| Ava1231 a întrebat:

Am mai discutat de subiectul asta insa tot nu rezolv dilema...
Ma tot intreb, cum pot femeile sa isi doreasca barbati cu bani? Doar cand ma gandesc la asta mi se face jena...pai eu daca nu am bani, cum sa pretind un barbat cu bani? Ala o sa stea cu o saraca?

8 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Femeile leneșe sunt impresionate de bărbații cu bani. Cele care nu pot fi independente vreodată, vor să fie întreținute toată viață lor. Să aibă o viață simplă, lipsită de stres. Să nu depună prea mare efort să obțină ceva. Și asta, pentru că, foarte mulți caută să întrețină păpuși și atât, nu caută relații adevărate in adevăratul sens al cuvântului, ci să fie cu ele de formă, să aibă ceva tânăr și frumos lângă ei, să nu se simtă triști si singuri. Dar, dacă femeia are un anumit statut, mi se pare rezonabil să caute pe cineva, aproape egal cu această sau puțin mai sus. Discrepanța dintre salarii într-o relație contează, dar asta e alt subiect.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu toate vor tipi cu bani la fel cum nu toti vrem tipe cu tate cupa D. Da, unele si unii cauta dar e cam greu sa generalizezi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai gândește-te.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă visul tău e să fii casnică și să crești copii, atunci e important ca omul să își permită să te țină acasă. Bărbații care se plâng de femei că vor bani, dar vor relații tradiționale, sunt niște glume laughing

Dar dacă nu vrei sa fii casnică și totuși vrei să aibă partenerul bani, nu înseamnă că vrei să ți-i dea ție, e o chestie de statut, mai ales când ai și tu destui. Mi se pare normal să fiți la același nivel ca să evitați frustrările pe tema asta.

| chuckmanson a răspuns:

Rolurile de gen sunt o chestie extrem de toxică. Având în vedere că trăim într-o societate extrem de patriarhală în care ideile de genul că femeile trebuie să se ocupe de familie și că bărbații trebuie să aducă bani în casă sunt extrem de înrădăcinate în cultura noastră, multe fete/femei care au familii oribile și/sau mai puțină educație abuzează de norma asta pentru a avea o viață mai bună.

| Paul754880338 a răspuns:

Subiectul, de altfel interesant, propus de tine, are origini mai adanci si ecouri ancestrale. Barbatul cauta din cele mai vechi timpuri o femeie tanara, sanatoasa si frumoasa care are sa procreeze si sa aduca pe lume copii frumosi si sanatosi. Femeia cauta adapostul unui barbat mai puternic, mai bogat, mai intelept sau mai capabil decat altii de a oferi adapost in vederea procreeri. Astazi mai mult decat oricand puternic, intelept sau capabil se traduce prin "bogat". Traducerea insa apartine fetelor oportuniste care cauta nu doar adapostul procreerii, ci si o scena in care sa isi impuna superioritatea si abilitatea de a-l manipula pe mascul prin simpla teorie care spune ca zona pubiana a femeii este centrul universului. Nu ai studiat insa cate esecuri, tepe si erori rezulta in urma acestei teorii.

| Cheo0S a răspuns:

Nu tu erai aia care zicea ca iti place de unu si e o diferenta dintre salarii dintre voi doi? Nu e nici o jena sa-ti placa de cineva astfel. Problema e cand nu recunosti ca iti place si judeci pe altele si pe tine la fel.
Lasa cazurile exceptionale de milionar si proasta alea sunt cazuri rare in care exista diferente enorme intre ei.

Pentru o femei este Mai important biologic sa se uite la resursele omului de langa ea. Decat un barbat, de asta in 60%-70% din cazuri El castiga ceva Mai mult ca ea.
Cand vorbim "cu bani" nu vorbim de milionari ci de oameni normali.

| MarcuMarian255 a răspuns:

Pai bai asta este și logica o femeie nu vrea neapărat un bogătaș dar nici un sărac încât sa îi dea ea bani de mâncare asta este și logic adică trebuie sa ai și tu acolo ceva cât de cât pentru ca nu toate fetele sunt materialiste și da un bărbat ar sta cu o saraca pentru ca nu ea trebuie sa îl întrețină ci el pe ea