| AnutaAna0213243 a întrebat:

Am luat o pastila de antibiotic pentru ovare, e posibil sa-mi întârzie menstuatia?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este un cat se poate de categoric NU.

| AnutaAna0213243 explică (pentru corbulalbrosu):

Precizez ca a fost introdusa. daca înțelegi

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AnutaAna0213243):

Sangerarea menstruala reprezinta un proces fiziologic periodic care se produce intotdeauna STRICT HORMONAL si este conditionat de modul in care s-a desfasurat activitatea hormonala in decursul ultimului ciclu menstrual. Atat momentul de pornirea a sngerarii menstruale cat si modul in care se desfasoara intregul proces de sangerare menstruala in nici un caz (niciodata) NU este influentat de factori externi sau de medicamentele folosite daca acestea nu sunt medicamente hormonale. In concluzie, fiindca antibioticele NU sunt produse pe baza de hormoni, acestea NU pot nici macar sa influenteze procesul menstrual. Multa sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Nu mai lua antibiotice aiurea ca iti distrugi flora intestinala