| Juxtapon a întrebat:

Salutari tuturor!
Am 19 ani. Recent m-am desprtit de prietena dupa 2 ani si 8 luni!
Totul ar fi inceput de la o discutie ce se putea rezolva intr-un mod mai frumos, calm... "Ea mi-a spus ca in ultimul timp nu mai sunt asa de comunicativ ca nu ii spun tot ce simt" - nu ca nu eram non-stop impreuna si vorbeam aboslut orice despre toate chiar si depre un viitor.I-am explicat ca nu este asa ca e o prostie si ca nu realizeaza. Si am decis dupa ce sau ivit aceste discutii sa o las ceva timp sa se calmeze ca nu reuseam sa ajung sa mai ma inteleg cu ea... Asta a fost 3 sapt. n-am sunat-o
dar nici ea pe mine... Dupa cele 3 sapt. am sunat-o, ne-am intalnit sa discutam depre cele intamplate… Dar aflu de la ea ca in cele 3 sapt. ea ar fi crezut ca ne-am despartit si ca nu am so mai caut … Sa schimbat radical nu mai era EA pe care o cunosteam, din contra ea s-a racit si nu mai vb …Si mi-a spus ca a incercat sa ma uite …. Si i-am explicat tot ce aveam de gand, cum si dc. Si ca din partea mea nu ma-si fi gandit nici o clipa la despartire! Am incercat sa ne impacam … dar ea mi-a spus ca nu mai are aceleasi sentimente pentru mine.
Ce sa cred din toate astea? Stiu ca am gresit dar din greseli inveti.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Inseamna ca sentimentele ei pentru tine au fost ca un balon de sapun.Iar in cele trei saptamani n-a pierdut timpul... Dragul meu, cel mai eficient test pentru temeinicia unei relatii, este tocmai o despartire temporara.A picat testul, dar si tu ai,, ajutat-o,,.

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pai sa crezi ca chiar nu mai vrea sa fie cu tine

| Juxtapon explică (pentru mona):

Sec.
Dar ce a facut-o sa faca asta! mi se pare o prostie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ştiu de ce te complici. Mi s-a reproşat acum câteva zile acelaşi lucru şi ieri am pus capăt. Atât de simplu.

| Juxtapon explică (pentru anonim_4396):

Da... dar parca mi-e greu sa cred si sa renut asa usor! Am facute atatea impreuna...

Ms mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Juxtapon):

Eu cred că ar trebui să renunţi. Momentele frumoase de care zici tu sunt doar amintiri şi nu mai au nicio valoare, din moment ce stând în continuare cu tipa asta, te face să te simţi incomod.
Nu contează că te-ai ataşat de ea. Există posibilitatea să nici nu o fi făcut, ci doar să fi intrat în rutină. Schimbarea e uneori grea, dar poate fi benefică. Îţi va trece repede.

| Moraru_Ionela_1995 a răspuns:

Pai viata merge inainte orice ai face...si eu am avut despartiri chiar si prima iubire ..ma lasat dupa 2 ani.a plecat in Italia si s-a intors dupa un an si jumatate...acum ma vrea inapoi dar eu nu mai simt nimic absolut nimic.o persoana poate sati gaseasca greseli doar atuci cand nu te mai iubeste de aceea u trebuia sa o faci sa aiba din nou incredere in tine nu sa o lasi balta 3 saptamani pentru asa clar ca poate si-a gasit altul sau nu mai simte la fel

| WhiteLover a răspuns (pentru Moraru_Ionela_1995):

Vezi,tocmai de aceea nu ai simtit nimic pentru ea, pentru ca a plecat, s-a indepartat de tine.la fel ai facut si tu! inteleg ca ai lasat-o sa se calmeze o zi, doua, dar 3 saptamani? pai si nu era normal dupa aproape o luna sa creada ca te-ai despartit de ea? si normal ca e rece, ai lasat-o dintr-o data balta, a suferit si a incercat sa blocheze toata durerea, asa cum face si acum cu tine.acest lucru trebuia rezolvat printr-o discutie, nu printr-o pauza.ce sa zic, incearca sa ii areti ca o iubesti, niste dovezi ar fi bune, si poate o sa reusiti sa va reveniti.iar pe viitor nu mai face asta frate!

| Juxtapon explică (pentru WhiteLover):

Va multumesc mult pentru sfaturi! Asta e am gresit si acum platesc... prin asta am invatat ceva!

| Juxtapon explică (pentru WhiteLover):

WhiteLover stiu ca 3 sapt. e mult dar putea macar sa de a un mesaj sau un semn cine stie poate s-a intamplat ceva cu mine! unde e dragostea unu de la celalalt?
M am suparat foarte tare pentru ce spunea si era chiar foarte dureros...
m am purtat si am avut grija de ea ca de un copil!
si in doi ani nu a fost nici o problema de acest gen... din senin! si ne stiam unul pe celalalt foarte bine cum reactionam si de ce suntem in stare...