| michelle92 a întrebat:

Am gresit sau nu?

Simt nevoia sa vorbesc cu cineva care sa inteleaga si sa imi dea un sfat si nu sa ma judece pentru deciziile pe care le-am luat in urma cu ceva timp.
Povestea mea e cam asa.
Prietena mea cea mai buna a cunoscut un tip, era foarte entuziasmata si m-a sunat imediat sa imi ceara parerea, bineinteles ca eu am sfatuita sa ii acorde o sansa si sa se intalneasca.De la prima intalnirea a fost foarte fericita si eu eram la randul meu fericita pentru ea.Totul bine pana cand eu dupa ce am terminat cursurile am trecut pe la ea pe la servici sa beau o cafea fara sa o anunt,acolo se afla si baiatul pe care il cunoscu-se in urma cu o zi,am facut si eu cunostinta cu el intr-adevar era un tip simpatic care arata destul de bine,eram fericita pentru ea pentru ca in sfarsit o vedeam fericita.El a plecat si a ramas ca vine seara sa o ia de la servici. A doua zi era libera si urma sa se intalneasca iar, el incepuse deja sa se schimbe, nu ia raspuns mai toata ziua iar seara a sunat-o foarte tarziu.ea era la mine si au decis sa se intalneasca, eu urmand sa stau sa o astept pentru ca decise ca vrea sa ramana sa doarma la mine.Nu trece foarte mult timp si la un moment dat intra in casa, spunandu-mi ca era obosit si a plecat a casa, am ramas amandoua uimite si ne gandeam dc dintr-o data s-a schimbat asa. In urmatoarea zi urma ca impreuna cu el si cu alti prieteni sa iesim la discoteca, spre seara prietenea mea a incercat sa il sune si...surpriza...nu am mai raspuns la telefon.,si totul intre ei s-a terminat asa,nu a mai dat niciun semn si nici o explicatie pentru gestul lui. Dupa o saptamana eu ma aflam la liceu cand am iesit in pauza,in fata liceului se afla tipul despre care v-am vorbit. Ne-am salutat si intre timp l-am intrebat de prietenea mea,eu prefacandu-ma ca nu stiu absolut nimic, iar el imi raspunde ca "nu am mai vb cu ea". Nu am insistat prea mult si i-am zis daca vrea sa mergem azi pe la ea sa bem o cafea, ceea ce mi s-a parut ciudat era ca a si acceptat.Intentia mea era sa il duc acolo ca sa lamureasca situatia si isi spuna ce au de spus.dar am facut cea mai mare greseala. Am ramas de acord ca dupa cursuri sa ne vedem si sa mergem la ea,zis si facut. Am ajuns la ea.ea cand l-a vazut a inceput sa rada,ne-am asezat la masa toti trei si au inceput sa se ironizeze unul pe altul,cu intrebari si raspunsuri fara rost,la un moment dat el a plecat,pentru ca si asa statea acolo cu telefonul in mana fara sa zica mai nimic. La un moment dat prietena mea imi spune."Eu cred ca lui ii place de tine" In momentul urmator am ramas socata, nestiind ce sa mai zic, apoi i-am zis ca nu are cum..nu se poate,sigur el are pe altcineva si de asta se comporta asa. Dupa putin timp am plecat si eu acasa, ca mai tarziu sa incep sa primesc mesaje de la tipul respectiv daca ies la o cafea cu el, am refuzat imediat si apoi am sunat-o pe prietenea mea sa ii spun ca intr-adevar ea avea dreptate..toti cei de la servici de la ea isi dadu-se seama ca el ma plecea din modul in care ma privea.cei de acolo deja incepeau sa ma judece deja. Tipul a insitat pentru o perioada de timp si eu continuand sa il refuz,pana cand l-am vazut iar in fata liceului asteptandu-ma sa termin,s-a oferit sa ma conduca acasa si sa mai vb,la inceput am refuzat dar apoi paream salbatica ca nu avea sa imi faca nimic, doar sa vb, am ajuns acasa si am ramas in masina si am vb incecand sa-l conving sa renunte pentru ca nu voi fi cu el..insa la un momenta dat am cedat eu si am acceptat ca in aceea seara sa ies cu el..si din acel moment am fost de nedespartiti, iar acum ne iubim si ne intelegem super. Si acum vine problema cea mai grava,dupa doua luni mi-am facut curajul sa ii spun si prietenelei mele ca eu ies cu el, bineinteles a ramas socata si dezamagita din partea mea, nu se astepta si nu m-a iertat. Acum spuneti-mi si voi ce ar fi trebuit sa fac avand in vedere ca ei practica au iesit de 3 ori si atunci doar cateva ore, stiu ca si eu am gresit dar oare chiar atat de mult? Merit sa fiu judecata asa de aspru de toata lumea doar pentru ca am vrut sa fiu fericita?

25 răspunsuri:
| AlexyLuvvU a răspuns:

Nu, nu meriti sa fii judecata de toti pentru alegerea ta. Pentru ca, la urma urmei, baiatul a ales, iar tu l-ai refuzat la inceput asta insemnand ca tii la prietena ta. Singurul lucru de care esti vinovata este ca i-ai spus prea tarziu prietenei tale, ai asteptat 2 luni, 2 luni in care practic te-ai ascuns. Daca i-ai fi spus de la inceput adevarul, te-ar fi inteles (daca spui ca iti este o foarte buna prietena ). Incearca sa vorbesti cu ea, sa ii explici situatia. Ea este dezamagita deoarece nu ai avut incredere sa ii spui de la inceput. In legatura cu ceilalti... toata lumea barfeste, asta nu poti schimba. Stii vorba aia : gura lumii nu o astupa nici pamantul.

| neutrino a răspuns:

Felicitari celor ce au avut rabdare sa citeasca pana la sfarsit. Eu vointa am avut, putinta nu.

| michelle92 explică (pentru neutrino):

Foarte interesant..ms! Mi-ai fost de mare ajutor!

| Zenit313 a răspuns:

Da,meriti sa fii judecata.
Nu ti-a pasat de prietena ta, si ai fost egoista.
Te inteleg, dar nu iti dau dreptate.
Trebuie sa alegi intre prietena ta sau el.dar deja ai ales fara sa iti dai seama.

| michelle92 explică (pentru Zenit313):

Mi-a pasat de ea si inca imi pasa..nu am vrut sa aleg.dar ea a decis ca e mai bine ca relatia dintre noi sa se rupa.

| Zenit313 a răspuns (pentru michelle92):

Normal ca a ales sa nu mai fiti pritene din moment ce nu te-ai putut abtine si practic ai renuntat la ea pentru acest baiat.
Nu ai vrut sa alegi.dar uite ca ai ales pana la urma sad

| Vix999 a răspuns:

Ai incalcat 2 mari reguli nescrise ale prieteniei :
1. Te-ai combinat cu un baiat pe care ea l-a cunoscut prima si fata de care avea un oarecare interes.
2. Ai mintit-o.
Eu nu inteleg cum tu, vazand cum s-a purtat cu ea, ai putut sa il placi si sa il accepti. Eu nu suport nici sa zic "buna" barbatilor care se poarta urat cu prietenele mele, d'apai sa ies cu ei.
Acuma nah, faptul e consumat. Treci peste, vezi-ti de relatie si la un moment dat te vei putea reapropia si de ea.
Depinde numai de tine.
A si inca ceva, fericirea nu se cladeste pe minciuni. Te inteleg, ca si Zenit313, dar nu iti dau dreptate deloc.
Poate sunt eu mai ciudata dar eu NCICIODATA nu am vazut un potential iubit in vreun baiat pe care l-a placut o prietena de'a mea.

| michelle92 explică (pentru Vix999):

Nici eu nu m-am gandit vreo-data ca asa ceva mi se poate intampla..doar ca nu am vrut ca toate astea sa se intample.e prima oara cand mi se intampla si recunosc ca am gresit. Nu doresc nimanui sa fie pus in situatia mea!

| Vix999 a răspuns (pentru michelle92):

Nu mai are rost sa iti faci sange rau acum. Faptul e consumat.
Accepta consecintele si momentan ia-ti adio de la ea. Cu timpul te va ierta cel mai probabil.
Acuma nici sa iti ceri iertare la nesfarsit si sa te tot umilesti si sa tragi de ea. Daca vrea sa accepte ca, nah, se intampla, bine. Daca nu, nu.

| Ycu a răspuns:

Pana la urma a fost decizia baiatului cu cine a vrut sa ramana, tu l-ai refuzat in prima faza si asta inseamna ca tii la prietena ta, dar asa se intampla prietena ta se simte cumva tradata de tine cu toate ca nu ai nici o vina. Probabil tipul doar s-a indragostit de tine. Cheers.

| Keith a răspuns:

Avusai rabdare sa iti citesc povestea in amanunt,si sfatul meu este urmatorul,singurul lucru pentru care esti vinovata este ca nu ai putut fii sincera cu prietena ta din momentul in care incepusai relatia cu el,in rest nu ai de ce sa iti faci probleme,e clar ca el niciodata nu a fost indragostita de prietena ta si i-a placut foarte mult de tine,ei oricum erau despartiti si nu se intelegeau,singura voastra vina este ca trebuia sa fiti sinceri cu ea de la bun inceput,iar lumea este invidioasa daca te judeca,tu nu esti vinovata cu nimic ca s-a intamplat sa va indragostiti unul de altul,si cum iti mai spusai tu ai inceput relatia cu el dupa ce el deja se despartise de prietena ta, asa ca stai linistita daca va intelegeti ramaneti impreuna si ignorati invidiosii, si in legatura cu prietena ta, te va ierta cu timpul, stai linistita.Bafta!

| michelle92 explică (pentru Keith):

Mersi mult.da recunosc ca am gresit ca nu i-am spus dar am astepta sa se mai ''limpezeasca putin apele'' pana sa ii spun adevarul..asa am crezut ca nu va mai fi atat de dureros pentru ea. Acu ma simt foarte rau..de cand i-am spus nu ma mai simt eu..stiu ca am gresit.dar imi pare rau doar pentru ca nu i-am spus si ca m-am indragostit!

| Indestructible a răspuns:

Nu văd nimic grav în ceea ce ai spus tu aici. Eşti cu fostul iubit al prietenei tale care e geloasă din cauza acestui fapt. Problema e la ea, nu la tine. Tu n-ai ce să faci. Şi nu înţeleg de ce ţi-ar păsa de ce spun ceilalţi. Oamenii ăştia care cred că-şi pot vârî nasul în relaţiile altora nu merită atenţie.

| michelle92 explică (pentru Indestructible):

Ma doare pentru ca sunt judecata doar pentru simplul fapt ca m-am indragostit de fostul prietenei mele..care nici nu stiu daca se poate numi fost..au iesit doar de trei ori.

| vrelian a răspuns:

Asa este esti o....adica fata ti-a spus de el, tea invitat sa stai cu ea si bla bla si tu o tradezi dupa? naspa de tot.problema ca nu a palcuto pe ea e alta.de fapt el a placut-o pe prietena ta ca altfel nu ar mai fi venit sa se intilneasca nu? dar ai aparut tu ca popindaul ala si ala cum tea vazut gata iau si sticlit ochii.deci tu esti cea care a stricat mersurile.dar pentru asta nimeni nu te poate judeca.alegerea a fost a lui.problema unde ai gresit tu este atunci cind tipul ti-a spus ca te place si vrea sa va intilniti.tu atunci trebuia sa o suni pe prietena ta si sa-i spui. uite soro tipul ala cu care ai iesit ma place asa cum ai zis si vrea sa se vada cu mine. dupa indiferent ce ar fi spus oricine, chiar si prietena ta nu mai au importanta, tu ai fi procedat frumos ca iai spus chiar de ea ar fi spus sa nu te duci. dupa alegerea iti apartine si nu te mai poate judeca nimeni.de aia te judeca lumea nu de altceva.nu ai fost ori nu esti o persoana parolista.stiu ca e dificil sa fii in acest caz dar vezi asa piersi prieteni adevarati.eu asa vad situatia.dar acum faptul este deja consumat si singurul lucru ce ti-a mai ramas este sa vorbesti cu prietena ta si sa iti cersi scuze sa ii spui unde ai gresit si asa poate ca va veti impaca.dar este necesar ceva scuze pentru ce am spus mai sus.numai bine si sper ca tipul a meritat ce ai facut tu.numai bine

| michelle92 explică (pentru vrelian):

Daca ai fi citit cu atentie ceea ce eu am scris mai sus ai fi vazut ca eu am sunat-o imediat si i-am spus ce s-a intamplat..nu m-am ascuns din punctu asta de vedere..ci doar ca am iesit cu el! Am vrut sa ii spun imediat doar ca stiam ca o sa o dezamagesc..asa ca am mai asteptat putin! Si in legatura cu fraza ''ai aparut tu ca popindaul ala'' nu are nici o relevanta.e normal ca intre doua prietene sa isi prezinte noul prieten, dar tu interpretezi altfel..eu cand l-am cunoscut nu am intervenit intre ei..nici nu imi trecea prin cap asa cv..nu mi-as permite sa ''fur'' prietenul prietenei mele.eu am iesit cu el dupa ce ei doi nu au mai avut nici o treaba!

| vrelian a răspuns (pentru michelle92):

Draguta nu a fost cu intentie rea ce am vrut sa spun.si cuvintele aldea au fost asa sa mai inveseles atmosfera.si am citit tot ce ai scris.si eu nu ma referii ca tu ai anuntato ca vezi doamne te cauta ala.dar tu doar asta iai spus prietenei tale ca ala te place.eu am spus ca trebuie sa ii spui ca o sa iesi cu el inainte sa fi iesit.asa mi se pare logic, normal ia-o cum vrei.ca te placea ala asta se pare stia si prietena ta.dar sa iesi cu el a fost o surpriza pentru toti, mai ales ca tu spuneai ca nu esti curioasa, ca nu vrei sa faci asta bla bla.ce o mai dai in balarii acum.ai gresit la faza cu iesitu asta am spus.doar ca am lungito sa para asa o poveste.atit ai gresit CA NU IAI SPUS DE LA INCEPUT CA IESI CU EL.in rest nu esti vinovata cu nimic.ai inteles acum? ok daca ai inteles atunci e bine.si am mai spus ca e bine sa iti ceri scuze daca stii ces alea pentru acel fapt ca ai iesit cu el fara sa ii spui.nu esti obligata sa faci asta dar moral asa e bine.te vei simti si tu bine si ai sansa sa va reluati prietenia.ca se intimpla sa te indragostesti asa fara sa vrei na zis nimeni nimic.hai ca nu vreau iar sa scriu mult ca dupa iar nu mai intelegi nimic.numai bine

| Smile3 a răspuns:

Tu ai gresit foarte tare la faptul ca i-ai spus prietenei tale abia dupa vreo 2 luni! ..cum relatia lor deja se terminase si era clar ca nu poate fii ceva intre ei, ea n-ar fi avut de ce sa se supere pe tine!(atunci ar fi fost greseala ei!)
Dar faptul ca tu n-ai avut incredre in ea si i-ai ascuns asta timp de 2 luni... face sa para ca nu sunteti chiar atat de apropiate! cel putin pe cat credea ea!(sigur asta gandeste acum!)
Sigur este dezamagita de faptul ca nu ai avut incredere!
Asta nu inseamna ca meriti sa fii judecata atat de aspru, dar stai calma! adica ce conteaza, pana la urma toata lumea barfeste!(esti la liceu, ar trebui sa stii!)...n-ar trebui sa-ti pese, lasa-i sa vorbeasca!
Parerea mea e ca ar trebui sa-ti ceri scuze si sa-i arati cat de mult insemni pentru ea!
Adica de exemplu.(e doar o intrebare!). daca ar fi sa alegi, pe cine ai prefera sa ramana in viata ta?! el, sau ea?!

| mariass a răspuns:

Da, ai gresit, nu conteaza de cate ori s-au vazut, prietena ta l-a placut pe acel baiat. Ai tradat-o practic si e de prost gust. Inteleg ca tipul poate arata bine, e simpatic si poate chiar te face fericita, dar asa ceva nu se face... Sincer o inteleg pe prietena ta, daca eram in locul ei, nici eu nu mai vorbeam cu tine. happy Imi pare rau, dar nu ai procedat deloc corect, te-ai comportant ca o persoana careia nu ii pasa de ea. Ai pus binele tau si fericirea ta pe primul loc intr-o situtie in care nu era cazul...

| michelle92 explică (pentru mariass):

Nu iti doresc sa fii pusa niciodata intr-o situatie ca a mea...pt ca practic la un moment dat nu mai depinde de ceea ce e corect si ce e nu. Ms!

| mariass a răspuns (pentru michelle92):

Am fost pusa. happy Mi s-a intamplat ceva asemanator. Asa ca stiu despre ce vorbesc.

| Stefanyax0 a răspuns:

Este absolut normal comportamentul prietenei tale, este normal să fie supărată, gandește-te puțin : ea a fost prima cu tipul acela și după tu, se simte ofensată, mai încearcă să vorbești cu ea, poate te iartă. Și tu ai așa mare încredere în tipul ăla? din moment ce nu a mai vrut să-i răspundă prietenei tale la telefon, eu zic să te gândești puțin la comportamentul lui, ar fi trebuit să îi spui prietenei tale că îți place de el de la bun început, dacă îi spuneai poate nu se supăra pe tine. Baftă!

| michelle92 explică (pentru Stefanyax0):

E normal comportamentul ei, nu am zis sa nu fie suparata, dar de aici pana la a incepe sa scoata vb nu cred ca e normal.Nu mi-a placut de la bun inceput de el, nici nu ma gandeam la asa ceva.dar cand vezi cum incearca sa te cucereasca iti spun sincer ca cedezi. M-am gandit si la comportamentul lui...mi-a luat ceva ca sa pot sa am incredere in el...Ms!

| Omniscient27 a răspuns:

Nu pot sa cred ca am citit tot laughing
Ai gresit ...ai dezamagit-o straight face

| TotiPentruUnuIuba a răspuns:

Fi linistita bucurate de relatia voastra...sunt sigura ca daca ea ar fi fost in locul tau la fel ar fi facut! :* sa va tina iubitiva mult!