| Alinnnnnna a întrebat:

Am luat doua pilule de a doua zi la diferenta de o luna la sf de iulie si in august, recent insa am facut sex neptotejat si el a dat drumu in mine. De vreo 3 zile am dureri de burta ma doare jos si intr-o parte. O fi de la pastile?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu chiar nu te inveti minte? cat de iresponsabila poti fi? mergi la un control medical acum

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, durerile se pot datora administrării ( în 2 luni consecutive ale ) "pilulei de a 2-a zi"!

Dar, pot fi cauzate şi de alte afecţiuni ale ovarelor, ori dereglări hormonale, etc.

Oricum, eşti o INCONŞTIENTĂ "de nota 10" rolling on the floor

"Pilula de a 2-a zi" NU se ia decât CEL MULT de 2 ori pe an, la un interval de cel PUŢIN 6 luni!

Oare de ce mai există Prospect ( dacă nici măcar NU te "deranjezi" să-l citeşti )?

Peste vreo 10 ani, când vei dori să faci un copil şi NU vei putea - sau peste vreo 20-30 de ani când vei avea diverse afecţiuni ale uterului/ovarelor ( chiar cancer ) - ai să te întrebi care este cauza!

E foarte SIMPLU : cauza este această TÂMPENIE pe care ai făcut-o în 2 luni consecutive!

Aşa cum spunea cineva pe site : o femeie DEŞTEAPTĂ nu ia "pilula de a 2-a zi" decât cel MULT o SINGURĂ dată în decursul vieţii!

Iar alta, ca şi tine, o ia în 2 luni consecutive ( mai exact la 2-3 săptămâni între ele )...

Mergi URGENT la un control ginecologic!

Vezi detalii în celelalte răspunsuri pe care ţi le-am dat...

Toate cele bune.

| Dariusuu a răspuns:

Dacă vrei să fii mamă în timp record continuă tot aşa.

Nu înţeleg de ce e aşa greu să vă protejaţi.

| Alcyon a răspuns:

Nu avem cum sa stim noi! Du-te la ginecolog, si nu mai intreba pe forumuri. Oamenii de-aici nu sunt medici! Esti complet iresponsabila, daca ai luat postinor la diferenta de o luna si pe urma ai facut-o iar neprotejat! Cine stie ce dereglari ti-au provocat pastilele alea si ce boli vei avea mai tarziu. Mai bine lasa naibii sexul, daca nu stii sa te protejezi, ca te joci cu viata ta si aia e mai importanta decat o clipa de placere.

| DorinM a răspuns:

Este posibil, dar poate fi și altceva si sa fie doar o sincronicitate. Daca deja au trecut 3 zile de când te doare burta și în dreapta recomand sa mergi sa te vadă un medic. Nu este rușine și nici nu are de sa iți fie frica.
Pt viitor este bine sa recurgi la cat mai puține pastile. Sunt metode contraceptive perfect naturale http://totul-despre-sex.com/......e-naturale și astfel ajungi sa nu mai ai nici o treaba cu anticoncepționalele care sunt extraordinar de toxice.

| ralucamirabela a răspuns:

Pilulele de a 2`a zi se iau la diferenta de 6-7 luni. da..de la pastile este durerea de burta si etc..in caz de nu ai citit efectele adverse.happy

| ILoveM a răspuns:

1...pilula de a doua zi nu este bomboana! Nu se ia la diferenta asa de mica (o luna).
2...Vb lui suntserios ...de ce continui in nepasare si prostie? S-a intamplat de doua ori, cum ai putut permite sa se intample si a treia oara?
3. Putin probabil sa fie de la pastile... efectele secundare de genul asta (dureri, vomitat, sangerari) apar la cateva ore de la administrare, nu la o luna dupa.
Durerile pot fi dureri premenstruale sau o raceala sau pot fi de orice alta natura. MERGI LA DOCTOR!