| Cristina_7964 a întrebat:

Am luat postinor2 luna trecuta... si acum imi intarzie menstruatia de 5 zile, e de la pastila? este cazul sa ma ingrijorez? AJUTATI-MA VA ROG. dau funda sad

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai luat postinor prescris de ginecolog (asa cum trebuie), ar trebui deja sa te duci la al doilea consult ginecologic (cel de excludere a unei sarcini). Ginecologul iti intocmeste o schema persoanlizata de administrare care reduce cu 75% riscul de sarcina, dar este obligatoriu ca la o luna sa faci alt consult ginecologic plus o ecografie ca sa excluzi o sarcina si sa vezi cat de grave sunt efectele adverse resimtite de ovare si de endometru (daca nu esti insarcinata poti primi tratament acre sa diminueze riscul de sechele si sa reduca efectele adverse grave de tip sterilitate si cancer).
Daca ai luat postinor dupa ureche (desi ma indoiesc ca o femeie care stie sa foloseasca internetul poate comite un asemenea gest nebunesc), atunci trebuie sa ajungi chiar urgent la un ginecolog bun pentru toate chestiile expuse mai sus. Nu poti sti daca este sarcina, o reactie adversa minora a postinorului sau o reactie adversa majora.

| Christal a răspuns:

Stai linistita. daca l-ai luat imediat dupa contactul sexual nu ai de ce sa te ingrijorezi. daca iei postinor automat se deregleaza putin ciclul.dar stai linistita.va veni si totul va fi oktongue