| dudis32 a întrebat:

Am și eu o întrebare probabil mai ciudata. La început iubitul meu îmi dădea buchete de flori și bine cu nicio ocazie nu rata sa îmi facă un cadou și nu orice fel de cadou ci exorbitante. Eu nu sunt materialista și de multe ori am refuzat de la el chestii pe care se oferea sa mi le ia deoarece mi se părea prea mult. De la un timp însă, cred ca l-am învățat prost nu știu ce se întâmplă cu el, însă nu a mai rupt nici măcar o floare de pe strada sa mi-o dea, adică a mai făcut gesturi cu o ratusca de plus, doar ca de asemenea de câteva ori m-a făcut sa ma simt și prost. M-a întrebat o data dacă vreau flori, ce puteam sa ii zic? Nu mai era nicio magie în gest dacă spuneam da, la care el spune "oricum sunt urate, lasă". De la un timp nu prea știu ce se întâmplă cu el deoarece îmi pare foarte zgârcit, iar eu sunt genul de persoana care as da totul numai sa îl vad fericit, chiar dacă nu am o situație materiala bună. Mereu când ieșim în oraș ma mai ofer și eu sa contribui cu ceva și câteodată chiar accepta. Și o sa spuneți ca poate nu are o situație materiala bună, doar ca are. Și el era genul care făcea orice pentru mine când știa ca nu mai îmi.mergea bine telefonul mi-a luat de craciun Sony Xperia z1, iar de ziua mea pandantiv cu diamant. Nu am luat de la el bani.niciodată însă el de la. mine da, sume mici, doar ca el dacă are nevoie de "mărunt " îmi cere fără rușine, eu poate am ultimii bani în buzunar pentru săptămâna respectiva și totuși ii dau. Are momente și când refuza, dar dacă insist accepta. Mi-ar plăcea sa redevina băiatul de la început, v-am zis nu sunt materialista doar ca pur și simplu el are tupeul sa îmi ceara anumite lucruri iar eu lui nu. Mama mea spune ca greșesc ca l-am învățat prost.un sfat?

Răspuns Câştigător
| Immortal69 a răspuns:

Pai pentru inceput poate ai gresit cu ceva fata de el si pentru asta nu-ti mai face cadouri, incearca sa fi dulce cu el, si cand mai povestiti sa-i zici ca ce-ti place parfumul xxx de exemplu si poate va intelege ca il doresti si ti l-ar lua ...Acum daca nu doresti sa-i dai banuti aia mici ai tai, spune ca nu ai la tine sau ca i-ai uitat acasa sau orice...Dar daca chiar nu ai nimic mai important poti sa mai platesti si tu din cand in cand si chiar si cafeaua lui asa ca gest sa vezi ce va zicewinking

| dudis32 explică (pentru Immortal69):

Pai.mai fac asta, adică atunci când știam.ca nu mai are banii de dinainte, adică avea bani, dar nu mai avea mii de euro, chiar încercam sa nu îl.mai fac sa își cheltuie banii cu. mine, de exemplu dacă el comanda mancarw acasă, eu nu făceam fițe, nu comandam ceva scump și lucruri de felul asta. Am încercat sa ii spun oarecum ca îmi place un parfum sau un ceas, iar cu ceasul a reacționat ceva de genu a început sa caute pe net, fiindcă știa ca vreau sa strâng bani sa îmi.iau unul și nu îmi permit și el îmi arata chestii mult mai scumpe și zicwa ca merita sa strâng bani pentru ele și eu ii spuneam ca nu.îmi permit. Eu îmi doream un ceas de vreo 100-200 de dolari nou, adică second hand ar fi fost mult mai ieftin. Iar el îmi arata numai Cartier și Versace di știa foarte bine ca nu îmi permit asa ceva nici second gand

| dudis32 explică (pentru Immortal69):

Second hand* scuze sunt de pe telefon

| Immortal69 a răspuns (pentru dudis32):

Poate chiar nu ii mai merge bine treaba sau nu stiu, dar o floare poate sa dea, de cand aveti relatia?

| dudis32 explică (pentru Immortal69):

10 luni. Ceva de genu... Bine ma rog înainte când mai călătorea îmi trimitea flori de acolo, mi se livrau acasă. Deaia nu înțeleg, acum ca e aici și florile sunt ieftine rau nu mai.îmi ia, dar de acolo îmi trimitea. În plus, înainte nu știu adică am fost și în vacanta în Tenerife cu el, mi-a luat bilet și tot. Este puțin ciudat comportamentul lui pentru ca el se purta altfel și m-a învățat la început într-un oarecare mod, iar acum e schimbat radical

| Immortal69 a răspuns (pentru dudis32):

Sigur exista un motiv pentru care face asa, poate trece prin ceva mai greu? Nu neaparat bani, sau un stres mare...Incearca sa vezi unde este probleme, ceva trebuie sa-l macine, sigur nu s-a schimbat el intr-o zi...

| dudis32 explică (pentru Immortal69):

Tatăl lui este bolnav și bine nu îmi mai acorda atâta atenție ca înainte câteodată. Și am mai avut ceruri pe tema asta, dar vad ca în sfârșit a înțeles și a început sa se poarte mai diferit. Sa mai îmi dea mesaje și sa ma sune.

12 răspunsuri:
| SAMM0603 a răspuns:

El e suparat. Dupa ce ca iti ofera atatea si face multe pentru tine, tu ii refuzai lucrurile. Iti dai seama ca desi are o situatie materiala buna nu ii vine tocmai usor sa-ti faca mereu cadouri scumpe si multe flori..etc El rvea fericire din partea ta, multumiri, saruturi pe cand tu i-ai oferit doar un zambet si cateva refuzuri. Cand te-a intrebat daca vrei flori a fost un fel de apropo la faptul ca tu ii refuzi lucrurile si pentru a nu mai cumpara degeaba si fara rost, te intreaba daca vrei sau nu. Si prietenul meu imi mai ia bani din buzunar sau imi cere sau ceva (avem 2 ani jumatate impreuna ) dar e ceva firesc la noi. Ne facem cadouri cu fiecare ocazie desi ale lui sunt mai scumpe si frumoase fata de ale mele si ma simt prost dar cand vede cat de bucuroasa sunt cand primesc asa ceva, desi starea lui materiala e mai buna ca a mea, ii creste inima, cum s-ar spune. Eu zic sa-l intrebi de ce e suparat pe tine si cu ce i-ai gresit ca nu iti place sa-l vezi asa. La un moment dat va ceda si iti va spune adevarat, banuiesc ca e asemanator cu parerea mea si tu ii explici ca te simti prost primind atatea..etc
Inca un sfat, din putinul tau, incearca sa-i cumperi tu lui ceva dragut fara motiv de "iarta-ma/te iubesc". O perna inimioara sau ceva asemanator si nu scump. Va aprecia. :*
Daca am rgesit pe undeva, te rog sa ma corectezi.

| dudis32 explică (pentru SAMM0603):

Nu e chiar suparat, adică el aprecia ca nu acceptam lucruri, ci doar când îmi făcea el cadouri de ma constrângea sa le primesc și vreau sa spun ca deși la. onceput refuzam chiar dacă primeam după cadoul ii mulțumeam mult și eram extraordinar de fericita. Mai ales la flori, le făceam mii de poze ca amintire și în fiecare zi ii spuneam cât de frumos miros, chiar eram trista când se ofileau. Doar ca el de la un timp se vede mai puțin bogat ca sa spun asa și cred ca a devenit mai zgârcit, chiar el spune asta. Deși încă se ofere sa ma ajute în viitor. Doar ca este câteodată foarte pasiv, știe ca îmi doresc un anume lucru, pe care nu mi-l pot permite și pentru care doresc sa strâng bani sa mi-l Iauzi chiar el le cauta și spune "uite pentru asta merita sa strângi bani". Acum a început sa facă și el din nou bani, precizez ca el se ocupa de afacerile lui.

| Zuzazozo a răspuns:

Daca tatal lui e bolnav e evident ca nu mai are timp de cadouri pentru tine.Te-ai invatat cam prost la cadouri.

| dudis32 explică (pentru Zuzazozo):

Crede-ma tatăl lui era bolnav și când eram noi invacantasi și eu am bunicul bolnav, lucrurile dintre noi nu sunt legate de evenimentele astea.

| dudis32 explică (pentru Zuzazozo):

Și și eu ii dau lui atenții de genu ii cumpăr o spuma de baie când îl vad stresat sau ii fac prăjituri ca sa îl înveselesc și tot felul de chestii de felul asta. În fine

| JuliaRo a răspuns:

Cred ca trebuie sa te hotarasti si tu ce vrei. ba vrei sa iti ofere cadouri, ba nu mai vrei. ba insisti sa ii dai banuti, ba te deranjeaza ca iti cere. analizezi prea mult orice gest, incearca sa nu mai iti bati capul cu detalii care chiar nu conteaza