| Hammurabi a întrebat:

Dacă o tipă vrea să se combine cu un tip cu situație materială bună, i se reproșează că e materialistă.
Dar dacă vrea să se combine cu un tip frumos, care arată bine, nu are parte de prea multe comentarii.
Dacă vrea să se combine cu un tip deștept/inteligent, nici atât n-are parte de comentarii.

Întrebarea e : De ce faptul că apreciază situația materială e văzut mult mai negativ decât faptul că apreciază frumusețea sau inteligența?
Nu e ilogic? Pentru situația materială, e posibil ca tipul să fi muncit. Pentru frumusețe și inteligență, cu siguranță nu a muncit. Le-a primit genetic.

23 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vrei să zici că tipii muncitori au parte de femei? laughing
Când văd gagicile ce "trebușoare" conduc, și cât de atent sunt la detalii, fug.
Când spui situație materială în cazul lor, trebuie să te referi la lux sigur. Că de muncă fug bagaboantele, mai rău decât de săraci.
E văzut negativ faptul că vin de la coada vacii, oferind nimic în plus față de o centuristă, și își caută un idiot care produce mulți bani, și e suficient de praf psihic încât să le divinizeze.

| Drimmero a răspuns:

E mai superficial sa te intereseze partea materiala decat aspectul fizic, de fapt nu e nimic superficial in a iti place de cineva care arata bine din punct de vedere fizic, nici macar nu trebuie sa vrei sa te atraga, te va atrage oricum. Tu ca tipa daca pui banii unui partener pe primul loc si ignori alte calitati pe care le are atunci problema e la tine ca femeie, pe langa faptul ca esti superficiala.
Sa nu mai zic ca sunt destule d-astea care cauta barbati potenti financiar dar ele nu ofera mai nimic sau n-au ce sa ofere in schimb, traiesc cu mentalitatea ca lor li se cuvin multe pentru ca sunt femei iar aia trebuie sa bifeze o gramada calitati, fie vorba intre noi sunt prostanaci destui care sa le faca doamne pe tarancile astea, nu inseamna automat ca aia daca au bani multi au si o inteligenta peste medie mai ales inteligenta emotionala, ii calca fripturistele in picioare pentru ca unii chiar sunt prea prosti.

| Hammurabi explică (pentru Drimmero):

"cauta barbati potenti financiar dar ele nu ofera mai nimic"

Ok. Pentru potenți financiar, nu oferă nimic.
Dar pentru frumoși și inteligenți, ce oferă? laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Hammurabi):

Eh, in cazul asta unele ofera fizicul lor atractiv precum si alte calitati, pe cand altele...nu comentez mai multe, dar nu e un secret totusi ca majoritatea indiferent de cum arata cauta un fizic atractiv pentru ca e firesc, nativ, genetic sa cauti asta, aici chiar nu e nimic superficial, nici macar nu tine de tine.

| relian a răspuns:

Pentru ca sentimetele care te leaga de un partener vin tocmai din felul cum esti genetic, nu vin din munca ta.
Dragostea, sau acele sentimente, nu apar daca nu esti atras de partener fizic, in primul rind fizic, dupa mai vezi si daca e destept, daca e muncitor, asa apar sentimentele.

O relatie care are la baza banii, acolo is alte tipuri de sentimente laughing genul sta cu respectivu atita timp cit are malai, cand s-a terminat dispare si ea in ceata.

Deci ca o relatie sa fie mai stabila, is nevoie de sentimente din categoria grea laughing alea te fac sa stai linga partener indiferent de situatia materiala.
Este o chestie genetica, daca vrei un instinct, care asigura continuitatea celor 2 sau a speciei.

Si banii asigura, dar trebuie sa ai tot timpul, cum rami in pana deja relatia se destrama.

| Freya1 a răspuns:

Dacă se combina cu un timp cu condiție materiala bună, nu pentru condiția materiala bună și intr-e ei nu se vede clar niște diferențe batatoare la ochi, nu cred ca judeca nimeni.
Adică dacă eu vad o fata de vârstă mea ce se căsătorește cu un băiat cu bani de aceias vârstă pe care îl știe, ce e ok ca om sau se potrivesc, nu am cum sa spun ca l-a luat pentru bani.

Iar dacă iei un om pentru ca e frumos sau deștept cumva sunt niște atuuri căutate.
Da, poți sa te aștepți ca oameni sa te judece dacă îl iei pentru ca e frumos dar e ultimul retard ce te bate sau insala.
Deci sunt multe chestii cu dus și întors.

| sofisis a răspuns:

Sincer? Am ajuns la concluzia ca motivul este ca ne tufe prea mult grija de ce fac altii. Fiecare are compas moral propriu. Cunosc femei care sunt incapabile sa se ataseze emotional de cineva asa ca merg pe premisa : macar sa fie unu frumos sau macar sa aiba super multi bani. Asta le face pe ele fericite. Cine naiba sunt eu sa ma intereseze criteriile dupa care isi construiesc ele vietile?

| Lioana a răspuns:

O tipă care apreciază frumusețea unui bărbat sau inteligența lui, îl iubește pe acel bărbat.
O tipa care apreciaza situatia materiala a unui barbat nu il iubește pe bărbat, iubeste banii lui, iubeste confortul. Pe el doar il foloseste. Asta e diferența.

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

Ești convinsă că dacă apreciază frumusețea îl iubește?
Sau e doar fariseism? Îl folosește doar pentru afirmare/creșterea cotației personale?

| Lioana a răspuns (pentru Hammurabi):

Sunt convinsa. Oricum ar fi il vrea pentru caracteristicile lui nu pentru ce are el.

| VoidEternal a răspuns:

Materialistele caută tipi cu bani doar pentru că alături de ei au o viață ușoară, fără lipsuri. Nu pentru că există o chimie puternică sau o compatibilitate deosebită între ei. Dar stau cu acei bărbați și se prefac că țin la ei când de fapt sunt in acea relație doar pentru beneficii. Chestie care e rău vazuta.

Un tip inteligent poate sa aibă o situație materială obișnuită, nu e neapărat bogat.

O femeie îi poate cheltui banii unui bărbat, dar nu și inteligența.

| Hammurabi explică (pentru VoidEternal):

Adică doar materialistele beneficiază de ceva de pe urma bărbaților?
Cele care preferă frumoșii sau inteligenții nu beneficiază de nimic?
Sau e foarte important tipul/felul beneficiului?

| VoidEternal a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu îi răpești din inteligență unui bărbat când ești împreună cu el. Sau din frumusețe. Dar îi poți lua banii. Nu știu dacă poți folosi inteligenta bărbatului tau in scopuri pur egoiste. Mă rog, cu siguranță ne putem gândi la scenarii, dar vorbim acum de percepția generală.

| VoidEternal a răspuns (pentru Hammurabi):

Oricum in ochii mei o femeie care umbla cu tip pentru banii lui și una care face asta strict pentru cum arată tipul, deși gândesc diferit sunt tot o apa si-un pământ pentru mine. More of the same.

Până la urmă nu e nicio problemă să ai standarde extrem de înalte atâta timp cât și tu ești la un anumit nivel. Mi se pare perfect rezonabil.

| CostinAlamariu a răspuns:

Pentru că e subinteleasa intentia fetei de a folosi banii acelui barbat in scopurile ei personale. Plus ca daca asta e singurul motiv pentru care s-a combinat cu un barbat atunci e clar ca nu putem vorbi de dragoste aici ci mai degraba de o "investitie" extrem de imorală.

| Hammurabi explică (pentru CostinAlamariu):

E corect ce spui doar dacă acel bărbat potent financiar e și extrem de prost. laughing Altfel...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Hammurabi):

Indiferent daca e prost sau nu, femeia e imorala daca face asta.

| Hammurabi explică (pentru CostinAlamariu):

Așá e.
Doar că dacă el nu e prost, femeia nu are șanse să facă asta. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să știi că și atractivitatea față de aspectul fizic poate fi văzută ca fiind superficială. Pentru că în concepția unora, acel/acea atras/ă de frumusețe fizica este superficial, lipsit de profunzime, privește doar la de "izbește" ochiul său vrea doar un trofeu cu care sa se afișeze, să se mândrească cu el în fața altora, dând de înțeles că e capabil să cucerească o persoană atractivă fizic iar aceea sa-l iubească, să aibă ochi numai pentru el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte ilogic mai ales ca majoritatea femeilor vor copii de tinere, sa stea sa construiasca o cariera intreaga si apoi sa abandoneze tot ca sa creasca copii? E absurd. Apoi tot ele sunt judecate ca au 40 de ani, cariera si nu au copii. Sau daca au copii si le cresc in saracie iar sunt judecate si facute inconstiente. E foarte normal sa vrei confort si daca nu ai avut o familie instarita e greu sa te ridici singur. Daca gasesti un tip potent financiar bravo tie, frumusetea trece doar respectul si caramaderia raman la batranete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DOAR situatia financiara a unui om, in cazul de fata barbat cu siguranta nu este un motiv suficient pentru a te declara " indragostit/a".
In cazul acesta particular ( just to prove the point! ) - sa excludem din start posibilitatea ca acel barbat potent financiar ar putea fi inzestrat si cu alte calitati care ar putea starni dragostea sau atractia adica, spre exemplu barbatul in discutie ar putea fi si frumos/ aratos sau ca ar fi macar putin inteligent, destept sau, macar ca ar fi o persoana sufletista, morala, etica etc... adica 0 motive de indragosteala!
Nu e evident motivul? Si da, se numeste dragoste! - dar se numeste dragoste de bani!
Practic avand 0 motive, ea
s-a indragostit! Dar nu de el, de banii lui!
Atractia fizica (doar atractia fizica ), din nou nu este un motiv 100% sigur & suficient pentru a te putea declara pe deplin indragostit!
" Dragoste la prima vedere "...
Atractia fizica ( care da, e generata si se bazata in totalitate pe frumusete/ elemente fizice definite happy ), poate starni dragostea, - dragostea adevarata daca mai contine si " alte elemente " precum inteligenta si bunatatea, caracterul - asfel spus... sau o "dragoste la prima vedere" - a doua vedere, a treia vedere... pana cand elementul atractie dispare.

IN CONCLUZIE, poti sa te indragostesti si poti fi cu adevarat indragostit doar de inteligenta si caracterul, conduita unui om, a unei persoane - restul, desi nu sunt elemente neglijabile - de exemplu aspectul fizic / nivelul de atractivitate fizica, totusi nu garanteaza dragostea!

| AndreeaWTS a răspuns:

Până la urmă și bogăția ca și frunusețea sau inteligența, nu sunt decât motive pentru care ești atrasă de un tip. Sau poate e cântăreț și te atrage vocea lui. Sau poate e cosmonaut și te atrage curajul și ocupația lui. Etc. Care e diferența?
Oricare din ele sau o combinație din toate plus altele poate fi o motivație pentru care ești atrasă de un tip.
Nu văd de ce doar situația materială, bogăția lui, ar fi oaia neagră și ar fi de condamnat dacă ești atrasă de ea.
Dacă frumusețea lui fizică te poate face să-l iubești sincer, nu văd de ce bogăția lui materială nu te poate face să-l iubești sincer?
Sau inteligența, sau orice altceva.
În fond și la urma urmei e un om care îți face viața frumoasă și relaxantă și îți oferă pe tavă tot ce-ți dorești.
De ce să nu-l iubești?

| Nyarlathotep a răspuns:

In general, femeia care alege un barbat in functie de cat de HOT este acel barbat (in mintea ei), o face prin prisma a ceea ce simte, un instinct primar/reptilian, chiar daca acel om este puscarias, ucigas in serie, somer, pierde-vara sau chiar om normal cu facultate si job. E clar, femeia vrea sa aiba copii acestui barbat, chiar daca de multe ori, acest tip de barbat nu este deloc potrivit pentru un trai normal pe termen lung.

In contrast, o femeie cand alege un barbat cu putere financiar, de cele mai multe ori face alegerea asta cu o strangere de inima, adanc ingropata in mintea ei. Alegand acest barbat, ea face un compromis, un compromis care doar in timp va iesi la suprafata, un compromis care naste frustrari, indignari, pentru ca, desi beneficiaza de un trai decent sau chiar luxos, ea spra/viseaza sa aiba copii unuia pe care ea il considera frumos, dar care nu ii poate oferi o viata decenta (nu e o regula generala), cateodata ii ofera un infern.

In general, in ziua de azi, barbatii s-au prins ca atunci cand sunt alesi de o femeie pentru ca au o situatie financiara buna sau foarte buna, majoritatea datilor, e o alegere facuta cu constrangere, oo alegere nesincera, o alegere ipocrita, o alegere care ascunde un interes in spare, o durere de cap, o exploatare financiara si socialla pe termen lung.

Faptul ca ea te alege pe tine ca patron cu bani multi reprezinta sanse foarte mari ca in timp sa-si arate coltii, peste 7 ani, peste 10 ani sa cumuleze suficienta indignare ca si-a pierdut 7-10 ani din viata, multumindu-se cu tine, cand putea avea pe altul, pe care EA il voia, dar nu l-a putut avea.