| Felycity a întrebat:

Am luat pastila de a doua zi dar am avut scurgeri doar 2 zile... posibil sa fi rămas însărcinată?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citeste despre efectele negative ale bombei hormonale pe care tocmai ti-ai bagat-o in corp.
Din acest moment, nu se mai poate stii nimic, fiindca pastila de a doua zi modifica drastic ciclul menstrual, ovulatie si perioada fertila pe urmatorele 6-12 luni.
In ce priveste eficacitatea pastilei, scrie chiar pe ea, ca este 95% sigura, dar ramane o marja de 5% cand corpul femeii nu raspunde acelei pastile si sarcina isi continua evolutia.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea care de obicei se produce dupa trecerea perioadei de 4-7 zile de la data la care a fost folosita pastila contraceptiva (de a 2-a zi) reprezinta o reactie de natura adversa si/sau de aparare a organismului femeii impotriva invaziei de hormoni sintetici care actioneaza asupra celor 2 ovare. In consecinta acea sangerare usoara si de scurta durata : NU indica si nici NU are vreo semnificatie in privinta eficacitatii metodei folosite si a faptului ca a ar fi fost impiedicata si eliminata in totalitate orice posibilitatea de a se forma sarcina. Daca a functionat si daca a si fost eficienta metoda contraceptiva folosita, o sa o afli doar in momentul in care va porni sangerarea menstruala. Sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Dar daca te referi la sangerarea menstruala care a fost scurta, anormala si atipica, in acel caz trebuie sa intelegi ca in urma folosirii pastilei contraceptive activitatea hormonala este grav perturbata ceea ce are ca urmare dereglarea ciclului menstrual si de asemenea producerea unor menstruatii mult diferite fata de cele anterioare. Daca ai anumite dubii in privinta modului in care s-a desfasurat sangerarea si din acest motiv esti ingrijorata, in acel caz dupa ce au trecut 7 zile de prima zi de menstruatie este indicat sa fie facut un test de sarcina pe baza urinei. Doar asa vei afla si vei sti ca in mod absolut sigur nu esti insarcinata. Multa sanatate!

| Felycity explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult...Dar am câteodată greturi si ma doare burta

| Felycity explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult...Dar uneori imi este greață si am dureri de burtă