| NotYourType a întrebat:

De multe ori nu mancam la facultate ca sa imi adun banii sa ii pot cumpara lui un cadou de Craciun.Ma implic foarte mult,pentru ca imi pasa de el, insa tot ce vad la el este dezinteres. Vorbisem astazi de Craciun si mi-a spus ca nu mi-a luat inca nimic si nici nu stie ce.Am ramas putin pe ganduri, pentru ca de multe ori i-am dat de inteles si i-am spus "Mi-ar placea asta", insa se vede acum cata atentie da acestui lucru.Suntem de aproape 3 ani jumatate impreuna,insa de fiecare data m-am implicat cat de mult am putut in a-l face fericit si de a nu-l neglija.
Nu vreau cadouri scumpe,ma multumesc si daca imi iei o rama draguta cu noi doi si o cana personalizata, sau o amarata de pereche de sosete cu blanita.Nu am nevoie de treburi scumpe si diamante, nu am fost crescuta sa fiu materialista desi provin dintr-o familie instarita.Ai mei m-au invatat sa ma bucur de lucrurile marunte, insa ce ma doare e dezinteresul lui.
Adica de multe ori am refuzat sa cheltui mai mult de 5 lei pe zi (uneori chiar deloc) pe mancare,cafea, ca sa imi pot strange banii sa ii cumpar ceva frumos de craciun.Imi tineam banii de cheltuiala,mancare, naveta pe care parintii mi-i ofereau ca sa il fac fericit.Ba chiar i-am facut si ceva handmade cu biletele de dragoste, insa el nici o amarata de felicitare nu imi poate oferi...
Mi-a spus ca s-a gandit sa imi cumpere un ceas.Nu sunt genul de fata"eleganta" care poarta ceasuri, pantofi cu toc etc.M-a deranjat cand mi-a spus asta deoarece stie ca nu sunt genul care poarta asa ceva.Dezinteres total.
La fel s-a intamplat si in anii trecuti,mereu maica-sa trimitea cadouri in tara, bijuterii si alte nebunii de genu care pe mine nu ma fac fericita deoarece nu este stilul meu.Desigur am fost recunoscatoare si le-am primit cu drag,insa e vorba de interesul lui fata de mine,sa stie ce imi place,sa dea importanta lucrurilor care ma fac fericita nu unor bijuterii lipsite de valoare sentimentala.
Vreau sa vad ca ii pasa si ca isi da silinta, ca ma asculta si e atent la lucrurile marunte care ma fac fericita.Nu am nevoie de buchete de flori sa ma faci fericita, am nevoie de o amarata de ciocolata si o imbratisare calda.
Nu as putea discuta cu el treaba asta deoarece ar fi penibil si imatur din partea mea sa ma cert pe baza unor "cadouri" iar daca l-as lua mai diplomat nu ar intelege.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Intreba-l daca mai e interesat de relatie probabil s-a saturat de tine si iti da semne ca o baba inchisa in casa.

| Adry05 a răspuns:

Si daca nu are interes deloc fata de tine de ce mai stai cu el numa sa aduni frustrari?

| anss23 a răspuns:

Uneori refuzam sa acceptam ceea ce ni se arata foarte clar! Numai tu stii daca problema asta cu 'cadoul' este o problema care este doar in capul tau sa zicem asa, la modul ca ai gandit prea mult si fara folos sau daca de fapt cu ocazia asta ai constientizat dezinteresul lui fata de tine

| Freya1 a răspuns:

E prins cu altceva, are cel putin o pasiune cu care isi bate capul sau un loc de munca sau o scoala de care este foarte legat.Asai?
In general atunci baietii/barbatii sunt cu gandul in alta parte si nu dau atentie asa sporita la nevoile noastre.O sa intelegi cu timpul ca ei nu sunt asa atenti la detalii cum suntem noi femeile, la ei la inceput conteaza sa te cucereasca, sa iti faca pe plac pe urma dupa ce va cunosteti sunt ceva de genul "daca ii trebuie ceva spune" si nu o sa stea sa iti ghiceasca gandurile.Ei nu au atata rabdare sa faca jocuri de cuvinte, sa te urmareasca sa vada la ce te uiti si ce te incanta.Lor pur si simplu le spui.Stiu ca nu are farmec asa dar daca nu ai cel putin o discutie cu el despre ce te deranjaza sau ce ai vrea sa faca nu o sa stie niciodata ca tie nu iti convine asa.Nu stiu ce este asa complicat sa il tragi de maneca sa ii spui "hei baiatu eu mi-as dori sa fim mai altfel,simt nevoia de mai multa atentie".Mai bine taci si astepti sa ghiceasca el si pe urma sa te plictisesti si sa pleci fara nici macar sa stie ce a facut? Uite de asta sunt o gramada de baiati ce dau vina pe noi pentru despartire, ca ne temem ca daca spunem ceva sau vorbim mai mult ii stresam sau suparam si tacem, rabdam, asteptam sa ghiceasca si daca nu a ghicit "aaa pai eu nu mai am sentimente pentru tine, am asteptat prea mult sa iti dai seama ce imi doresc".
Tu ti l-ai ales, daca e mai greu de cap explica-i ca altfel nu va intelege niciodata. Daca nu nu te mai plange.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca niciodată un băiat, bărbat nu ne va ghici gândurile. Dacă nu este genul ala foarte atent la detalii și la nevoile tale nu va putea fii cum iți dorești tu, trebuie sa fie asa de la natura nu ca i impui tu. Astea țin de firea omului. Poate el nu da importanta cadourilor. Eu de exemplu nu dau asa mare importanta cadourilor, ma interesează cum se comporta, cum îmi vorbește, dacă ma cunoaște cu adevărat. Tu dacă ești într un fel și faci anumite sacrificii pentru el nu te aștepta ca el sa facă fix la fel ca tine, pentru ca sunteți oameni diferiți, aveți gândiri diferite. Important este cum e relația voastră în ansamblu și cum îl simți pe el ca om, cum te face sa te simți în general.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu vorbesti cu el, nu rezolvi nimic happy
de ce nu ii spui lui lucrurile astea?

| NotYourType explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca ce rost are? Daca nu ai interes fata de mine in lucrurile astea, eu nu pot sa te oblig sa ai.Insa nu o sa trec cu vederea, o sa fac si eu la fel, n-o sa mai dau importanta lucrurilor astora.N-o sa ma mai implic atat de mult.Simplu.Repet,daca lucruriel nu vin de la sine, nu are rost sa cersesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NotYourType):

Daca nu vorbesti cu el sa ii spui ce vrei, si nu iti place cum e el acum, si ai vrea sa fie altfel, atunci de ce nu il schimbi?
Eu cred ca, comunicarea este cheia.
daca esti gen, nu ai ce sa ii spui, sau cum ai zis mai devreme, inseamna ca il iubesti asa cum e.
Insa daca ai alte asteptari si ai vrea sa fie altfel, ori discutati si vedeti cum sta treaba, ori daca nu, il cauti pe ala care sa iti fie pe plac, cum ai scris si ma sus, sa faca x lucruri si y lucruri pentru tine
este mai simplu de cat ti-ai putea imagina happy

| Felissa13Eden a răspuns:

Oh, draguta, oamenii nu se schimba.Ai putea sa ii spui si lui ce te deranjeaza, dar n-ar dura prea mult interesul fata de tine.
Daca ii pasa era atent la ce iti place, mai ales ca aveti atata timp impreuna...
Meriti pe cineva grijuliu cel putin la fel de mult cum esti tu, ar trebui sa te reorientezi spre cineva care sa te merite.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Un dobitoc. Desparte-te de el, nu merita.

| ungandfr a răspuns:

Esti reala? Existi tu ca fata? Astazi cand nimic nu mai e normal... eu am 30 de ani si inca astept sa cunosc genul asta.
Azi traim intr-o lume fara sentimente, trairi, simntiri,
O lume intr-o graba nemaipomenita spre ultima zi din viata, unde s-or grabi toti asta nu stiu.
Nu mai e timp de gandit, vrem totul repede, uitam de lucrurile, gesturile mici care conteaza. Esti super girl gaseste-ti pe altcineva, meriti mult mai mult de atat, iti doresc sanatate si noroc, sa ai parte de tot ce iti doresti!