faptului ca a inceput sa va terorizeze, pe tine si pe acel baiat, poate ca te-a facut sa crezi ca e altfel, ca-ti vrea raul, subconstientul tau l-a perceput ca pe un strain, si poate de aceea ai renegat orice sentiment fata de el. Si iti spun din propria experienta de baiat, dupa 3 ani de relatie, e imposibil ca sa iubesti pe cineva dupa doar 3 luni. E doar falsa impresie ca iubesti, e doar sentimentul de suferinta-amaraciune-tristete( poate si ura intr-o oarecare masura) fata de persoana iubita, ajungi sa crezi ca iubesti pe cineva, cand de fapt tu tremuri cand vezi o alta persoana.
Sper ca nu te-am bagat prea rau in ceata. Discutati chestiile astea ca 2 oameni maturi, fara jigniri, tipete, urlete, and so. si tine minte! Cu rabdarea treci si marea! Multa bafta si sper din tot sufletul sa va impacati!

| adela91 explică (pentru Claudiuk1):

Si eu sper dar cred ca totusi e prea tarziu. il cunosc si el cand pune suflet, chiar o face cu adevarat.Au trecut deja 9 luni..am auzit ca vrea sa se logodeasca, ca i-a cumparat inel.Nu stiu daca o simpla conversatie ar putea rezolva.Nu cred ca o sa ma mai iubeasca vreodata si as da orice in momentul asta sa pot sa mi-l scot din suflet. iti multumesc foarte mult pentru sfat.

4 răspunsuri:
| Pitzipoanca a răspuns:

Salut! Ai putea incerca sa fii (mai) persuasiva. Nu hartuindu-l cu telefoane, ci nemaifiind cu altcineva. Daca e sa fiti impreuna, veti fi. Nu poti sa-l salvezi de suferinta - cu actuala prietena. Dar poti macar sa fii langa el atunci cand the hell will break loose. Multa bafta si rabdare. O seara frumoasa sa ai happy

| adela91 explică (pentru Pitzipoanca):

Tocmai am aflat ca vrea sa se logodeasca cu ea. i a cumparat chiar si inel. sad

| BLeur a răspuns:

Dacă acea fată cu care este el, profită de bunătatea lui, o să-şi dea seama mai târziu şi va recunoaşte că ai avut dreptate. Deocamdată nu ai ce să faci, aşteaptă până când îşi va da el seama că acea fată îl foloseşte, sau zi şi tu lui zi de zi că ai dreptate, pune pe alţi prieteni să-i zică până înţelege că acea fată stă cu el din interes şi atunci când se vor despărţi, va fi al tău. Din momentul în care el îşi va da seama cu cine este împreună, o să te iubească pe tine, din nou. Acele vorbe pe care ţi le-a zis, au fost vorbe spuse la nervi, ca să îl laşi în pace. Ai răbdare, intr-o zi va fi al tăuwinking.