| Skins97 a întrebat:

Am fost cu un baiat timp de 9 luni si m-am despartit de el acum 2 zile pentru ca a zis ca ii place de alta fata si ca nu crede ca ma mai iubeste.

Cand a vazut ca situatia a inceput sa devina serioasa mi-a zis ca a facut asta ca sa vada ce simt, caci i-am spus ca nu stiu sigur daca il iubesc, dar ca tin mult la el si il plac maxim. Un motiv pentru care nu as fii vrut sa ii spun ca il iubesc ar fi si pentru ca imi este teama sa fiu ranita, caci mereu face cate o prostie fara sa isi dea seama.

In ultimul timp a tot incercat sa se impace cu mine, chiar si cand eram pe strada cu el si cu verisoara mea, incerca sa ma ia in brate si sa ma sarute, sa ma ia de mana, dar eu am refuzat. In momentul in care imi spusese fazele alea, fara ca eu sa stiu care era de fapt ideea, eram 100% sigura ca trebuie sa termin tot, fara sa imi mai pese de sentimente, fara sa mai dau atatea sanse, pur si simplu a fost primul moment de pana acum in care am fost sigura ca pot trece peste si ca o voi face indiferent de ce va incerca, dar nu ma asteptam ca vroia sa afle ceea ce simt.

Si totusi, dupa cele intamplate...nu ma mai cred in stare psihic sa continui relatia cu el, pentru ca in momentul in care sunt 100% sigura de ceva, decizia mea se schimba foarte greu.

Desi a trecut putin timp de la despartire, a incercat o gramada ca sa ne impacam si ma gandeam ca poate, in functie de cum ase va purta, il iert, dar nu sunt asa sigura dupa ce am iesit azi afara cu el si cu mai multi si el mai facea prin gluma niste apropouri la unele fete. Chiar daca erau doar glume, ar trebui sa isi dea seama de unele lucruri.

Eu i-am zis ca nu mai vreau nimic, nu mai vreau sa continuam, dar dupa ce am stat de vorba serios am zis ca ma mai gandesc. Mi-a dat niste messaje gen:

"Nu imi mai trebuie nimic, decat un lucru as vrea, dar nu il mai primesc sad"

"Ai vrea sa ne impacam, cat de cat pana vorbim mai multe chestii impreuna? te rog, chiar am nevoie de asta, chiar nu pot sa stiu ca nu imi esti aproape sad"

"Dar mai vrei sa fim impreuna, te loggggg puppy dog eyes deci tot ce mi-as dori acum ar fi sa vin si sa te iau in brate si tu sa faci la fel si sa ma saruti, deci nu mai pot, vreau sa fac orice sa ma ierti ca am fost un bou sad:*"

Poate o sa ii mai dau o ultima sansa peste 1-2 saptamani, dar pana atunci vreau sa stau putin linistita, fara sa imi fac griji.
Voi ce ziceti, ar merita? Ce credeti ca ar fi cel mai corect in momentul asta? Nu vreau sa ma las ghidata de sentimente, vreau sa stiu ce e mai bine pentru viitor.

Răspuns Câştigător
| SunnyDay88 a răspuns:

Sa tii o relatie nu tine de a "sti" sau nu. pur si simplu vine natural atunci cand iubesti. eu zic ca a facut destule incat sa-ti dai seama ca nu te respecta. si daca te uiti la una din intrebarile mele"exista iubire fara respect?" ai sa vezi ca toate raspunsurile sunt negative. sta cu tine pentru ca tu faci toata munca in relatia asta si tu te-ai tinut de el, l-ai iubit si l-ai respectat.
e timpul sa-ti gasesti pe cineva care sa te respecte. ai suferit si suportat cam mult si relatia e abia la inceput (adica nu stati impreuna si nu impartiti o casa si cheltuieli si multe altele... ) si prin urmare daca nu merge relatia acum, cum crezi tu ca va merge mai tarziu?

9 răspunsuri:
| Skins97 explică:

Mda adica se intampla sa mai faca glume proaste gen apropouri la alte fete happy sau de ex nu stiu dupa prima luna de relatie m-a inselat inainte sa ma duc in strainatate in vacanta. Mi-a zis dupa mai tarziu ca ii era frica ca il voi insela eu cat sunt acolo. Sau de revelion a sarutat o fata...si nu stiu pana la mine nu stia sa tina o relatie si nici acum nu cred ca stie foarte bine.

| Skins97 explică (pentru SunnyDay88):

Bine zis sad si chiar imi pare rau ca nu putea sa fie mai atent la unele detalii. Adica erau mai multe lucruri care chiar imi placeau maxim la el, dar mai bine doar prieteni. O sa imi ia ceva sa trec peste si o sa fiu mai fericita dupa asta. Multimesc happy

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Skins97):

Sa tii o relatie nu tine de a "sti" sau nu. pur si simplu vine natural atunci cand iubesti. eu zic ca a facut destule incat sa-ti dai seama ca nu te respecta. si daca te uiti la una din intrebarile mele"exista iubire fara respect?" ai sa vezi ca toate raspunsurile sunt negative. sta cu tine pentru ca tu faci toata munca in relatia asta si tu te-ai tinut de el, l-ai iubit si l-ai respectat.
e timpul sa-ti gasesti pe cineva care sa te respecte. ai suferit si suportat cam mult si relatia e abia la inceput (adica nu stati impreuna si nu impartiti o casa si cheltuieli si multe altele... ) si prin urmare daca nu merge relatia acum, cum crezi tu ca va merge mai tarziu?

| SunnyDay88 a răspuns:

Tu ai facut ceva ca sa-l aduci inapoi dupa despartire? i-ai demonstrat ca tii la el, asa cum vroia el? ca daca nu ai facut nimic, atunci scuza lui nu e plauzibila.
probabil dupa ce s a despartit de tine a incercat ceva cu aia si l-a refuzatk, sau si-a dat seama ca ii este greu fara tine si aia nu-l mai farmeca asa mult acum.

ps: nu te mai abtine niciodata sa spui "te iubesc" cand simti asta. (iubirea, sentimentele si tririle sunt doar de moment. daca azi te iubesc nu e obligatoriu sa o fac si maine, dar e bine sa stii ca ieri te-am iubit...zic si eu...)

| UngUrU777 a răspuns:

Pai intreaba-l! Ce a fost cu acea fata, poate a fost doar o atractie si acum ii pare rau si te vrea inapoi! Nu prea pare ca glumeste! Sia dat seama ce tampenie a facut, cred ca e bine sa faci cum sti! Dar cred ca e bine cum spui tu, stai o saptamana 2 sa te calmezi si sa vezi ce mai face el!

| RUDOFL4X4 a răspuns:

Mai bine il ierti cand e devreme inainte sa fiti reci ca doua lemne baiatu tine la tine si a facut asta sa vada ce simti sa fie sigur pe sentimentele tale. Sfatul meu impacativa cat mai iute dar faci ce vrei

| Adriankuala a răspuns:

Daca o lungesti nu va mai impacati sigur

| xXPandaXx a răspuns:

Uite nu e rau ceea ce faci, adica faptul ca vrei sa stai 1-2 saptamani sa te linistesti, asa e cel mai bine. Da, poate a facut foarte rau ca s-a despartit de tine doar ca sa vada ce simti, dar macar isi recunoaste greseala si isi cere scuze si asta e de admirat la unii baieti, pentru ca majoritatea nu recunosc si spun tot felul de chestii oh go on Eu cred ca ar trebui sa'i mai dai o sansa, si daca tot nu simti nimic pentru el, incearca sa'i explici fara sa'l ranestipuppy dog eyes Si nu cred ca e bine sa-ti ignori sentimentele. Viitorul ti'l construiesti singura cu timpul, dar sentimentele odata ce sunt ignorate, nu vor mai aparea din nou in aceeasi masura. Poate nu ai inteles ceea ce am vrut sa spun, dar e in regula. Dupa cate mi se pare, baiatul e dragut. Da intr'o relatie trebuie sa fie si respect reciproc, mai ales de la baiat, dar atata timp cat recunoaste ca a gresit e mai bine, dupa parerea mea. In timpul asta cat ii acorzi ultima sansa, incearca sa te lamuresti daca il mai placi, daca tu chiar vrei sa continui relatia cu el pe lunga durata. Bafta:*

| Skins97 explică (pentru xXPandaXx):

Eu chiar il plac, dar asta este problema, ca nu stiu daca mai vreau sa continui, oarecum si pentru ca imi este teama sa fiu ranita din nou...

| xXPandaXx a răspuns (pentru Skins97):

Pai e normal sa te simti asa, uite, daca nu vrei sa mai continui relatia cu el, spune-i-o, si cred ca o sa inteleaga, adica e normala teama asta a ta, oricine o are, dar cateodata trebuie sa o depasesti si sa ai curaj sa mergi mai departe, asta doar daca nu cauzeaza rau. Oricum sunt sigura ca el o sa inteleagapuppy dog eyes