| cassie96 a întrebat:

Au trecut 3 luni de cand am avut un contact neprotejat, de doua ori, si de ambele dati am luat pilula de a doua zi, la interval de doua zile. Menstruatia a venit dupa pilule, apoi am inceput sa iau ac, si am facut saptamana trecuta doua teste de sarcina, ambele negative. Este vreo sansa de sarcina avand in vedere lucrurile spuse mai sus? Sau sunt eu paranoica.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz NU. Este absolut sigur ca nu poate exista o sarcina instalata. In rest nimic de spus. Multa sanatate!

| cassie96 explică (pentru corbulalbrosu):

Am fost diagnosticata si cu insuficienta luteala.ce inseamna?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Insuficienta luteala reprezinta o forma de dereglare hormonala care se manifesta sub forma unei lipsei intr-o anumita masura mai mare sau mai mica a progesteronului, in organism, adica a hormonului care mentine in viata ovulul fecundat....adica sarcina. Insuficienta de faza luteala se refera in principal la o secretie cantitativ mica de progesteron, aceasta reprezentand in termeni generali dar pe intelesul tau explicatia care cred ca este suficienta. Femeile care sufera de aceasta afectiune NU pot sa aiba ori sa mentina o sarcina normala fiindca de cele mai multe ori nici nu se reuseste nidarea ovulului fecundat, iar/dar daca totusi se intampla ca ovulul sa reuseasca sa se implanteze, aproape intotdeauna apare o menstruatie precoce care va elimina si endometrul si embrionul. Pentru a nu fi speriata si a nu ramane in dilema trebuie sa stii ca aproape intotdeauna aceasta stare, problema de insuficienta de faza luteala se poate rezolva si/sau remedia medicamentos prin adaus de progesteron in organism din exterior prin intermediul pastilelor cu progesteron,. Sanatate!