| Nicoara_Catalin_ a întrebat:

Buna TPU, de 1 Martie mi-am propus să cumpăr mai multe fire de flori, sau buchete și mărțișoare, și dorința mea ar fi sa le împart pe strada fetelor/femeilor cu ocazia de 1 Martie. Mereu mi-am dorit sa fac acest lucru insa nu stiu daca vor fi acceptate, deoarece își vor pune întrebările cu ce scop le oferă un necunoscut flori și mărțișoare, sau că are alte interese. Voi dacă ați primi pe strada un mărțișor și o floare ce părere ați avea? Am tot văzut videoclipuri și pe alte platforme cum le oferea flori pe strada și se bucurau însă nu era în Romania.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

E un gest foarte frumos dar sfatul meu e doar sa le dai si atat. Sa fie scurt, sa nu te intinzi la discutii pentru ca le faci sa nu se simta confortabil, sunt deja satule de tot felul de indivizi care abordeaza oameni pe strada cu tot felul de scopuri, ori sa ceara bani ori ai diferite scheme sa dea tepe. Deci scurt si la obiect, daca faci asta te asigur ca se vor bucura de gest.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru Furnicuta000):

Voi femeile sunteti satule de cand v-ati nascut dracu, nu poate omu sa-ti puna o intrebare ca gata vrea sa ti-o bage, sa-ti ceara bani, sa-ti dea tepe nu? Nu stiu daca ti-ai dat seama da barbatii nu cer bani femeilor rolling on the floor, cred ca mai degraba e invers.Eu totusi ma intreb cand dracu o sa vad si o femeie sa faca gesturi de genu? Ca pe lumea asta nu existati doar voi,ar trebui sa va vad si pe voi ca oferiti lucruri,nu numai ca aveti pretentia sa le primiti, mai ales in februarie e horror, cica ziua indragostitilor dar de fapt e ziua in care prostu o scoate la masa, prostu o duce la film, prostu ii cumpara cadou si ea, vine cu mana in c4r,in martie la fel rolling on the floor toate femeile asteapta martisoare si figuri dar n-am auzit vreodata ca se sarbatoreste si ziua barbatului si sa-i oferi si tu un cadou.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Un gest destul de frumos. Posibil sa ti se accepte sau nu, floarea sau martisorul.
Daca te tine buzunarul, incearca.

| Violleta2022 a răspuns:

Un gest frumos, sa oferi flori unei femei, unei mame, unei bunicute...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad ce rau ar putea face o floare.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru suntserios):

Unii fac chestii de genul absolut jegoase. De ex primavara trecuta mi-a dat o femeie martisor pe strada, a zis ca e gratis si ca imi ureaza primvara fericita. Si instinctul meu a fost sa pun mana pe el si sa zic multumesc. Dar duduia nu i-a dat drumul din mana si incerca sa ma convinga sa cumpar niste carti pentru copii, nu stiu de unde le avea dar nu ma intereseaza, apoi ma facea sa ma simt prost ca refuzam sau ca dadeam sa plec. Eu sunt satula pana peste cap de oameni care abordeaza pe strada. Cand merg prin Bucuresti si aud "nu va suparati, o clipa va retin" nici macar nu intorc capul, imi vad de drum pentru ca in 99% din cazuri vor sa le dau ceva. Deci daca vine baiatul asta la mine si imi intinde o floare normal ca as fi reticenta pentru ca nimeni nu iti da nimic gratis in tara asta si m-as gandi de 2 ori inainte sa intorc capul

| RaluAle00 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Așa mi s-a întâmplat.și mie! Stăteam și eu pe o bancă și mâncăm ceva eram la Timișoara atunci! M-am trezit cu un tip ciudat și mi-a dat o floare am acceptat-o și după mă întrebat dacă vreau sa donez 5 lei pentru copii sărmani și i-am spus că nu am și mi-a luat floare din mână și a plecat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La ce preturi au florile nu merita sa le imprastii asa aiurea pe strada la orice fată sau femeie fara sa o cunosti, multe nu apreciaza si le aruncă la gunoi, si martisoarele la fel si gindeste te ca trebuie sa ai zeci de buchete de flori la tine si zeci de martisoare la cîte femei sunt in România, sunt mai multe femei decat barbati, ca trebuie sa dai la toate femeiile si la alea tinere si la alea bătrine, ca daca le dai numai la cele tinere pana in 60 de ani flori este clar ca vrei sa le agați si nu stii cum si o sa iti sara babele in cap, te trezesti si cu o geanta in cap data de vreo babă care astepta si ea o floare si un mărtisor.

| dullcat a răspuns:

Buna.Un gest frumos, dar eu recunosc ca nu as accepta.Este asa un vibe politic.Nu imi plac florile moarte si am deja acasa o punga mare cu martisoare made in china care nu au nicio semnificatie pentru mine ci doar reprezinta consumerismul derapant. Cred ca mai sunt idei mult mai practice care sa arate aprecierea fata de femei si nevoile lor.

| blairelovesmusic a răspuns:

Nu e o idee buna, cu toate ca suna ca una dar daca ai face asta lumea ar crede ca esti un ciudat care nu a avut niciodata o iubita si care nu are ce face cu viata lui.

| KovacsB a răspuns:

Asa este ca inca nu ai o iubita?

| firu a răspuns:

Am primit și eu, ce.i drept de la polițiști.