| anonim_4396 a întrebat:

Am luat pastila de a doua zi in 31 mai dupa cateva ore de la actul sexual neprotejat, iar de ieri am sangerari vaginale dar nu sunt abundente..va rog frumos sa-mi spuneti daca acesta este un efect al pastilei sau sunt gravida?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce bine ar fi fost daca ai fii citit PRESCRIPTIA medicala INAINTE sa iei pastila aia nenorocita!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza a numeroase observatii inregistrate in decursul timpului s-a constatat ca de regula/obicei sau aproape intotdeauna, cu rare exceptii, dupa trecerea a 4 - 7 zile de la data la care a fost folosita pastila contraceptiva (Escapelle, Postinor2 sau EllaOne) se produce o sangerare care d.p.d.v. cantitativ este destul de putin abundenta de sange rosu, mai rar de alta coloratura, care se poate manifeste 1-2 zile si foarte rar mai multe zile. Aceasta sangerarea reprezinta in realitate un efect advers, sau mai bine zis : un mod de a se apara organismul femeii, fata de ''invazia'' hormonilor sintetici proveniti din pastila contraceptiva folosita, care actioneaza asupra organelor reproducatoare si ca urmare provoaca dereglarea activitatii hormonale.
Trebuie sa fie stiut, cunoscut si retinut faptul ca acest efect de producere a sangerarii NU semnifica faptul ca hormonii proveniti din pastila folosita si-au facut datoria si rezultatul este garantat.
Faptul ca efectul contraceptiv al pastilei s-a produs efectiv, sau a avut loc sau nu, se va adeveri si se va si dovedi ca fiind sigura, numai in momentul in care va porni menstruatia. Pana in acel moment de incepere a sangerarii menstruale nimeni nu se poate pronunta in niciun fel. Iar in cazul in care pornirea menstruatie in destul de multe cazuri se amana cu mai mult de 21 de zile fata de data la care a fost folosita pastila contraceptiva, in acel caz raspunsul il ofera testul de sarcina. Pana una alta : Multa sanatate!

| Floridori a răspuns:

De ce atunci cand luati pastile, cu atat mai mult o bomba hormonala NU CITITI PROSPECTUL?!

Sangerarile anormale pana la initierea urmatorului ciclu menstrual, de obicei in intervalul 5-10 zile dupa ce se ia pastila reprezinta unul din posibilele efecte adverse ale acestei bombe de hormoni sintetici.
Un alt efect advers ar putea fi decalarea si desfasurarea anormala, cu intarzieri a urmatoarelor cicluri menstruale.

Numai bine!

| Floridori a răspuns (pentru Floridori):

Am uitat sa mentionez faptul ca daca nu erai in perioada fertila si sperma nu a ajuns in vagin, pastila a fost luata degeaba.

Iar daca a fost luata chiar si la un interval de un minut amarat DUPA eliberarea ovulului, din nou a fost luata fara sens si nu isi va face efectul, ovulul respectiv puntand sa fie fecundat daca sperma a ajuns in vagin.

| Goete a răspuns (pentru Floridori):

Pentru ca ele cred ca aceasta pastila e o chestie pe care o poti lua ca pe o guma de mestecat; ce mai conteaza, facem sex si dupa luam o pastila

| Floridori a răspuns (pentru Goete):

Din pacate este foarte raspandita gandirea aceasta.
Multi o fac din lipsa de informare, altii din pura inconstienta.

De aceea vedem intrebari ilogice care sfideaza orice regula stiintifica sau biologica, de exemplu:"nu a existat sperma, nu a existat ovul, oare s-a format o sarcina?".

Mi-as dori sa existe o informare corecta si o educatie in acest sens, dar pentru ca totul sa mearga bine, oamenii la care ajunge informatia ar trebui sa fie receptivi.Lucru care vedem ca nu prea se intampla deoarece are o valoare mai mare daca vecina din bloc iti spune ca verisoara ei a avut ciclu si sangerari menstruale regulate pe tot parcursul sarcinii decat daca un medic iti spune ca acest lucru nu este posibil si ca sangerarile in sarcina sunt complet anormale si reprezinta o problema.Sigur, este doar un exemplu, dar ceea ce vreau sa spun este ca pentru unii valoreaza mai mult ca nasa cumnatului sau un neica nimeni iti spune ceva decat daca un om de stiinta iti explica faptul ca acel lucru nu este posibil.

Oare vom ajunge in punctul in care aceasta ignoranta sa fie eradicata?!

| OLGAMIHAELA a răspuns:

Faceti petitie pentru educatie in scoli! Licee! Si nu mai comentati atat cand va cer ajutor