| Diana20132015 a întrebat:

Dupa despartirea de prietenul meu cu care am fost 2 ani, am ramas cat de cat prieteni! De cateva zile am
aflat ca are o alta relatie de cateva luni, ceea ce nu mi a convenit pt ca inca mai am sentimente fata de el. Asa ca l-am contactat dupa o perioada in care am fost cam distanti unul de celalalt pentru a sta de vorba. Discutia a avut loc la o cafea, in urma cu 3 zile, a durat vreo 4 ore si ne-am spus tot ce ne doare. A recunoscut ca m-a iubit foarte mult, ca am acel ceva care il atrage mereu, ca mai tine la mine dar ca nu renunta la actuala pentru ca ii este frica sa nu se repete momentele negative din trecut dintre noi, in cazul unei impacari. Eu am inteles si i-am urat toate cele bune. Numai ca situatia a luat o alta turnura: ma cauta mult mai des ca inainte, ma suna de cateva ori pe zi sa vada ce fac, ieri s-a invitat la mine acasa la o cafea in timp ce avea o pauza de la job ( lucreaza in zona unde locuiesc), la cafea am avut iar o discutie despre noi doi, dupa ce s-a intors la job m-a sunat sa vada cum ma simt, iar azi noapte am ramas pur si simplu socata cand ma suna sa imi spuna ca e in drum spre mine, ca vine sa ma vada, el, care sta tocmai in celalat capat al orasului si niciodata nu mi-a aparut la usa pe neasteptate. Am stat de vorba la mine in camera, intinsi unul langa altul in pat si am vorbit despre tot ce ne-a trecut prin cap, razand si glumind pana spre dimineata cand a plecat acasa sa doarma cateva ore pentru ca lucreaza si sambata. Ba chiar m-a ajutat sa termin curatenia in casa. De dimineata m-a sunat iar sa vada ce fac si a zis ca vorbim mai pe seara cand ajunge acasa. L-am intrebat daca noua iubita stie ca noi ne vedem si vorbim, iar raspunsul lui a foat ca nu, ca nu are ea treaba ci ce face el. Sincera sa fiu, situatia ma depaseste, nu mai inteleg nimic.
Voi ce credeti?

6 răspunsuri:
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Inteleg, adica e posibil sa fie ceva asemenator la ce am patit si eu, numai ca in cazul meu era fata de umbla dupa mine.

Pur si simplu el cam regreta ca te-a parasit si sigur isi face in gand tot feluld e povesti, de cum ar fi fost daca nu s-ar fi sfarsit.
Problema e ca tu nu ai zis si motivul despartirii... presupun ca certuri si chestii de genul.

Conversatia ta purtata la cofetarie probabil l-a impresionat. Probabil a fost prima oara cand ati spus lucrurilor pe nume si ati zis ce ati simtit cu adevarat.
Problema e ca el vrea sa revina la ce a fost, ceea ce nu recomand.
Tu sti cel mai bine de ce nu a functionat prima oara relatia ta, dar nu are rost sa te intorci la ceva ce s-a terminat, mai ales daca motivele au fost destul de bune, adica daca voi nu prea va intelegeati sau eu stiu...

SFATUL MEU: El vorbeste de prietena lui asa de rece si cu indiferenta. Ca nu trebuie sa stie ce face el, ca nu-i treaba ei. straight face Pai ma idiotule, tu ai ales sa ai o relatie cu fata aceea, de ce-ti bati joc acum? Adica se joaca aiurea cu sentimentele altora si aparent se gandeste doar la ce vrea el. Ce te face sa crezi ca intr-o zi nu o sa devina interesat de alta si tie o sa-ti zica "nu-i treaba ta unde se duce si ce face".
Chiar daca aia se comporta aiurea cu el, ar putea macar sa-ti zica si tie si cel mai important sa vorbeasca cu fata aia, sa clarifice lucrurile.
Eu zic sa ai grija cu baiatul asta, ca se comporta cam aiurea. Daca-i pasa de tine atunci incerca sa rezolve problemele dintre voi, nu sa-si faca alta iubita, pe urma sa vorbiti despre problemele dintre voi si sa te urmareasca sa te tot bage in seama.

Ai putea as dai informatii, sa zici de ce v-ati despartit, dar nu prea are importanta asta.
Ai fost 2 ani cu el, ar trebui sa stii cel mai bine motivul despartiri si daca a meritat, daca a fost greseala ta sau nu.
Afla de ce vorbeste asa de urat despre iubita lui, ca nu-i treaba ei si toate cele. Afla de ce e asa de interesat sa se bage in seama cu tine?
Voi stiti de ce ati pus punct la 2 ani de relatie.
Eu stiu toate relatiile mele de ce au luat sfarsit si stiu ca ori de cate ori am incercat sa "mai dau o sansa" a fost pierdere de vreme si ca mai bine cautam pe cineva care nu trebuia sa-i "dau a doua sansa".
Acum am o relatie de peste 4 ani si e muuuuuult mai bine ca am renuntat in final la "foste".

| RAY a răspuns (pentru EVOLUTION_5448):

Ai mare dreptate

| TheImpaler a răspuns:

Nimic.

| buburuza2007 a răspuns:

Eu cred ca te vrea inapoi,pentru faptul ca i-ai urat toate cele bune cred ca si-a dat seama ca nu poate trai fara tine,eu zic sa vorbesti cu el si sa luati totul de la capat daca zici ca inca mai tii la el,iar de data asta sa discutati si despre lucrurile negative din fosta relatie si sa invatati din ele pentru a nu le repeta, daca zice ca nu poate sa o lase pe actuala lui iubita de frica atunci ii intorci spatele si ai plecat, la doua capete nu se poate juca niciodata iar tu iti vezi de viata ta in continuare, dar merita incercat, orice om merita a doua sansa inclusiv o relatie

| qCrazyMan a răspuns:

Lasa-l sa vezi pana unde ajunge. si daca iti spune ca te vrea inapoi ii spui si tu. Ori pe mine, Ori pe ea! big grin

| Psychzor a răspuns:

Hotaraste-te daca ramai cu el sau nu. Gandeste-te ca ar putea sa iti faca acelasi lucru si tie, asta daca nu ti s-a intamplat deja cu ea, iar acum se intoarce la tine, sau cine stie, o sa-ti faca spunandu-ti ca a terminat-o cu ea. Succes!